Kadi Neemre • 20. juuli 2016 kell 16:45

Crexiti hoiatus: ettevõtete laenukoorem kasvab 75 triljoni dollarini

Foto: EPA

Prognooside kohaselt kasvab järgnevatel aastatel korporatsioonide võlakoorem suuresti globaalsete keskpankade odava raha tõttu, selgub värskest raportist.

Raport hoiatab, et värske laenuraha võib suuri probleeme põhjustada. Aastaks 2020 on ettevõtete võlakoorem kasvanud praeguselt 51 triljonilt dollarilt 75 triljonile dollarile, selgub S&P Global Ratings prognoosist.

Tavatingimustes ei oleks see suur probleem, kuniks krediidikvaliteet jääb kõrgele, intressimäärad ning inflatsioon madalaks ning majandust ei taba märkimisväärsed negatiivsed sündmused. Negatiivse stsenaariumi puhul aga ei pruugi need tingimused selliseks jääda - võib toimuda “Crexit” ehk laenuandjad lahkuvad turgudelt ning see omakorda viib ootamatu tingimuste karmistumiseni, mis omakorda võib põhjustada rahapaanika.

“Halvima stsenaariumi kohaselt võib meid tabada hulk negatiivseid üllatusi, mis põhjustavad kindlustundekriisi üle maailma,” hoiatas S&P oma raportis. “Need ettenägematud sündmused võivad kiiresti turu tasakaalust välja viia ning sundida investoreid ja laenuandjaid minema riskantsematele positsioonidele. Kui sellega toime ei tulda, siis võib see viia laenukasvu kokkukkumiseni, nagu juhtus ka globaalse majanduskriisi käigus.”

S&P hinnangul on krediidituru korrektsioon vältimatu, küsimus on vaid selle ulatuses.

Ettevõte muretseb, et investorid on kasumite jahtimisel liiga agarad ning ostnud spekulatiivse reitinguga ettevõtete võlakirju. Hoolimata laenubuumist ei ole keskpangad tegevusele piire seadnud. Intressimäärad on jätkuvalt madalad, mistõttu kasvavad nii ettevõtete kui valitsuste laenukoormad.

Prognooside kohaselt peaks aastaks 2020 laenukoorem kasvama 62 triljoni dollari võrra – 38 triljonit dollarit läheb refinantseerimiseks ning 24 triljonit dollarit uuteks laenudeks, sh võlakirjadeks ja teisteks laenuliikideks.

Aasta tagasi prognoosis S&P sama perioodi laenukasvuks aga 57 triljonit dollarit.

Üheks suurlaenajaks on tõenäoliselt Hiina, mis prognooside kohaselt peaks laenama 28 triljonit dollarit ehk 45% lisaraha. USA prognoositud laenukasv peaks küündima 14 triljoni dollarini ehk kasvama 22%; Euroopa laenukoorem kasvab 9 triljoni dollari ehk 15% võrra.

Hetkel kuum