Mait Kraun • 9 detsember 2015

S&P 500 indeks annab hoiatava signaali

Amazoni aktsia on suuremate ettevõtete seas tõusnud sellel aastal enim.  Foto: Reuters

Standard & Poor’s 500 indeksi erinevate aktsiate tootlus ja ka kasumimarginaalide kasv pole sugugi tasakaalus ning see peaks investorid tegema ettevaatlikuks, kirjutab CNBC.

Nimelt on indeksi 10 suurimat ettevõtet tõusnud sellel aastal kollektiivselt 21,4 protsenti. Ülejäänud aktsiaturg on langenud aga 2,6 protsenti.

Suuremate aktsiate ja terve indeksi vahel on 24 protsendipunkti suurused käärid. Vahe oli viimati niivõrd suur 1999. aastal – vahetult enne tehnoloogiamulli lõhkemist.

Kui suuremad ettevõtted ei jõua enam indeksit vedada, siis pole enam palju aktsiaid, mis võiks indeksit toetada,“ ütles S&P Capital IQ strateeg Sam Stovall.

Suurimate ettevõtete seas on tõusu vedanud Microsoft, Amazon.com, Alphabet ja Facebook. ExxonMobil ja Berkshire Hathaway on sellel aastal langenud. Lisaks tehnoloogiafirmadele on head tootlust näidanud ka General Electric.

S&P 500 suurimad ettevõttedCreate your own infographics

Riskid peidavad ennast turvalistes aktsiates

„Parimate aktsiate ja ülejäänud turu tootluse vahe suurenemist tuleks võtta hoiatava signaalina,“ kirjutas Jason Trennert investeerimisfirmast Strategas Research Partners.

S&P 500 indeksi kasumimarginaalide kasvustruktuur tekitab samuti muret. 2009. aastal alanud pulliturul (tõusev turg) on pool marginaalide kasvust tulnud just tehnoloogiasektorist. Tehnoloogiaettevõtteid on 500 firma seas aga vaid 69 ning ainuüksi Apple moodustab 20 protsenti kasumimarginaalide kasvust.

Probleem seisneb aga selles, et investorid peavad neid suuri ettevõtteid vähemriskantsemateks. „See aasta on olnud suure turuväärtusega ettevõtete päralt. Investorid tunnevad ennast ebakindlalt ja tahavad investeerida tuntud brändidesse. Suurem risk on aga see, et hoopis need 10 ettevõtet hakkavad kukkuma,“ ütles Goldberg.

 

Hetkel kuum