Kolm viisi, kuidas aktsiaturul ennast rahast paljaks teha

19. juuni 2016, 13:30
Aktsiatega mängides on lihtne rahast ilma jääda.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160619/BORS/160619708/AR/0/AR-160619708.jpg

Aktsiaturgudel on alustaval investoril väga kerge raha kaotada. Selle vältimiseks tuleb aga teadvustada, millised on ohud, kirjutavad The Motley Fooli autorid Selena Maranjian, Brian Feroldi ja Matt Frankel.

Aktsiatesse investeerimine on üks parimaid viise, kuidas pikaajaliselt oma jõukust kasvatada. Kui sa aga ei tea, mida sa teed, siis on võimalik ka kõik raha ära kaotada. Allpool on välja toodud kolm võimalust, kuidas aktsiaturgudel suuri summasid maha mängida. Nendest tasub õppust võtta.

Lootuste ja oletuste alusel investeerimine

Selena Maranijan: Hea viis raha kaotamiseks on investeerida riskantsetesse ettevõtetesse, millele sa ennustad kõrget lendu. Kehvad investeeringud tehakse tavaliselt lootuse baasil, eriti sendiaktsiate (penny stocks) puhul. Näitena võib tuua ettevõtted, mis võivad leida vähiravi või komistada kulla otsa (kaevanduste puhul).

Maranijan lisas, et tihti ei saada aktsiate ostu ajal aru, kuidas ettevõte oma raha teenib. Lisaks sellele ei pöörata tähelepanu sellele, kas börsifirma võiks olla üle- või alahinnatud. Oma fookus tuleks seada kõrge kvaliteediga ettevõtetele, mille kasvuperspektiiv on hea. Samas võiks nende aktsia hinnatase olla atraktiivne.

Investorites on aegade jooksul elevust tekitanud mitmed ettevõtted. Näitena võib välja tuua Grouponi ja Twitteri. Mõlema ajaloos on häid kasvuperioode, aga Groupon ei suutnud püsida konkurentsivõimelisena ja kasv peatus. Twitteril on aga 300 miljonit kasutajat, kuid viimastel aastatel pole suudetud eriliselt kasumit teenida.

Keskenduda tuleks ettevõtetele, millel ette näidata hea käibe- ja kasumikasvu ajalugu. Ettevõtte kasumimarginaal peaks kasvama ja rahavood paranema. Ka võlg võiks olla väike (see oleneb ka sektorist) ja firmal peaks olema ka teatud konkurentsieelised. Neid firmasid peaks püüdma just ajal, mil nende hinnatasemed on langenud keskmisest madalamale.

Päevakauplemine on sisuliselt kasiino

Brian Feroldi: Paljud investorid tormavad aktsiaturule eesmärgiga kiirelt raha teenida. Selle tõttu proovitakse ka päevakauplemist. See võib olla ahvatlev, aga pikaajalisele tootlusele mõjub see tihtipeale laastavalt.

Miks? Lühiajaliselt on võimatu teada, kummale poole mingi aktsia hind liigub. Selleks, et analüüsil põhinevat otsust teha, on mängus liiga palju faktoreid.

Kui arvad, et oled leidnud päevakauplemiseks lollikindla süsteemi, tasub lugeda Michael Lewise raamatut „Flash Boys“. Oma raamatus kirjeldab Lewis täpselt, milliseid meetodeid kõrge sagedusega kauplemises kasutatakse. Need annavad ettevõtetele, mis neid kasutavad, teiste turuosaliste ees väga suure eelise ja ka võimaluse kasumit teenida.

Kui kaugele on kõrge sagedusega kauplemisfirmad oma eelistega jõudnud? Praeguseks mõõdavad nad oma tehingute kiirust pikosekundites – see on 1/1 000 000 000 000 sekundist. Kas sa tõesti arvad, et omad selliste turuosaliste suhtes mingit eelist?

Kuidas võiks investorid aktsiaturgudel aga edu saavutada? Lewis annab kolm soovitust. Esiteks peaks kasutama limiitordereid, et saada turult konkreetne hind, mida sa soovid. Teiseks peaks ettevõtete kohta uurima ise ja investeerima ainult varadesse, millest sa aru saad. Viimaseks soovituseks on investeerida pikaajaliselt.

Päevakauplejana raha teenimine oli raske juba 20 aastat tagasi. Ja see oli enne modernsete superarvutite tulekut. Kui sa ei taha kogu oma raha kaotada, siis päevakauplemist peaks vältima. Need, kes päevakauplemisega tegelevad, ei ole investorid – nad on mängurid.

Optsioonide vale kasutamine

Matt Frankel: Üks hullemaid asju, mida investor oma portfelliga saab teha, on optsioonide vale kasutamine. Suure hulga likviidse vara eest rahast väljas (out-of-the-money) optsioonide ostmine on sama hea kui kasiinosse minek.

See on uute investorite puhul väga levinud viga ja pole raske aru saada, miks see nii on. Kui sa oled aktsia osas positiivselt meelestatud, siis optsioonide ostmine sinu oodatava hinnasihi juures võib olla väga atraktiivne. Õige panuse korral teenid väga suuri summasid. Vale otsuse tegemisel võivad olla aga katastroofilised tagajärjed.

Ma kirjutan seda teksti 2016. aasta juuni keskel ja ma olen praegu positiivselt meelestatud näiteks Goldman Sachsi aktsia suhtes. Usun, et tegemist on ühe odavaima ettevõttega finantssektoris (aktsiahind kaupleb 146 dollari juures). Ma saan soetada omale ostuoptsiooni (call option), mis annab mulle õiguse osta 100 Goldman Sachsi aktsiat 160 dollari eest enne 2016. aasta 21. oktoobrit. Selle tehingu eest pean tasuma 400 dollarit (4 dollarit aktsia kohta).

Kui Goldmani aktsia jõuab 21. oktoobriks 180 dollarini, siis on minu optsioonide väärtus kerkinud 2000 dollarini tehingu kohta. See tähendab, et olen teeninud 400 protsenti kasumit. Kui aktsia langeb tähtajaks alla 160 dollari, siis kaotan kogu oma investeeringu. Seda ka juhul, kui aktsia tõuseb näiteks 155 dollarini.

Selle tõttu ei ole väga tark spekuleerida niinimetatud rahast väljas optsioonidega. Pikemas perspektiivis võita on väga keeruline.

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
19. June 2016, 13:29
Otsi:

Ava täpsem otsing