investor Toomas • 4. august 2017 kell 5:45

Apple panustab teenuseärisse

Apple'i juht Tim Cook  Foto: Reuters/Scanpix

Tim Cookil oli teisipäeval põhjust rahuloluks: Apple andis analüütikutele ninanipsu.

Pärast seda, kui Apple – oodatust paremad – teise kvartali tulemused avaldas, rallis aktsia ligi 6 protsenti, 160 dollarile, ning ettevõtte turuväärtus tõusis 800 miljardile dollarile.

Kuna mul on endal portfellis 94 Apple'i aktsiat, oli seda tõusu muidugi kaunis jälgida. Analüütikud olid kartnud halvemat – Apple'i iPhone'i-eelne kvartal on traditsiooniliselt teistest pisut nõrgem, sest siis on uue iPhone'i ootused kõrgeks aetud ja potentsiaalsed ostjad hoiavad oma raha pigem uue toote jaoks. Kuid ootused said veidi ületatudki.

Käive: 45,4 miljardit dollarit (analüütikud: 44,89), 2016: 42,36

Kasum aktsia kohta: 1,67 dollarit (analüütikud: 1,57), 2016: 1,42

iPhone'i müük: 41 miljonit eksemplari (analüütikud: 40,7 miljonit), alates 2007. aastast 1,2 miljardit

Teenustest saadud käive kasv: +22%

Vaba raha hulk: 261,5 miljardit dollarit

Investoritele teeb samas jätkuvalt muret Hiina: seal langes käive ligi 10 protsenti, 8 miljardile dollarile, kuid lohutuseks saab tuua, et varasemas kvartalis langes käive lausa 14 protsenti, nii et Apple'i juht Tim Cook andis intervjuus Bloombergile mõista, et seal oodatakse olukorra paranemist.

Sellest hoolimata pakuvad Hiina kohalikud lille- ja hirsitehnoloogia nime kandvad nutitelefonitootjad – ehk Huawei ja Xiaomi – piisavalt karmi konkurentsi: nad on odavamad ja tehniliselt ka oluliselt paremad kui aastaid tagasi. Globaalses plaanis on kahe viimase turuosa aastaga tublisti kasvanud, samal ajal kui Apple'il on see kahanenud 0,4 protsenti, 11,4 protsendi peale, mis annab talle maailmas teise koha.

Mitte ainult telefon

Nutitelefonide müügi kohta mainis Tim Cook, et aasta lõikes on müüki kasvatatud „kahekohalise protsendinumbri võrra“. Kuid investori jaoks on hea teada, et telefonimüügi kõrval on ka teenuste osa korralikult käima saadud. Teenuste segmendi käive oli möödunud kvartalis 7,3 miljardit dollarit – tervelt miljardi võrra rohkem kui aasta varem – ning tendents on kasvav.

Teenusteäri tähendab Apple'i puhul teiste hulgas iTunesi, Apple Musicut, iCloudi, mobiilimakset Apple Pay, mis sel aastal ka Soome, Rootsi ja Taani tuleb, ja App Store'i. Siin aitab Apple'it paisutada tõenäoliselt sama trend mis teiste teenusepakkujate, näiteks Microsofti, puhul – elu kolib aina enam pilve ning siin on võimalik suurt raha teenida.

Kuid üks kaval asi on teenuseäri puhul veel: nimelt aitab teenuste müük ka teisi Apple'i tooteid paremini müüa. Lihtne turundusloogika ütleb, et kui keegi on asunud juba Apple'i teenuseid kasutama ja sellega ära harjub, siis ei kipu ta teist liiki telefoni ostma.

Suur patendiäri

Apple'i teeb ohtlikuks aga asjaolu, et ta panustab suurelt uuendustesse. Selles kvartalis paisusid arenduskulud 2,9 miljardile dollarile. Apple'i selle poolaasta patendinimekiri on muljetavaldav, ulatudes hääleotsingust ja kõrvaklappidest elektriautodega seotud tehnoloogiateni.

Sel poolaastal on Apple ka mitu ostu teinud, millest kontsern loodab tulevikus ärile kasu: näiteks Soome unesensoreid tootva ettevõtte Bedditi, automatiseerimisäpi Workflow, Saksamaa silmasensoritootja SensoMotoric Instrumentsi ja kunstliku intelligentsi arendava Lattice Data – mille puhul on ainsana teada tehingu hind: 200 miljonit dollarit.

Kuna mulle meeldib vaba sõna, siis tegi veidi tuska mõne nädala eest tulnud Apple'i teade, et ta lõpetab Hiinas ligikaudu 60 äpi pakkumise, millega hiinlased said kasutada VPN-teenuseid ja seega oma suure venna silma eest varjuda. Apple ei soovinud Hiina võimudega vastamisi minna: Hiina turg on suur ning pealegi arendab Apple seal oma esimest andmeüksust ja teeb koostööd kohalike ettevõtetega. Kuigi huvitav on see, et just suurtel tehnoloogiaettevõtetel on siin hea võimalus tänu suurusele ja laiale kasutusele murda riiklikke püüdlusi ebamugavaid debatte keelustada. Näiteks Hiinas ja Venemaal VPNi keelates.

Aktsionäridele hea kvartal

Kui aasta alguses avaldasin arvamust, et Apple'il on lagi käes ja 120 dollari pealt enam ei tõusta, siis suutis aktsia taas üllatada. Väärtpaber on – kas just tänu Apple'i hiiglaslikule aktsiate tagasiostuprogrammile, millega tehti algust selle kümnendi alguses ning mille raames on investoritele voolanud kolmekohaline miljardisumma – tõusnud aasta algusest tubli 30 protsenti.

Hetkel kuum