Indrek Mäe • 2. september 2016 kell 7:53

Eksperdid: britid võiks Eestilt õppida

Briti nael.  Foto: EPA

Londoni Rahvusvahelise Majanduse Instituut (IEA) rõhutas oma analüüsis, et Suurbritannia maksusüsteem vajab muutmist ning soovitas neil Eestit reformide kavandamisel eeskujuks võtta.

Instituut nimetab brittide praegust maksusüsteemi ebaefektiivseks ning soovitab seal kehtiva ettevõtte tulumaksu asendada osanikele väljamakstava tulu maksustamisega. „Selline muutus võimaldaks senisest suuremal määral maksudest kõrvalehoidmist ennetada, sest võimalused selleks vähenevad,“ ütles IEA analüütik Diego Zuluaga. „Sarnane süsteem on kasutusel ka Eestis, kelle maksusüsteemi peetakse maailma üheks konkurentsivõimelisemaks,“ kiitis ta.

Ekspertide hinnangul mõjub praegu Suurbritannias kehtiv maksusüsteem negatiivselt ka majanduskasvule ning töötajate produktiivsusele.

IEAd tuntakse Suurbritannias thatcherliku majanduspoliitika propageerijana ning nende analüüs avaldati olukorras, kus mitu suurettevõtet, nagu Google, pole enam rahul riigile makstavate hiiglaslike summadega. Ka Thatcheri valitsusse kuulunud rahandusminister Nigel Lawson on öelnud, et praegune süsteem on oma aja ära elanud.

Praegu kehtiv ettevõtete maksustamise süsteem tõi riigile eelmisel majandusaastal 44 miljardit naela tulu. Suurbritannias on asutud aga arutama ka maksumäära alandamist praeguselt 20 protsendilt 15 protsendile.

Hetkel kuum