Mait Kraun • 19. detsember 2016 kell 9:30

Trump põhjustas tooraineturul haruldase trendi

Vasekaevandus.  Foto: Bloomberg

Üks fundamentaalne tooraineturu dünaamika on keeratud pea peale ning põhjuseks on eelkõige Donald Trumpi valimisvõit, vahendab Bloomberg.

Tööstusmetallide hinnad ja USA dollar tõusevad samal ajal, sest oodatakse, et USA majanduskasv ja inflatsioon hakkavad Trumpi presidentuuri ajal kiirenema. Tavaliselt liiguvad toorained ja dollar vastupidises suunas, sest dollari tugevus muudab toorained teiste riikide valuutade kasutajate jaoks kallimaks.

Taoline trend on nii haruldane, et seda on viimase kümnendi jooksul juhtunud vaid mõne korra. See on ka üks põhjustest, miks kaevandusfirmade aktsiad on taastunud. Näiteks Glencore’il läheb juba päris hästi – ettevõte on kulusid vähendanud ja näiteks tsingi hinnad on tublisti tõusnud. Eeldatavasti alustab kaevandaja järgmisel aastal uuesti dividendimaksetega.

Investorid otsivad kasvu

„Pärast valimisi on investorid loobunud turvalistest varadest ning otsivad kasvu,“ ütles Morgan Stanley metallituru analüütik Tom Price. „USA dollar on tõusnud kõrgemale, aga samal ajal on kasvanud ka toorainete nõudlus.“

Lisaks sellele tugevdab trendi ka Hiina. Sealsed investorid ostavad tooraineid nagu vask ja tsink (mille hind on dollarites), et maandada jüaaniga seotud riske. See suurendab metallihindade ja dollari vahelist korrelatsiooni, märkisid JPMorgan Chase’i analüütikud detsembri alguses.

Londoni metallibörsi indeks kallines novembris 12 protsenti, mis on viimase kuue aasta suurim tõus. Bloombergi dollariindeks tõusis samal ajal aga 3,9 protsenti ning jõudis viimase 13 aasta kõrgeima tasemeni.

Indeksite viimase 30 päeva korrelatsioon on nüüd 0,29. Veel juulis oli see näitaja negatiivne (-0,6), selgub Bloombergi kogutud andmetest.

Hetkel kuum