Kaja Kallas • 25. juuni 2018 kell 13:17
Üksteist toetavad naised on väga võimas jõud, millest võidavad kõik, leiab Reformierakonna juht Kaja Kallas.  

Naistekogukonnad ongi jõud, mis meid edasi viib

Kogukonda kuulumise tunne on hea tunne, mille vastandiks on üksindus.

Mingi aeg tagasi kirjutasin kogukondadest laiemalt blogis – “Üksinduse kohutav haigus”. Kogukonda kuulumise tunne on hea tunne, mille vastandiks on üksindus. Arvestades, et tehnoloogia triivib meid üha enam individuaalsuse suunas, siis on kogukondade olemasolu selle tasakaalustamiseks üha olulisem. Kurt Vonnegut kirjutab oma raamatus “Palm Sunday”, et noored võivad teha tänapäeval mida iganes, kuid kõige julgem ja tähendusrikkam asi, mis nad saavad teha, on luua püsivaid kogukondi, kus üksinduse kohutav haigus saaks välja ravitud.

Kogukondade olulisusest kirjutab ka Sheryl Sandberg oma teises raamatus „Option B“. See kirjeldab eluga edasiminekut peale suuri kaotusi (olgu selleks siis inimese surm, lahutus, töökoha kaotus või miskit muud). Pean tunnistama, et pole ammu ühtegi raamatut lugedes niimoodi pidevalt nutuga võidelnud ja mul oli kahju, et ma seda raamatut enne temaga kohtumist ei lugenud. Ka sellest raamatust sain häid mõtteid, kuidas teisi toetada, aga ka ise enesekindlust kasvatada.

Ma näen, et üksteist toetavad naised on väga võimas jõud, millest võidavad kõik. Ma näen ka seda, et üha enam on organisatsioonides naiste koosviibimisi, kus nad oma tööalastest (või ka töö- ja eraelu tasakaalustamise) väljakutsetest omavahel räägivad ja saavad abi teistelt, kes maadlevad samade muredega. Tihti on sellised nn koosolekud ühendatud lastega mängimisega, et ei peaks peredest eemal olema. Sageli kutsutakse esinema esinejaid väljastpoolt organisatsiooni, kes saavad mingis osas maailmapilti avardada.

Muide, natuke teisest teemast, aga siiski – minu teada näiteks Taanis pannakse poolkohustuslikus korras kokku äsja sünnitanud naiste kogukondi, mis hakkavad koos käima ja oma kogemusi vahetama. Ikka selleks, et ära hoida probleeme, millega noored emad maadlevad. Olgu see siis sünnitusjärgne depressioon või mured lapse hooldamisel. See väike kogukond ei lase kellelgi musta auku kukkuda.

Julgustan üha enam naisi selliseid kogukondi looma, olgu siis emaduse või töötamise või hobidega seoses. Naiste kogukonnad, kus ollakse teineteisele toeks ja eeskujuks, ongi jõud, mis meid edasi viib. Kunagi võis tunduda, et kui üks naine on tipus, siis justkui ongi kvoot täis ja teistele enam ruumi ei ole. See ei pea enam nii olema.

Hetkel kuum