Pille Ivask • 8 jaanuar 2016

Saudide naftagigant võidakse börsile viia

Khuraisi naftaväli Saudi Araabias  Foto: epa

Saudi Araabia ning ühtlasi maailma suurim naftatootja Saudi Aramco aktsiatele plaanitakse teha avalik pakkumine ning viia ettevõte börsile, kirjutab väljaanne The Economist.

Saudi ametnike sõnul on ettevõte väärt triljoneid dollareid, ühtlasi on tegu maailma ühe suurema ettevõttega.

Saudi Araabia asekroonprints Muhammad bin Salman ütles väljaandele The Economist antud intervjuus, et aktsiate esmapakkumise otsus langetatakse mõne kuu jooksul.

Saudide võimalik plaan viia oma naftafirma börsile võib kajastada seda, et saudid tahavad tasakaalustada oma eelarvet ning saada hakkama praeguse olukorraga naftaturul.

Arvatakse, et kuna Saudi Aramcol on naftaturul märkimisväärselt suur võim, võib see ettevõtte börsile viimisega veelgi suureneda.

„Mina olen optimistlik,“ lausus prints Muhammad The Economistile. „Ma usun, et see on saudide turu huvides, samuti Aramco enda huvides,“ märkis ta ja lisas, et kindlasti muudaks ettevõtte börsile viimine selle ka läbipaistvamaks ning aitaks ennetada korruptisooni.

Esialgsete andmete kohaselt plaanitakse börsile viia 5 protsenti aktsiatest. See tähendab, et saudidel õnnestub oma ettevõtte üle säilitada täielik kontroll. 

Veidi hiljem saabus ka Saudi Aramcolt ametlik kommentaar, kus tõdeti, et ettevõte tõepoolest kaalub börsile minekut, vahendab Bloomberg. Praegu kaalutakse ettevõtte sõnul seda, kui suur osa aktsiatest börsile viia. Seejärel esitatakse saadud tulemused ettevõtte juhtkonnale. 

Kui Aramco börsile viimine peaks teoks saama, on tegu järjekordse osaga saudide majandusreformidest. Saudid on teatanud, et plaanivad reformide seas muuhulgas mitmete majandussektorite erastamist, aga ka turgude dereguleerimist. Samuti võib investorite kaasamine tuua Aramco hinnangul kaasa selle, et ettevõte pikaaegsed väljavaated paranevad veelgi ning aidata kaasa reservide kaalutletud kasutamisele. 

Hetkel kuum