Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas: Ameerika säästumarketi võidukäik

24. märts 2016, 17:30
Dollar General
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160324/INVESTOR/160329820/AR/0/AR-160329820.jpg

Jaekaubandushiidude kasvu ei pärsi sugugi ainult internetikaubandus, vaid uusi kliente võidab ka selline omakandi väikepood nagu Dollar General.

Jätkates oma hiljutist Amazoniga alustatud teemat, kirjutan nüüd sellest, kuidas on Ameerikas edukalt rakendatud ärimudelit, mis lähtub klientide soovile või vajadusest külastada anonüümsete netipoodide ja hüpermarketite asemel kodukoha külapoodi.

Üks mu sõber investeeris keset suurt masu 2009. aastal uuesti börsile viidud jaeketti Dollar General. See tundus mulle tollal kaunikesti julge idee, aga ta on oma investeeringut tänini hoidnud, teeninud igati viisaka 274% tootlust ja sellele lisaks saab alates eelmisest kevadest ka dividende. Aktsiahind on praegu kõigi aegade tipptasemel.

Taasleiutatud bränd

Dollar General ei ole iseenesest uus ettevõte. 1939. aastal hulgimüüjana alustanud firma esimene jaepood, mis lähtus toona kontseptsioonist, et ükski kaubaartikkel ei maksa üle dollari, avati 1955. aastal Kentuckys. Odavpoena tegutses kett Ameerika turul aastakümneid, teenindades ennekõike neid piirkondi, mis olid Wal-Marti jaoks liiga kolkad.

Olen ise kunagi oma Ameerika-reisidel paari Dollar Generali poodi külastanud ja pidanud seda ajale jalgu jäävaks äriks. Kaupa oli vähevõitu, puhtus jättis soovida, parkida polnud ka eriti kuhugi. Asjad olid küll odavad, aga ei maksnud enam sugugi alla dollari.

Majandusbuumi kõrgajal 2007 ostis investeerimisfirma KKR & Co aga Dollar Generali börsilt välja. Uus omanik andis poeketile uue teo ja näo, sulges või paigutas ümber ebapiisava kasumiga tegutsenud või kõrgendatud standarditele mittevastavad poed (neid oli umbes 6000-st kokku üle 400) ja tõi ettevõtte finantskriisi sügavikus 2009. aastal börsile tagasi, kui rahvas just säästurežiimil elas. Wikipedia andmetel on see olnud muide üks KKR-i edukamaid tehinguid, jaeketi väärtust suudeti kahe aastaga kasvatada hinnanguliselt 30%.

Konkurentidest edukam

Praeguseks on Dollar General 26 aastat järjepanu müügitulu kasvatanud, 2015. aastal küündis see juba 19 miljardi dollari lähedale ning ettevõttel oli üle 12 000 poe. Ka puhaskasum on kasvutrendis ja kujunes mullu 1,1 miljardi suuruseks. Kasum aktsia kohta kasvas 13%. Samal ajal teatas Wal-Mart, et tema katse ekspresspoodidega kukkus läbi. DGga ei suudetud kaubavaliku poolest konkureerida: lisaks oma kaubamärgi turustamisele on DG hakanud ainuesindama ka mitmeid teisi brände.

Sõbral oli õigus, kui ta ütles, et DG suudab oma ärimudeliga igas makrokeskkonnas edukalt tegutseda, põhjendades seda sellega, et kui uus majanduskasv tulebki, siis lõhe rikaste ja vaeste vahel süveneb ning kodulähedane odav pood, mis suudab meeldival viisil pakkuda kõike igapäevaselt vajalikku leivast kütuseni, ei kao kuhugi.

Veel ühe huvitava faktina soetas Dollar General aasta hiljem veebiaadressi dg.com, tehes parema pakkumise kui Dolce & Gabbana. Selle sammuga avas ettevõte lõpuks ka internetipoe, et Amazoni pealetungi oma sihtrühmas kontrolli all hoida.

Dollar Generali sõber müüa ei kavatse. Areng jätkub, sest sel aastal plaanitakse avada jälle 900 uut poodi ja teha uus käiberekord. Pikaajalises perspektiivis plaanib DG kasvatada kasumit aktsia kohta 11-17% aastas. Ainsa probleemina paistab praegu see, et jaekett piirdub üksnes USA turuga, kusjuures dollari võimalik edasine tugevnemine ei soodusta ettevõttel välisturule sisenemist.

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. March 2016, 17:30
Otsi:

Ava täpsem otsing