Gerd Kanter Singapuris: börs on nagu tippsport

04. detsember 2017, 06:00
Olümpiavõitja Gerd Kanter Singapuris eestlaste korraldatud konverentsil "World Wealth Creation".
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20171204/BORS/171129605/AR/0/Gerd-Kanter.jpg
Ainult tellijale

Olümpiavõitja Gerd Kanteri sõnul on nii spordis, aktsiaturgudel kui ka elus edu saavutamise eeldus tugev psüühika ja tulemustele orienteeritud mõtlemine.

„Loeb tahe teha rasket tööd ning alluda rutiinile,“ kinnitas Kanter Singapuris toimunud eestlaste korraldatud konverentsil „World Wealth Creation Conference 2017“. Samal konverentsil nimetas ta ka rea pealtnäha lihtsana tunduvat reegleid, mille järgimine on aidanud tal läbi lüüa.

Ole õnnelik

Õnnelik olemise all peab Kanter silmas eelkõige oma tegevuse nautimist. „Sulle peab meeldima, mida teed, tehtaval peab olema tähendus ning see peab olema seotud sinu eesmärkidega,“ rääkis olümpiavõitja. „Kui läheneda õpitavale huviga, on areng palju kiirem,“ märkis Kanter. Samuti on meeldivate tegevustega lihtsam end ületada ning mugavustsoonist välja tulla.

Ära karda kaotada

Kanteri sõnul on eksimine inimlik, ja seda teevad kõik. Seetõttu ei tohiks kaotamist karta hoolimata sellest, kui valus see on. „2002-2004 olid väga rasked aastad ning arenesin aeglaselt, paljud kaotasid minusse usu,“ tõi Kanter näite elust. „Siis sain lõpuks aru, et ma polnudki veel valmis võitma – kaotasin oma konkurendile Virgilius Aleknale palju, kuid usk tulevikku säilis,“ märkis ta.

Usalda endast targemaid ja kogenumaid

„Tänu oma treeneri usaldamisele sain aru, et võit ei tule kiiresti - ta ütles mulle kohe, et hea ja võiduväärilise tehnika väljaarendamine võtab 5-6 aastat,“ kirjeldas Kanter oma teekonda esimese kuldmedalini. Ta lisas, et suurim põhjus, miks inimesed eksivad ja vigu teevad, seisnebki selles, et kogenud inimesi enda kõrval ei kuulata.

Oska unistada

Unistada tasub suurelt. „Igaüks suudab hüpata üle väikese aia, kuid see pole minu teema, tahan kogu aeg järjest rohkem,“ märkis ta. Kanter lisas, et võttis kettaheitega tegelema hakates suhteliselt varakult eesmärgiks maailmarekordi vallutamise. „Eks ma sain tol hetkel oma ambitsioonikuse eest ka palju kriitikat.“

Söö korralikult

Kõige tähtsamaks peab Kanter - just eriti spordis - toitumist. „Oma menüüd tuleks vaadata iga päev. Tänapäeval ei ole lihtne olla tervislik – väga kerge on sellelt rajalt kõrvale kalduda, kuid kokkuvõttes on ikkagi igaüks just see, mida ta sööb,“ märkis Kanter. „Mäletan, et karjääri alguses oli minu suurim probleem hommikusöök, siis aga sain aru, et tegu on päeva tähtsaima einega – ilma selleta on sama, nagu alustaksin hommikul teed tühja paagiga autoga.“

Ole noorena mitmekülgne

Karjääri alguses soovitab Kanter proovida ja õppida erinevaid asju. Ta toob näite, et enne kettaheiteni jõudmist proovis ta ka võrkpalli ning maadlust. „Kõike tuleb proovida, sest kunagi ei tea, mis tulevikus juhtub, seega on hea olla võimalustele avatud.“

Ära kaota lootust

Kanter tõi näite, et alustas kettaheitega liiga hilja ehk 21aastaselt ning seetõttu keegi temasse ka alguses ei uskunud. „Mu esimene armastus oli korvpall, tahtsin saada korvpalluriks,“ rääkis meie spordisangar. „Nii oli ketta juurde jõudes raske uskuda, et selles valdkonnas võib veel edu saavutada, kuid uskusin sellesse – kui ise millessegi uskuda ning tegevus meeldib, siis võta see lihtsalt ette ja tee!“

Kiirusta aeglaselt

Olümpiavõitja sõnul tuleb endale aru anda, et üheski valdkonnas ei tule head tulemused kiiresti. „Algul tahtsin ka kõike korraga saavutada, kuid alles siis leppisin oma treeneri öelduga, et hea tehnika saavutamine võtab aastaid – nii sai sellest minu üks tähtsamaid reegleid.“ Kanter lisas, et seejuures tuleb iga päev oma eesmärgi poole liikuda.

