Mait Kraun • 9. veebruar 2019 kell 8:38

Krüptobörsi asutaja surma tõttu kadusid 100 000 inimese bitcoinid

Krüptobörs kaotas enam kui 145 miljoni väärtuses bitcoine ja teisi krüptorahasid.  Foto: Shutterstock

Kanada ettevõtja surma tõttu on luku taha jäänud enam kui 100 000 inimese bitcoinid, vahendab CNN Money.

Kanada suurim krüptovaluutade vahetusbörs Quadriga teatas, et neil ei ole enam ligipääsu 145 miljoni dollari väärtuses bitcoinidele ja teistele digirahadele. Põhjuseks on asjaolu, et 30aastane tegevjuht ja kaasasutaja suri Indias reisil saadud Crohni tõve tõttu.

Paljud digirahadest, mida Quadriga hoiab, on varundatud nii-öelda “külmadesse” rahakottidesse (cold wallets) – see võimaldab neid häkkerite eest kaitsta, sest digitaalsed rahakotid pole internetiga ühenduses. Cotten oli aga ainuke inimene, kellel oli nendele rahakottidele ligipääs, teatas ettevõte.

Ebatavaline juhtub näitab järjekordselt seda, et krüptovaluutadega on seotud ootamatud riskid, sest turg on suuresti reguleerimata.

Cotteni surma tõttu on Quadriga vahetusbörs sattunud kriisi, sest ettevõte ei tea, kuidas enam kui 100 000 kliendile nende varad tagastada. Selle nädala teisipäeval teatas ettevõte, et püüab suurt segadust lahendada.

“Viimastel nädalatel on meie töötajad püüdnud leida viise, kuidas likviidsusprobleeme lahendada. Me oleme püüdnud leida ja kindlustada krüptovaluutade reserve, mida hoiame külmades rahakottides,” ütles Quadriga oma veebilehel avaldatud teadaandes. “Kahjuks pole need püüdlused tulemust andnud.”

Sülearvuti oli krüpteeritud

Cotteni lesk Jennifer Robertson ütles, et sülearvuti, mida ta kaasa kasutas, on krüpteeritud, kirjutas krüptovaluutade veebisait CoinDesk.

“Ma ei tea parooli ega ka varade taastamiseks vaja minevat võtit,” ütles ta. “Me olen püüdnud neid leida. Olen otsinud väga põhjalikult, kuid pole neid kuskilt leidnud.”

Ettevõte on palganud hulganisti tehnoloogiaeksperte, kes proovivad Cotteni sülearvutisse ja teistesse seadmetesse sisse häkkida ja kaotatud krüptovaluutad taastada. Robertson aga hoiatas, et vähemalt osa neist on jäädavalt kadunud.

Quadriga on vahetusbörsi klientidele võlgu ka 53 miljonit dollarit, mida ei suudeta tagasi maksta, lisas ta. Põhjuseks on asjaolu, et rahale on traditsioonilise pangandussüsteemi kaudu raske ligi pääseda.

Nova Scotia kohus on määranud finantsteenuste firma Ernst & Youngi et monitoorima Quadriga edasist tegevust finantsprobleemide lahendamisel.

See juhtum on väga ebatavaline, aga tegemist pole esimese korraga, mil tööstusel on turvalisusega probleeme. Häkkerid on viimase paari aasta jooksul varastanud sadade miljonite dollarite väärtuses krüptovaluutasid.

Krüptoturu suur buum ja krahh on tekitanud maailmas palju erimeelsusi ning täpselt ei teata, kuidas krüptovaluutasid ühtselt reguleerima hakata.

Hetkel kuum