investor Toomas • 22. jaanuar 2015 kell 7:00

Investor Toomas: hoidu ettevõttesse armumisest

Apple'i investorid on sageli firmasse pimesi armunud.  Foto: Bloomberg

Kui aktsiaturud langevad, saavad paratamatult hoobi ka üksikettevõtete aktsiad. Sellegipoolest võib investorile saada mõne firma aktsia nii kalliks, et ta keeldub sellest loobumisest, kirjutab Äripäeva loodud investor Toomas.

Globaalsete börside nimekirjadest võib leida hulga firmasid, millel õnnestub oma investoreid kummalisel kombel lummata. Näiteks keelduvad sageli tehnoloogiafirma Apple'i investorid aktsiate müümisest isegi juhul, kui kõik signaalid annavad märku, et käes on viimane aeg.

Stock Traders Daily juht Thomas H. Kee Jr toob näiteks ühe oma kliendi, kelle portfellist moodustavad üle 50% Apple'i optsioonid ning iga kord, kui õunafirma aktsia tõuseb või langeb 1%, siis klient kas võidab või kaotab 70 000 dollarit. Kee'le tundub aga, et klient ei armasta mitte niivõrd Apple'it ennast, vaid hoopis seda, mida firma aktsiad on tema portfelliga teinud.

Pead ei saa liiva alla peita

Esmalt pani investor nendesse lepingutesse pea kogu oma vara. Munade ühte korvi panemine on juba iseenesest esimene suur viga, mida investor teha saab. Kee koostas kliendiga üheskoos hea väljumisstrateegia ning klient pidi müüma kohe, kui aktsia hind kukub alla 110 dollari. Kui piir oli käes, keeldus klient müümisest. Kuigi aktsia langes vahepeal juba 105 dollarile, usub klient ikkagi, et millalgi peab see taas pöörduma tõusule. Tänaseks on selle põikpäisuse hinnaks kujunenud 350 000 dollarit.

Nende ettevõtete investorid, millel on pikka aega hästi läinud, kalduvad arvama, et aktsiad on turu surve eest kaitstud. See on aga kaugel tõest. Ilmselgelt on olemas aktsiaid, millel läheb turu languses paremini kui teistel, kuid sellegipoolest ei saa nad langusest täielikult hoiduda. Kuna Apple on niivõrd suur turuosaline, tunneb ta kindlasti survet.

Otsustesse mõõdukalt emotsioone

Apple'i investorid kalduvad arvama, et ainus põhjus, miks ettevõtte aktsia hind langeb, on turu surve. Mõnel juhul võibki see tõele vastata. Kui neilt aga küsida, kas turg hakkab varsti langema, siis on nad sellega päri, kuid keelduvad siiski aktsiast lahti laskmast. Kui peita kõigi hoiatuste kiuste pea jaanalinnu kombel liiva alla, siis kasvavad tõenäoliselt emotsioonid ja hakatakse tegema väga halbu otsuseid.

Pean tunnistama, et ka mina olen mõnest investeeringust raske südamega loobunud. Kuigi olin mõned aastad tagasi üsna sisse võetud Jaapanist ja sealsest majandusest, siis tuli lõpuks siiski tunnistada, et minu portfelli kuulunud Jaapani fond näitas liiga nõrka tootlust. Nõnda ma sellest ka möödunud sügisel loobusin ja jäin tehinguga õnneks napilt plussi. Edaspidi katsun säilitada külma närvi ja selget pead ning kaasata otsustesse vähem emotsioone.

Hetkel kuum