Ole oma valdkonnaga kursis

Vahet ei ole, mis valdkonnas tegutseda, kuid Kanteri sõnul on alati oluline oma alast kõike teada. Olulised on nii minevikutrendid kui praegu toimuva hoomamine, sest ainult nii on võimalik prognoosida tulevikku.

Ole leidlik

Kanteri sõnul on edu saavutamise üheks aluseks teha oma asja natuke teistest paremini ja uuenduslikumalt. „Alati tuleb valmis olla millegi täiesti uue tegemiseks,“ on olümpiavõitja veendunud.

Hoolitse oma keha eest

Siinkohal peab Kanter silmas kõige elementaarsemat hügieeni, näiteks pärast treeningut duši all käimist: see annab hea meeleolu ning enesetunde oma põhivaldkondades edukas olemiseks.

Ole aus

„Iga amet eeldab teatud reeglite ning eetikanormide täitmist,“ märkis Kanter. „Ausus tähendab muidugi veelgi rohkem – ka suutlikkust olla aus iseenese vastu ning mitte teisi ja iseend petta,“ lisas ta. See on ka põhjus, miks ta pole kunagi dopingut tarvitanud – seda kasutavad tema sõnul need, kes iseennast enam ei usalda. Samuti aitab teadmine, et oled aus, tema hinnangul rahulikult ning muretult magada.

Ole järjepidev

Olümpiavõitja sõnul on alustatu alati oluline lõpule viia, sest ainult nii jõutakse kaugemate eesmärkideni ka teistes valdkondades. Ta tõi näite, et võttis eesmärgiks igal õhtul ja hommikul kätekõverdusi teha. „Ma ei jätnud kordagi ühtegi sessiooni vahele, isegi kui mõnikord oli väga raske – ikka tulevad sõbrad külla või tuleb muud ette, kuid minu jaoks oli tähtis asja mitte katki jätta.“

Õppimine on tähtsam kui sport

„Sport sisustab ainult mingi osa sinu elust,“ viitas Kanter sellele, et vananedes tuleb leida muu sissetulekuallikas ning selleks tasub panustada haridusse. „Ülikoolis on tähtis õppida, aitab karjääri kindlustada – vea teevad need, kes teenivad sportlaskarjääriga küll palju, kuid jätavad selle taustal kooli pooleli,“ rääkis ärijuhtimise bakalaureusekraadiga Kanter. Ta lisas, et õppimise juures pole oluline, et haridus omandataks nominaalajaga, ning et mõistlikult aega planeerides saab sportlaskarjääri kõrvalt väga edukalt teadmisi omandada.

Helista oma emale

„Inimene on sotsiaalne olend, kes on loodud emotsioone jagama – kõige parem on seda teha perega,“ märkis Kanter. „Minu pere toetas mind alati, nii heas kui halvas,“ rõõmustas ta ning lisas, et igaüks vajab kedagi enda kõrvale, kelle õla najal nutta või kellega positiivseid emotsioone jagada.

Õnneliku kana õpetus

Lõpetuseks jagas Kanter oma kuulajatega õnneliku kana lugu. Selle filosoofia põhineb faktil, et poes või turul müüdavad õnneliku kana munad on pärit farmist, kus kanu peetakse vabalt. „Hea muna tuleb siis, kui selle munemise ajal on kana õnnelik,“ ütles Kanter. Ta rõhutas, et lühidalt võib ta oma elufilosoofia kokku võtta sõnadega: „Alati on tähtis keskenduda teekonnale, mitte tulemusele.“

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
29. November 2017, 16:30

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing