Pille Ivask • 18. detsember 2016 kell 11:36

Mis saab uuel aastal naftast?

Nafta puurkaev  Foto: epa

Analüütikud ennustavad, et globaalsed naftatarned võivad uuel aastal märkimisväärselt muutuda.

Esimesed märgid näitavad, et Lähis-Ida naftatootjad hakkavad enda jaoks üha tähtsamaks pidama Aasia turge ning keskenduma oma tarnetes just sinna. Saudi Araabia ja Kuveit on teatanud, et kuna Aasias võib oodata suurt majanduskasvu, pole neil põhjuseid sellele regioonile mitte keskenduda ning Lääne piirkonnas tõmmatakse tegevust pigem kokku.

Aafrika, USA ja Kanada naftatootjad on silma peale pannud aga Atlandi regioonile.

“Nad tahavad Aasias turuosa hoida,” kommenteeris saudide ja Kuveidi samme Petromatrixi analüütik Oliver Jakob. “Nad kärbivad pigem USA ja Euroopa suunal minevaid naftatarneid,” jätkas ta.

Mõne nädala eest leppisid naftariigid kokku leppes, mille alusel vähendavad OPECi liikmesriigid päevast naftatootmist 1,2 miljoni barreli võrra ning organisatsiooni mitte kuuluvad riigid vähendavad 600 000 barreli jagu. Lepe hakkab kehtima 1. jaanuarist.

Sellest lähtuvalt on oluline mõista, kes ja missugusel suunal tarneid vähendab. Erinevatele regioonidele on üldjuhul kehtestatud erinev hind, samuti peavad tarnetega kursis olema rafineerimistehased, kes selle põhjal otsustavad, missugust naftat nende tehnoloogia üldse töödelda laseb ning teevad selle põhjal omad otsused. Oma osa mängivad mõistagi transpordifirmad ning naftatankerite omanikud, kelle jaoks on naftariikide otsused eksporditurgude valikul väga suure tähtsusega.

Kes võidavad ja kaotavad?

Arctic Securitise analüütik Otto Stavseth märkis Bloombergile antud intervjuus, et kuna Lääne tootjad hakkavad naftatarnetes keskenduma pigem oma regioonile ning Lähis-Ida riigid Aasiale, on see eeskätt negatiivne uudis ettevõtetele, kes tegelevad naftatankeritega, kuna distants lüheneb ning seega väheneb ka saadav kasum.

Teisalt võiks arvata, et kui tarnekulud vähenevad, võivad tootjad leida ka kaugemates turgudes vähemalt mõneks ajaks soodsa sissetulekuallika, mis pikas perspektiivis paneks transpordikulud siiski taas tõusma.

Oma osa on nafta hinna kujunemisel mängida mõistagi ka rafineerimistehastel. Teadaolevalt on juba mitmed naftatootjad andnud rafineerimistehastele teada, kui suurel määral naftatarned jaanuaris vähenevad.

Saudi Araabia tegevust silmas pidades võib öelda, et praegu plaanivad saudid viia täismahus naftat viide Aasia rafineerimistehasesse. Tarneid ei vähendata Hiina ega ilmselt ka Jaapanisse, ent kärbitakse Kagu-Aasia suunal. Hiina puhul tuleb mängu kindlasti asjaolu, et kuigi Hiina on maailma suurim naftaimportija, pakub sellele oma naftat ka Venemaa, kellele saudid kindlasti alla jääda ei taha.

Saudi Araabia riiklik naftafirma Saudi Aramco on jõudnud teavitada juba mitmeid Euroopa ning Põhja-Ameerika rafineerimistehaseid, et tarned hakkavad vähenema. Asjaga kursis oleva isiku sõnul saab üks Euroopa rafineerimistehastest uuel kuul töötlemiseks varasemaga võrreldes koguni viiendiku võrra vähem naftat.

Analüütikud on sel nädalal avaldanud arvamust, et lähinädalad on olulised mõistmaks, kas naftaturul uuel aastal tõesti ka muudatusi oodata on.

Samas võivad naftariigid eesotsas saudidega siingi ekspertide hinnangul püüda ninanipsu mängida. Jakob sõnas, et andmed ning teated USA naftavarude kohta on üks peamistest aspektidest, mis nafta hinda mõjutab. Kui saudid ning teised OPECi liikmesriigid USAsse naftamüüki vähendavad, teatab riik vähenenud naftavarudest ning see tõstab hinda, mis on vesi naftariikide veskile.

Hetkel kuum