Äripäev • 13. märts 2018 kell 11:19

Maailma majanduskasv seitsme aasta tipus

Foto: Scanpix

Äge kaubavahetus viis maailma majanduskasvu seitsme aasta kõrgeimale tasemele, kuid eksperdid hoiatavad, et ähvardav kaubandussõda võib hea asja ära rikkuda.

Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon (OECD) teatas, et tänu kaubandusele ja investeeringutele näeb maailm 2018. aastal viimase seitsme aasta kiireimat kasvu, vahendas Reuters. See prognoos puudutab eelkõige G20 ühendusse kuuluvaid riike, kelle majanduskasvu prognoosi tõsteti nii tänavuseks kui ka järgmiseks aastaks 3,6 protsendilt 3,9 peale.

„Me usume, et tugevam majandus on meiega järgneval paaril aastal,“ ütles OECD peaökonomist Alvaro Pereira, kelle sõnul hakkab majandus tasapisi liikuma „normaalsuse“ poole. Ja seda esimest korda kümne aasta jooksul.

Majanduskasvule annab OECD andmetel hoogu USA maksureform, millest loodetakse suuremat hoogu investeeringutele. Globaalsed investeeringud suurendavad jällegi kaubavahetust, mille mahtudelt oodatakse tänavu viieprotsendist kasvu.

Kuid pilt pole sugugi ühtlaselt roosiline. Äsja USA kehtestatud tollitariifid terasele ja alumiiniumile on OECD-l pinnuks silmas. „See ähvardab ilmselgelt majanduse taastumist. Me usume, et tollitariifid on oluline risk, nii et me loodame, et see ei materialiseeru, sest sel oleks üsna hävitav mõju,“ ütles Pereira.

G20 majandusveduritena näeb OECD USAd, kus tänavune kasvuprognoos püsib 2,9 protsendi juures. Kiidusõnu jagus ka Saksamaale ja Prantsusmaale. Saksamaal said poliitvaatlejad äsja kergendatult hingata, kui liidukantsler Angela Merkel lõpuks CDU ja SPDga valitsuse kokku sai. Sotsialistide õhtusel plaanitakse mitmeid reforme, mis peaks riigi rahakotirauad lahti tegema.

Prantusmaal on president Emmanuel Macron läinud samuti suurte reformide teed ning korraldab ümber kõike alates maksudest ja lõpetades sotsiaalsüsteemiga. Neist loodab OECD kiirenevat kasvu ning seda, et Prantsusmaa vahet Saksamaaga vähendaks.

Hetkel kuum