Sirje Rank • 8. detsember 2016 kell 11:48

Euroopa Keskpank vähendab varaoste

Euroopa Keskpank jättis täna oma selle aasta viimasel intressinõupidamisel euroala baasintressimäärad muutmata, kuid tegi muudatusi oma igakuise varaostukava programmis.

EKP nõukogu otsustas säilitada põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana 0,00%, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 0,25% ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana -0,40%.

Mittestandardsete rahapoliitiliste meetmetega seoses kinnitas EKP nõukogu, et igakuiseid varaoste 80 miljardi euro ulatuses jätkatakse kuni 2017. aasta märtsi lõpuni.

Alates 2017. a aprillist jätkuvad igakuised varaostud mahus 60 miljardit eurot kuni 2017. a detsembri lõpuni või vajadusel kauem. Kui olukord vahepeal halveneb, on keskpank valmis programmi kestuses ja ulatuses muudatusi tegema. Tugioste jätkatakse koos maksmisele jõudnud võlakirjadest saadud põhisummade reinvesteerimisega.

Tugiostude igakuine summa küll väheneb, kuid kuna programm pikeneb, siis kasvab kogu programmi maht kokku 2,28 triljonile eurole. See on pea kaks korda suurem kui algselt 2015. a kavandati. 

Keskpank tegi muudatusi ka varaostuprogrammi struktuuris, et programmi sobivatest varadest defitsiiti ei tekiks. 

Turud olid oodanud pigem keskpanga tugiostude jätkumist senises mahus ka pärast tuleva aasta märtsi. Aktsiaturud saagisid uudist seedides esialgu kindla suunata. Euro tugevnes uudise peale dollari suhtes 0,4% 1,08 dollari tasemele. Seejärel euro nõrgenes ja börsid tõusid. 

Mario Draghi rõhutas, et mingit arutelu keskpanga varaostude programmi lõpetamise kohta või tugiostude järk-järgulise lõpetamise kohta ei ole olnud. Keskpank jääb turul tegijaks.

Hetkel kuum