Mait Kraun • 4. august 2016 kell 13:45

Mis hakkab toimuma valuutaturul?

Eurod  Foto: PantherMedia/Scanpix

Dollari langusrisk on tõusnud, euro ja naela odavnemine jätkub ning jeen pöörab otsa ringi, arvavad Reutersi küsitletud analüütikud.

Analüütikud prognoosivad, et dollar võiks 12 kuu lõikes veidi tugevneda. Samas on ka langusrisk, sest järjest suurem osa investoreid usub, et Föderaalreserv ei tõstagi sellel aastal intressimäärasid.

Dollar tugevneb, aga languse risk on suur

Föderaalreserv kõlas eelmisel nädalal USA majandusest rääkides optimistlikumalt ning paljude jaoks oli see märk, et peagi hakatakse intresse tõstma. Alates sellest on majandusandmed aga uuesti halvenenud ning mitmed Fedi ametnikud on öelnud, et tuleb olla ettevaatlik.

Meelemuutused on dollari tugevnemise peatanud. Sellel aastal on dollariindeks tõusnud 3 protsenti. Nii 2014. kui ka 2015. aastal tugevnes ameeriklaste valuuta lausa 20 protsenti.

Valuutastrateegide seas läbi viidud küsitlus aga näitab, et dollarile prognoositakse aeglast tõusu. Eriti arvestades seda, et novembris toimuvad USAs presidendivalimised.

„Föderaalreserv on ainuke keskpank, mis võiks potentsiaalselt intresse tõsta. See, kuidas Föderaalreserv käitub, on peamine dollari kurssi liigutav faktor,“ ütles Rabobanki valuutaturu analüütik Jane Foley.

„Aga tulemas on ka USA presidendivalimised, millest võib paariks kuuks saada määrav faktor,“ lisas ta.

Nael jätkab langust

Küsitluses osalenud analüütikute keskmise prognoosi järgi peaks euro langema kuu ajaga 1,10 dollarini (praegu 1,113), kolme kuuga 1,08 dollarini ja aastaga 1,07 dollarini. Kahe valuuta pariteeti ennustab 60 analüütikust vaid kolm.

Naela jaoks on olukord veidi hullem. Analüütikute arvates pole Brexiti-järgne langus veel läbi ning valuuta peaks odavnema veel 6 protsenti.

Samas prognoositakse jeeni nõrgenemist, vaatamata sellele, et valuuta on sellel aastal dollari suhtes juba 20 protsenti kallinenud.

Praegu tuleb ühe dollari eest välja käia 101,2 jeeni. Analüütikute arvates on vastav number kolme kuu pärast 103,8 jeeni, kuue kuu pärast 105 jeeni ja aasta pärast 107,7 jeeni.

Hetkel kuum