Indrek Mäe • 17. mai 2016 kell 10:45

Saudi Araabia paljastas 41 aastat varjatud saladuse USA kohta

Saudi Araabia kroonprints Mohammed bin Salman.  Foto: epa

Saudi Araabia avaldas 41 aastat saladuses hoiutud andmed selle kohta, kui palju on riigi käes USA võlakirju, ning kuulub nüüd suurimate võlausaldajate nimekirja.

Riigi teatel on nende valduses 116,8 miljardit dollarit USA laenudest. See muudab Saudi Araabia suuruselt 13ndaks välismaiseks Ameerika Ühendriikide võlausaldajaks, kirjutas Bloomberg.

Usutakse, et Saudi Araabia roll USA võlausaldajana võib olla avaldatust veelgi suurem. Seda seetõttu, et riigi keskpank teatas märtsis, et omab 587 miljardit dollarit välisreserve. Tavaliselt paigutavad keskpangad aga enamiku oma reservidest USA võlakirjadesse.

USA suurimad võlausaldajad on aga Jaapan ja Hiina, kes omavad kumbki 1 triljoni dollari väärtuses Ameerika Ühendriikide laene.

Samuti paljastas Saudi Araabia rahandusministeerium, et 60 000 elanikuga Kaimani saartel hoiustati märtsi seisuga 265 miljardi dollari väärtuses USA varasid. Tegemist on suuruselt kolmanda hoiusega maailmas. Kaimani saared on tuntud ka maksuparadiisina, kus ettevõtetel on lihtne maksudest hoiduda.

Erinevalt teistest võlausaldajatest on Saudi Araabia oma osaluse suuruse USA võlakirjades seni saladuskatte all hoidnud. Saudide rahandusministeeriumi teatel soovitakse nüüd aga oma tegevusse läbipaistvust tuua.

Hetkel kuum