Rainer Saad • 12 veebruar 2016

Tallinna börsil saab investor e-hääletada

Tallinna börsi investor.  Foto: Raul Mee

Nasdaq annab koos e-residentsuse programmi meeskonnaga teada, et Eesti digitaalidentiteedi platvorm hakkab toetama e-hääletuse teenust, mis võimaldab aktsionäridel hääletada üldkoosolekul ilma füüsiliselt kohal olemata.

E-hääletusteenust planeeritakse kõigepealt pakkuda Nasdaq Tallinna börsiettevõtetele. Nasdaqi jaoks on tegu teise blockchain-tehnoloogial põhineva lahenduse väljatöötamisega, esimene oli möödunud aastal edukalt turule toodud mitteavalike ettevõtete väärtpaberite kauplemisplatvorm Nasdaq Linq.

Koostöö pilootprogrammi osana saavad Eesti ID-kaardi ja e-residendi digi-IDga aktsionärid osaleda ettevõtete juhtimises lihtsamalt ja turvalisemalt. Digitaalidentiteedi platvorm parendab oluliselt võimekust tuvastada e-hääletusel osalevaid aktsionäre ning blockchain-tehnoloogia võimaldab hääled kohe ja turvaliselt salvestada. See muudab varem töömahuka ja killustunud hääletusprotsessi sujuvaks. E-hääletuse pilootversiooni kasutusse võtmine on planeeritud sellesse aastasse.

E-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus ütles, et e-hääletuse teenus parandab oluliselt ettevõtete juhtimist.

Aktsionäride üldkoosolekutel osalemise ja hääletamise lihtsamaks ja turvalisemaks muutmine ei ole ainsad uudse lahendusega kaasnevad hüved. See võimaldab muuta koosolekutel osalemise ja hääletamise efektiivsemaks ning aktsionäre paremini kaasata.

Nasdaqi grupi presidendi Hans-Ole Jochumseni sõnul on nad põnevil ning ootavad väga nii projekti arengut kui ka koostööd Eesti valitsuse ja eeskätt e-residentsuse meeskonnaga, et näidata suunda ettevõtete juhtimise arengus.

E-residentsus

Eesti on esimene ja seni ainus maailma riik, mis pakub e-residentsust.

Alates 2014. aasta detsembrist annab e-residentsus välisriikides elavatele välismaalastele Eesti elanikega sarnased võimalused Eesti digitaalse identiteedi platvormi kasutamiseks, st Eesti e-keskkonnas tegutsemiseks ja e-teenuste kasutamiseks.

E-residentidele väljastatakse digi-ID, mis annab võimaluse ajada asju digitaalselt ja asukohast sõltumata. Nii saab näiteks e-resident asutada interneti kaudu Eestis ettevõtte, taotleda pangakontot ja teha e-pangas tehinguid*, kasutada rahvusvahelisi makseteenuseid, esitada maksudeklaratsioone elektrooniliselt, kaugjuhtida ettevõtet digitaalselt dokumente ja lepinguid allkirjastades, elades ise näiteks Ameerika Ühendriikides või kus tahes mujal maailmas.

Samuti võimaldab Eesti digitaalse identiteedi platvorm erasektori ettevõtetel (nt finants- ja veebiteenuste pakkujatel, idufirmadel ja arendajatel) pakkuda turvalist isikutuvastust nõudvaid teenuseid kõikjal maailmas. Selle võimaluse kasutamine tähendab, et ettevõtted saavad kiirema ligipääsu rahvusvahelistele turgudele, kuna teenuseid ei ole vaja neile turgudele spetsiaalselt kohandada: piisab sellest, kui ettevõtte teenustest huvituvad kliendid taotlevad selle kasutamiseks e-residentsust.

Tänaseks on e-residentsust taotlenud üle 8700 inimese 128 riigist, kes kasutavad Eesti e-teenuseid peamiselt seoses ettevõtlusega.

E-residendid on loonud 343 uut ettevõtet ning 721 ettevõtjat kasutavad oma ettevõtte administreerimisel e-residentsust.

E-residendi digi-ID ei ole füüsiline isikut tõendav või reisidokument ja sel ei ole fotot. E-residentsus ei anna kodakondsust, maksuresidentsust, elamisluba ega Eestisse või Euroopa Liitu sisenemise luba.

*E-residentsus ei garanteeri pangakonto avamist, selle otsustab teenust pakkuv pank. Täpsem informatsioon: e-resident.gov.ee.

Hetkel kuum