Indrek Mäe • 27. mai 2016 kell 11:32

Prantsusmaa kahtlustab McDonald'sit maksupettuses

McDonald'sit kahtlustatakse Prantsusmaal maksupettuses.  Foto: EPA

Prantsuse maksuamet kahtlustab McDonald'sit maksudest kõrvalehoidmises, mistõttu otsiti läbi rahvusvahelise kiirtoiduketi Pariisi peakorter.

McDonald'sit kahtlustatakse Prantsusmaalt saadud kasumi- ja käibenumbritega manipuleerimises, eesmärgiga vähendada oma sealset maksukohustust. „Reid toimus 18. mail ning selle käigus võeti kaasa dokumente,“ kinnitas anonüümseks jääda soovinud politseiametnik New York Timesile. Ka McDonald's on läbiotsimist kinnitanud ning lubanud uurijatega koostööd teha.

Veebruaris avaldasid Prantsuse ja Ameerika kaubandusorganisatsioonid arvamust, et McDonald's on alates 2009. aastast kõrvale hoidnud miljardi euro suurusest maksukohustusest. Nii Prantsuse valitsus kui McDonald's keelduvad avaldamast, millise summa ulatuses üks või teine pool selle vaidluse käigus kahju võib saada. Spekulatsioonide kohaselt nõuab Prantsusmaa kiirtoiduketilt tasumata maksude eest 300 miljoni euro suurust kompensatsiooni.

Prantsusmaa on võtnud rahvusvahelised suurkorporatsioonid jälgimise alla ning kehtestanud neile võrreldes kohalike ettevõtetega suuremad maksud. Välisettevõtteid nähakse kui potentsiaalseid maksudest kõrvalehoidjaid, kes ohustavad kaudselt rahvuslikku suveräänsust.

Lisaks peavad Prantsusmaal tegutsevad ettevõtted kasumit ka töötajatega jagama. Detsembris kaebas Rohelise partei ametnik Eva Joly McDonald'si kohtusse, sest kiirtoidukett olevat selle kohustuse eiramise eesmärgil kasuminumbreid moonutanud.

McDonald's on üks suuremaid Prantsuse turul tegutsevaid ettevõtteid, kes annab tööd üle 73 000 inimesele. Ettevõtte sealne käive ületab 4 miljardit eurot. „Prantsusmaa on USA järel kiirtoidukettide jaoks kõige kasumlikum koht,“ rääkis McDonald'si Prantsuse haru endine tegevjuht Jean-Pierre Petit.

Hetkel kuum