investor Toomas • 24. juuli 2015 kell 11:19

Investor Toomas: taevas ABB kohal ähmane

ABB tellimuste arv aina väheneb.   Foto: EPA

Viimastel kvartalitel on ABB majandustulemused jäänud allapoole analüütikute ja investorite ootusi. Seekord suutis firma küll kasumiga veidi üllatada, kuid tundub, et suuremaks rõõmustamiseks põhjust pole, räägib Äripäeva loodud investor Toomas.

Aasta alguses kirjutasin, et ABB teeb mind veidi morniks, kuna firma vaevleb jätkuvalt tellimuste vähenemise käes. Pool aastat hiljem tuleb tõdeda, et olukord pole suurt muutunud ning väljavaated on veidi isegi halvenenud. Kõige enam rõhuvad maailma suurima elektrivõrgutootja käekäiku nafta hinna langus ning makromajanduslik ebakindlus erinevates regioonides, mis lisab survet tellimustele eriti just elektrisüsteemide üksuses. Kardetakse, et kuigi töö efektiivsemaks muutmine aitab elektrisüsteemide üksusel kasumlik olla, siis võib just uute tellimuste kahanemine mõjutada tulevikus käivet.

Rõhub nii valuuta kui tellimuste langus

Möödunud kvartali majandustulemusi mõjutas ka USA dollari tugevnemine, mistõttu langes käive USA dollarites aastaga 10%. Firma puhaskasum kukkus aastaga 7,5%, 588 miljonile dollarile. See ületas küll veidi analüütikute oodatud 577 miljonit.

Teises kvartalis langes aga nii suurte kui ka väikeste tellimuste arv. Positiivne oli see, et tellimuste arv kasvas Euroopa riikides üsna kiires tempos. Samuti aitasid India, Saudi Araabia ja Austraalia majanduste paranemine tasakaalustada järsku langust Hiinas.

Firma just Ulrich Spiesshoferi sõnul on nõudlus vähenenud kõigis peamistes kliendisektorites ning ka peamised turud esitavad jätkuvalt suuri väljakutseid. Meele teeb kurvaks ka fakt, et lähitulevikus juht märkimisväärset paranemist ei näe.

Mure Hiina pärast kasvab

Spiesshofer kinnitas lisaks, et järgmised kuud mööduvad tihedas võitluses aeglustuva nõudlusega Hiinas ja USAs. On teada, et turukeskkond muutub Hiinas aina halvemaks ning sealt tellimuste arvu äkilist kasvu oodata oleks mõttetu. Alles reedel avaldati Hiina töötleva tööstuse PMI indeks, mis kukkus ootamatult 15 kuu madalaimale tasemele. Tulemus oli halvem kui ükski Bloombergi küsitletud analüütik prognoosida oskas. Ning kohaliku maaklerfirma Everbright Securitiese peaökonomist Xu Gao kinnitusel ei näita sealne tööstussektor mingisuguseid stabiliseerumismärke.

Lisaks muredele tellimustega on huvitav seegi, et kuu alguses teatas üks anonüümne isik Rootsi meediale, et ettevõttes ligi 5,1%st osalust omav aktiivne investor Cevian Capital survestab firma juhtkonda suuremaid muutusi läbi viima. Väidetavalt toimus hiljuti ka koosolek, kus osalesid nii Cevian Capital kui ka ABB-s 9,5%st osalust omav Investor AB. Firmad olevat arutanud, mis saab ABB tulevikust.

Paistab, et Euroopa Keskpanga võlakirjaostuprogramm on ABB aktsiale hästi mõjunud ja alates märtsist on see tõusnud. Siiski tundib, et investorid muutuvad aina ärevamaks ning ootavad tööstusgigandi tulevikustrateegias muudatusi.

Hetkel kuum