Mait Kraun • 18. august 2017 kell 16:49

Kullatootmine üheksa aasta madalaimal tasemel

Kullakaevandus Aafrikas.  Foto: EPA

Kullatootmine on sellel aastal langenud „dramaatiliselt“ ja see aitab väärismetallil kallineda, teatas ANZ neljapäeval, vahendab CNBC.

„Kaevanduste tootmine on madalaimal tasemel alates finantskriisist ja riskid muutuvad järjest suuremaks,“ kirjutas ANZ toorainete strateeg Daniel Hynes.

Kullatootmine on 2017. aasta esimese viie kuuga langenud 2 protsenti (eelmise aasta sama ajaga võrreldes), selgub World Bureau of Metal Statistics andmetest. Mais langes tootmine aastases võrdluses lausa 3,1 protsenti.

Hynes ütles, et kulda tootvate riikide valitsused on oma poliitikat muutnud ning see survestab pakkumist.

Indoneesias avaldas hiljuti uued nõuded kaevanduste rajamisel ja toorainete eksportimisel. Kaevandusfirmale Freeport see ei sobinud ning ettevõte sulges Grasbergi kaevanduse, mis on maailma üks suurimaid kullakaevandusi. Seal toodeti parimal ajal 2 protsenti maailma kullatoodangust.

Tansaanias on samuti ebakindlus kasvamas, sest ametnikud teatasid toorainete kaevandamisega seotud reeglite muutmisest. Uute reeglite kohaselt peavad kaevandused maksma valitsusele suuremat kasutusmaksu. Ka Lõuna-Aafrikas muudeti kaevandusseadust, mis teeb ettevõtete elu keerulisemaks.

„Investeerimiskeskkond on jätkuvalt kesine ja on ebatõenäoline, et pakkumine võiks lähitulevikus uuesti kasvama hakata,“ lisas Hynes.

Kulla hinad on viimasel ajal kallinenud ning unts maksab 1286 dollarit. Reedel jõudis kuld korraks ka 1300 dollarini – viimati kauples väärismetall selle taseme juures 9 kuud tagasi.

Hetkel kuum