Standard & Poor’s 500 indeks on jõudnud tänu Donald Trumpi valimisvõidule uute rekorditeni. Mõned Wall Streeti strateegid on indeksi hinnatasemete pärast aga tõsiselt mures, kirjutab CNBC.
„Tsükliliselt kohandatud hinna ja kasumi suhe (CAPE) on tõusnud üle 27kordseks. Varasemalt on hinnatase kõrgemal olnud vaid 1929. aasta maania ajal, 2000. aasta tehnoloogiamulli ajal ning 2007. aasta kinnisvara- ja aktsiaturu mulli ajal,“ kirjutas Stock Market Crosscurrentsi portaali analüütik Alan Newman.
Newman ütles, et isegi, kui börsifirmade kasumid tõusevad 10 protsenti, siis on pilt sama – aktsiaturgude hinnatasemed on väga kõrgel.
Rober Shilleri poolt populariseeritud „tsükiliselt kohandatud hinna ja kasumi suhe“ (CAPE) arvutatakse nii, et hind jagatakse S&P 500 indeksi viimase 10 aasta kasumitega, mis on inflatsiooniga korrigeeritud. Shilleri enda sõnul näitab see, et tootlused peaks tulevikus suhteliselt väiksemad olema.
Teised akadeemikud nõustuvad, et 27,7 juures olev CAPE tekitab muret ning aktsiaturgudel ei pruugi tulevikus nii hästi minna.
„CAPE praegune tase viitab sellele, et järgmise 10 aasta tootlus saab olema USA 10-aastastest riigivõlakirjadest väiksem,“ kirjutasid analüütikud Valentin Dimitro ja Prem C. Jain.
„USA hinnatasemed on ajalugu vaadates küllaltki kõrgel. Shilleri hinna ja kasumi suhet arvestades on turg kindlasti kallis,“ ütles investeerimisfirma Jefferiesi maailma aktsiate strateeg Sean Darby.
Seotud lood
Riigi loodud IT-majad pakuvad erasektori IT-ettevõtetele järjest rohkem konkurentsi. Võisteldakse tööjõuturul, IT-firmadel on oht muutuda tööjõurendi pakkujateks, selgitavad saatekülalised Äripäeva raadios.