Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: IPOd kõrvetasid investorite näppe

08. veebruar 2016, 12:00
Ferrari aktsia tegi vähikäiku.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160208/INVESTOR/160209720/AR/0/AR-160209720.jpg

Kuigi osalemist aktsiate esmasel avalikul pakkumisel ehk IPO-l on enamasti peetud heaks investeerimisotsuseks, ei kinnita seda sugugi 2015. aastal börsile tulnud USA aktsiate käekäik.

Mulle jäi silma IPOalasele konsultatsioonile ja analüüsile spetsialiseerunud Renaissance Capitali andmestik, millest selgus, et paljud Nasdaqil või NYSE-l noteeritud ettevõtted on saanud leige vastuvõtu osaliseks. Nende andmetel kauples 170 USAs 2015. aastal börsile tulnud firmat aastalõpu seisuga keskeltläbi 2% esmasest pakkumishinnast madalamal, mis on nõrgim näitaja pärast kriisiaasta 2011 IPOde 11protsendilist negatiivset tootlust ning jääb tugevalt alla 2014. aasta positiivsele 21protsendilisele tootlusele. Sealhulgas kümnest suuremast IPOst olid aasta lõpuks miinuspoolel seitsme ja praeguseks koguni üheksa ettevõtte aktsiad, ainus erand krediidiinfo vahendaja TransUnion, mille aktsia püsib veel mõne protsendiga plussis.

Suurimad debütandid USA börsil.

Viiest suuremast esmapakkumisest on suurima, 2,8 miljardi dollarilise IPOga oktoobris turule tulnud First Data Corporationi aktsia sattunud langustrendi alles jaanuaris. Kaardimakseoperatsioonideks tehnoloogilisi lahendusi välja töötav ettevõtte kaupleb praegu ligi 2protsendilises miinuses.

Suuruselt järgmise IPO korraldanud Tallgrass Energy aktsia hinna langus üle 50 protsendi alates eelmise aasta maist pole naftasektori üldist seisu arvestades sugugi üllatav. Sama kehtib ka praeguseks aasta aega noteeritud Columbia Pipeline Partnersi aktsia kohta, mis on kaotanud väärtusest kolmandiku.

Börsil eelmisel aastal alla miljardi dollari tõstnud ettevõtetest suurim ja üldarvestuses neljas on oma IPOga ülekaalukalt suurimat elevust tekitanud Ferrari, mis alates oktoobrist on kostitanud investoreid negatiivsete uudistega ning vähendanud nende alginvesteeringut ligi kolmandiku võrra. 52dollarilise IPO-hinnaga aktsia kaupleb New Yorgi börsil praegu 35–40 dollari vahemikus.

Helget tulevikku ei tõota investorile ka juunis suuruselt viienda IPOga turule tulnud keemiakompanii Univar, mille aktsia on kaotanud ligi poole oma väärtusest. Kuuenda üle 800miljardilise IPO taga seisab tehnoloogiasektori esindajana samuti suurt meediatähelepanu äratanud Fitbit. Inimese füüsilist aktiivsust mõõtvate nutikate rakenduste tootja juunis börsil debüteerinud aktsia nägi eelmise aasta kohta haruldaselt suurt nõudlust. 20dollariliselt IPO-hinnalt oli aktsia kurss tõusnud augusti alguseks üle 50 dollari, kuid sellega investorite optimism ettevõtte suhtes ka rauges. Edasine pool aastat on toonud kursi tipust ligi 70 protsenti alla, isegi IPO-hinnast madalamale. Teisi börsil debüteerinud tehnoloogia-idufirmasid, nagu Square, Box ja Etsy, on pärast kärarikast reklaami oodanud aga veel äkilisem allakäik.

Fitbiti aktsia

Mis saab edasi?

Ka IPOde koguhulk vähenes 2014. aastaga võrreldes 38% ning ebasoodne meeleolu turgudel on põhjustanud mitme ettevõtte aktsiate esmapakkumise edasilükkamise. Wall Street Journal toob näitena välja muu hulgas sellised ettevõtted nagu luksuskaubamajade kett Neiman Marcus ja toidukaupade jaemüüja Albertsons. Taas on tõusmas tähelepanu keskmesse atraktiivsed tehnoloogiafirmad – üle miljardi dollari plaanivad esmaselt avalikult pakkumiselt koguda Nutanix, Okta, Twilio ja Coupa. Mõningast kindlustunnet ja lootust turgude meeleolu paranemisele võib ehk nii aktsiapakkujale kui ka investorile anda samas sektoris Atlassiani detsembrikuine IPO, mis vaatamata turgude üldisele langusele on esimese kahe kuu jooksul suutnud siiski oma turuväärtust hoida.

Eelmise aasta uustulnukate volatiilsus on küll pakkunud häid kauplemiskohti, aga kui spekulatiivsed aspektid kõrvale jätta, siis konservatiivse investorina jääksin mina praegu aktsiate esmaste avalike pakkumiste suhtes äraootavale seisukohale.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
08. February 2016, 12:00
Otsi:

Ava täpsem otsing