Iraan tahab, et ostjad maksaksid talle nafta eest dollarite asemel eurodes, sellega tahab riik vähendada sõltuvust USA dollarist.
Riigile kuuluva National Iranian Oil Co (NIOC) allikas ütles Reutersile, et
Iraan on uued eurolepingud sõlminud firmadega, kelle hulka kuuluvad ka sellised suured tegiijad nagu Total, Cepsa, Litasco ja Lukoil. „Arvetes on meil punkt, et ostjad peavad tasuma eurodes,“ ütles NIOC allikas.
Lukoil ja Total ei olnud nõus Reutersile asja kommenteerima. NIOC allikas ütles, et dollaritelt eurodele ülemineku taga on poliitilised põhjused.
Iraan on ka enda kaubanduspartneritele öelnud, et miljardite dollarite suurused võlad tuleks tasuda dollarite asemel eurodes. Pärast sanktsioonide alt vabanemist on Euroopast saanud Iraani suurim kaubanduspartner.
„Paljud Euroopa ettevõtted näevad Iraanis äritegemiseks võimalusi, seega on loogiline, et Iraan tahab eurosid,“ ütles Dubais asuva Qamar Energy tegevjuht Robin Mills.
Iraanil on maailma suuruselt neljandad naftavarud. Sanktsioonidega külmutati umbes 90 miljardi euro väärtuses Iraani varasid välismaal.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.