investor Toomas • 7. august 2015 kell 21:01

Investor Toomas: miks mulle ei meeldi Uber

Uberi peakontor San Franciscos  Foto: EPA

Kuigi taksoteenuseid pakkuv Uber pole veel üldse börsifirmagi, siis kära ettevõtte ümber on olnud meeletu. Nüüd on firma turuväärtus tõusnud väidetavalt üle 50 miljardi dollari ja kära muudkui kasvab. Mulle see ei meeldi.

Ärge saage minust valesti aru. Mulle Uber teenusena väga meeldib ja ma kasutan seda suhteliselt tihti. Vastumeelt on mulle pigem sellesse firmasse investeerimine, kui nad ühel hetkel peaks börsile jõudma. Las ma seletan lahti, miks.

Juuli lõpus korraldas Uber järjekordse investeerimisraundi, millega kaasati miljard dollarit ja mis upitas firma turuväärtuse 51 miljardi dollarini. Kokku on taksoteenuste ettevõte praeguseks kaasanud üle 5 miljardi dollari. Eelmine, ja ühtlasi ka esimene idufirma, mis murdis 50 miljardi dollari piiri, oli Facebook. Mitte ükski firma peale nende kahe pole suutnud börsilt eemal olnuna turuväärtust nii kõrgeks kasvatada.

Tegemist on mulliga

Ma näen siin mulli. Kui Facebook on suutnud enda väärtust tõestada üsnagi konarlikul teel, siis Uber pole seda veel teinud. Praegusel hetkel jooksevad investeerimisfondid, riskifondid, pensionifondid ning teised institutsionaalsed investorid peaaegu ummisjalu idufirmade poole, kelle turuväärtus on tõusnud üle miljardi dollari ja kes näitavad suurt potentsiaali. Tänane artikkel on liiga lühike, et seda teemat põhjalikumalt lahata, aga numbrid kinnitavad seda.

Facebook sai 50 miljardi dollarilise valuatsiooni 2010. aasta lõpus ehk ajal, kui USA oli alles finantskriisist välja roomamas ja ebakindlus oli kordi suurem võrreldes praegusega. Siia võime lisada veel fakti, et selleks hetkeks oli Facebooki viimase 12 kuu käive juba 2 miljardit dollarit, samas kui Uberil hinnatakse see olevat 400 miljonit. Veel mitmeid tegureid arvesse võttes ma usun, et selles numbris on omajagu õhku sees.

Õhus on IPO märgid

Esialgu pole Uber avalikult juttu teinud, et kavatseb enda aktsiad avalikult noteerida, kuid üha rohkem on ilmnemas märke, et 2016. aasta jooksul see juhtub. Kui nad lõpuks tulevad börsile, siis mulle nende aktsiad, vähemalt praegusel ajahetkel, huvi ei paku.

Uber on seni olnud kaugelt kõige skandaalsem idufirma üldse, mida kinnitavad suured protestid Prantsusmaal, Inglismaal ja Saksamaal ning lausa tegevuskeeld Indias. Negatiivsed uudised on tulnud läbisegi positiivsetega ja see loob hea pinnase ülivolatiilse aktsia esiletõusuks. Rääkimata sellest, et Uber kaasab börsilt raha sellise aktsiahinna juures, mis viib nende turuväärtuse kaheteistkohalise numbrini. Sellist numbrit avalikult on juba palju raskem õigustada ning on suur oht, et neid tabab Facebookile sarnane varajane langus.

Jälgin huviga Uberi käekäiku ja soovin neile parimat, sest nende teenus on väga hea, aga väikeinvestorina, kes ei saa investeerimisraundides kaasa lüüa, hoian ma sellest firmast esialgu eemale.

Hetkel kuum