Mait Kraun • 19. detsember 2015 kell 13:00

Naised teevad investeerimises meestele silmad ette

Sel aastal on naised olnud edukamad investorid kui mehed. Viimased on liiga enesekindlad ja kauplevad rohkem.   Foto: EPA

Mehed olid investeerimises ka 2015. aastal naistest kehvemad, kirjutab CNBC.

Keskmine meessoost investor on viimase 12 kuu jooksul kaotanud USA turul 1,8 protsenti – sinna hulka on arvestatud ka teenustasud ja dividendid. Naised kaotasid aga vaid 1,4 protsenti, selgub konsultatsioonifirma Sigfig kogutud andmetest. Sigfig on automatiseeritud konsultatsiooniteenus, mis aitab investoritel optimaalseid portfelle moodustada. Kokku vaadati 360 000 investori tootlusi.

Tõsi, kellelgi pole sellel aastal väga hästi läinud. Standard & Poor’s 500 indeks on sama ajaga langenud 1,1 protsenti. Oletame, et kõik teenuse kasutajad investeerisid 100 000 dollarit. Sellisel juhul oleks keskmine mees kaotanud indeksfondi (S&P500) investeerides kokku 670 dollarit vähem. Keskmine naisinvestor oleks kaotanud aga 270 dollarit vähem.

Mõnes mõttes on see parem tulemus kui eelmisel aastal, mil turud tõusid. Keskmine investor jäi tervele turule 2014. aastal kõvasti alla. S&P 500 indeks kasvas eelmisel aastal 12,4 protsenti. Keskmine meessoost investor teenis sama ajaga aga 4,1 protsenti ja keskmine naissoost investor 4,7 protsenti.

Mehed kipuvad liiga palju kauplema

See ei ole sugugi esimene kord, mil analüütikud võrdlevad soolisi erinevusi investeerimises. Uurijad leidsid juba kaks kümnendit tagasi, et mehed on liiga enesekindlad ning kipuvad palju kauplema – palju rohkem kui naised.

Pidev kauplemine on halb idee vähemalt kahel põhjusel – teenustasude peale kulub rohkem raha ja tihedama ostmise ning müümise käigus on lihtne reageerida turu lühiajalistele muutustele. Näiteks investorid, kes reageerisid augustis toimunud aktsiate müügilainele, said väiksemaid tootlusi kui need, kes ei teinud mitte midagi.

See on ka põhjus, miks niinimetatud „kauplevate investorite“ tootlus on rahulikmatest investoritest madalam. Investorid, kelle tehingute kogumaht ulatus 2015. aastal 100 protsendini portfelli väärtusest, kaotasid 5 protsenti. Need, kelle tehingute kogumaht oli ulatus 10 protsendini portfellist, kaotasid vähem kui 1 protsendi.

Mehed kauplevadCreate column charts

Positiivsena võib välja tuua selle, et meese ja naiste vaheline erinevus on viimastel aastatel veidi vähenenud. Sellegi poolest on meestel veel pikk tee minna – 2015. aasta andmed viitavad asjaolule, et mehed kauplevad 30 protsenti rohkem kui naised. 1991-1997 aastatel oli vastav näitaja 45 protsenti.

Lisaks sellele kipuvad mehed ja naised valima investeerimiseks erinevaid aktsiaid. See ei mängi aga tootluse puhul suurt rolli ja pigem kaotavad mehed siiski kauplemise tõttu.

Hetkel kuum