Sirje Rank • 4. oktoober 2016 kell 7:52

Briti naelal uus mõõnarekord

Peaminister Theresa May konservatiivide aastakoosolekul  Foto: Scanpix/REuters

Suurbritannia nael alustas tänast kauplemispäeva taas langusega, püstitades USA dollari suhtes uue viimase kolmekümne aasta mõõnarekordi.

Nael odavnes 0,62% ja kauples 1,276 dollari tasemel naelast. See on nõrgim näit 1985. aastast ja ligi 15% nõrgem tasemest enne 23. juunil toimunud rahvahääletust ELis jätkamise üle.

Põhjuseks on kartused, et Suurbritannia lahkumine Euroopa Liidust annab majandusele rängema hoobi, kui algselt arvati. Pühapäeval ütles Suurbritannia peaminister Theresa May, et esitab ametliku taotluse Euroopa Liidust lahkumiseks hiljemalt tuleva aasta märtsiks. See lükkab n-ö kella käima, kuid Mayl ei ole ELi riikidega mingeid eelnevaid kokkuleppeid ega garantiisid. Sellega on May asetanud Suurbritannia läbirääkimistel nõrka positsiooni, kahetseb teiste seas ajalehe Financial Times kolumnist Gideon Rahman.  

Saksa Commerzbank kirjutab oma kommentaaris, et eriti külvab investorite hulgas ebakindlust rõhutamine, et Suurbritannia tahab taastada kontrolli sisserände üle teistest Euroopa Liidu riikidest. Inimeste vaba liikumine on Euroopa Liidu üks alusprintsiipe ja kui britid sellega ei nõustu, kaob ka vaba juurdepääs ELi ühisturule, millel oleksid tõsised majanduslikud tagajärjed.

Suurbritannias asuvatel finantsasutustel ei ole seega loota, et võimalus vabalt kõigil ELi turgudel edasi tegutseda liidust lahkumise järel alles jääb. Ja nii ei ole ka ärakolimisplaanidega põhjust viivitada.  

Agentuur Bloomberg kirjutas May valitsuse kõrgetele ametnikele viidates, et valitsus ei kavatse liidust lahkumise kõnelustel London City huvisid prioriteediks seada. Siin on May valinud teise  tee kui endine peaminister David Cameron, kes tõi oma liidus jätkamist toetavas kampaanias välja just ohu Suurbritannia finantsteenuste sektorile, mille arvele langeb 12% SKPst ning 1,1 miljonit töökohta.

May meeskond on loobunud ka n-ö üleminekuaja kokkuleppe sõlmimisest, mis Suurbritannia lahkumise protsessi Euroopa Liidust tasandada aitaks.

Hetkel kuum