Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 49aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Lerøy Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas sai lugejatelt investeerimisnõu

30. mai 2016, 11:30
Investor Toomasele soovitati investeerida börsil kaubeldavasse kullafondi.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160530/INVESTOR/160539991/AR/0/AR-160539991.jpg

Üleskutsele pakkuda välja töökoht minu vabale rahale vastas mitu lugejat, kellelt sain huvitavat finantsnõu.

Hea investeeringu otsimine nõuab investorilt ka psühholoogi oskusi. Selleks et õigesti aru saada varade hindadest ja jõuda järeldusele, kas tulevikus on nendega võimalik tootlust teenida, tuleb mõista ka investorite mõttemalle, ja see muudab mind pigem nagu psühholoogiks.

Lugejad soovitasid mulle nii üksikaktsiaid, börsil kaubeldavaid fonde, ühisrahastusplatvorme, üürikinnisvara, kasutatud autosid, pangahoiuseid kui ka dividendikuningaid. Nõuanded lugejatelt olid paremad kui need, mis ma sain pankade finantsnõustajatelt, ning arvan, et üht-teist on nendest soovitustest kõrva taha panna igal investoril.

Pärast LHV aktsiate märkimist on mul vaba raha hulk kahanenud 60 000 euro pealt enam kui 53 000 eurole. Samas on see ikkagi märkimisväärne summa, mida enda kasuks tööle panna.

Ühisrahastus on lugejate seas populaarne

Lugeja Marius kirjutas mulle ja soovitas ühisrahastusplatvorme Moneyzen ja Mintos. Moneyzen pakub pikaajalisi eraisiku laene, kestusega 12–48 kuud. „Laenude sõelumine tundub olevat põhjalik ning kui portfelli hajutada väikeste summadena kõrge krediidiskooriga laenudesse, saab hoida riskid madalad. Hetkel endal umbes 20 laenust üks hilineb, samas on ka neid, mis on varem tagasi makstud,“ soovitas Marius, kelle keskmine tootlus sealt on 18%.

Mintos pakub erinevat tüüpi laene ettevõtetele ja eraisikutele. „Mintoses on mul keskmine tootlikkus 12,3%, mis on küll oluliselt madalam kui Moneyzenis, kuid samas võimaldab mul investeerida lühiajalistesse laenudesse, mis annab paindlikkuse,“ sõnas Marius.

Eelisena toob Marius Mintose puhul välja selle, et automaatne investeerimistööriist säästab aktiivsest majandamisest. Enamik tema rahast on investeeritud kuni 30päevastesse laenudesse, millel enamasti on ka tagasiostu garantii ehk probleemide korral saab ta algse summa tagasi. „Eelnev võimaldab minu jaoks riske maandada võimalike probleemide korral. Lisaks kui peaksin otsustama oma raha mujale paigutada, peaks mul sõltuvalt investeeringu tegemise ajast maksimaalselt 1,5 kuuga kogu raha olema kättesaadav,“ ütles Marius.

Marius pakkus mulle ka hoopis midagi uut. Ta usub, et igal investoril võiks olla mingi osa rahast, mida investeeritakse ühiskondlikult kasulike eesmärkide nimel, ning seetõttu soovitas ta mulle Hea-Koostöö Hoiu-Laenuühistut. „Olen ka ise üks asutajaliikmetest. Hiljuti saadi paika dokumendid ja protseduurid hoiuste ja laenude pakkumiseks. Uues kuust plaanin ka ise oma panuse sinna anda ning pikaajaliselt teatud protsendi oma portfellist määrata,“ sõnas ta.

Lugeja Andrei soovitas mulle samuti ühisrahastusplatvorme. „Olen kindel, et P2P on pigem spekulatiivne investeering, kuid vaba raha saab siiski riskivabalt paigutada näiteks Twinosse. Siin on väikestele summadele pakutud tagasiostu garantii ja intressid on 10–13%. Samas võib kaaluda ka Bondorat või Mintost,“ soovitas Andrei.

Üksikaktsiad, fondid, dividendikuningad, start-up'id

Üks lugeja soovitas Leedu panka Šiauliai Bankas. „Mulle on see viimasel ajal silma jäänud,“ soovitas ta. Kuue kuuga on Leedu panga aktsia tõusnud peaaegu 33 protsenti.

Teine lugeja soovitas mul investeerida mõnda idufirmasse, ühisrahastusse või kinnisvarasse. „Kuna see klaaslagi on sul juba jah päris pikalt ja väljapääsu ei tundu olema, kui sa just mõnes start-up'is õigel ajal kohal ei ole, aga sa ju jälle välistad start-up'id. Võiksid ikkagi proovida ühisrahastuse pakutavaid lahendusi. Kinnisvaraarendusega ikka vast alt ei lähe,“ sõnas ta.

Kolmas lugeja soovitas mulle väärismetallide börsil kaubeldavat fondi (ETF). „Kuld ja hõbe on sel aastal märgatavalt tõusnud ja väärismetallide kaevandajate ETF GDX on tõusnud 70% aasta algusest,“ sõnas ta.

Neljas lugeja arvas, et üürikinnisvara oleks hea investeering. „See toodab nii rahavoogu kui ka kapitalikasvu ja seda ilma erilise riskita. Arvestades tänast ja homset uut raha juurde trükkimist, peavad kõikide varaklasside hinnad varem või hiljem tõusma hakkama,“ soovitas ta.

Enda sõna ütles sekka ka väikeinvestor Jaak Roosaare, kes soovitas mul uurida lähemalt 50 ja rohkem aastaid dividende maksnud ettevõtteid. Selleks jagas ta ka ühte linki. „Nende keskmine dividenditootlus on hoiuseintressist oluliselt kõrgem ja üleelatud majanduslangused annavad põhjust uskuda, et nad saavad ka tulevikus hästi hakkama. Hinnad on muidugi hetkel kõrged, aga ajas hajutatult võiks mõelda,“ sõnas Roosaare.

Pakuti ka pangahoiust ning midagi omalaadset

Kohe pärast artikli ilmumist kirjutas mulle inBanki esindaja Kristin, kes pakkus mulle 3aastase hoiustamise eest 2,5% intressi aastas. „Inbank pakub sulle pankadest parimat hoiuseintressi: 3aastase hoiuse avamisel ulatub meie aastane intressimäär 2,5 protsendini. Seega teeniksid Inbankis kolmeaastast hoiust avades intressidena (60 000 eurole – toim) juurde korraliku 4562,50 eurot,“ ütles ta

Üks lugeja pakkus mulle välja, et võiksin koos temaga hakata kasutatud autosid ostma, müüma ja vahetama. „Kui ma teeksin pakkumise väga väikse summa peale, see tähendab 1200 eurot, ja suudaksin tekitada sellest 2000 eurot, millest oleks puhaskasum 800 eurot, ja seda kuu aja jooksul. Kasumi teeksime pooleks. 400 eurot sulle ja 400 eurot mulle,“ kirjutas lugeja. Avame investor Toomase kasutatud autode müügiplatsi, või mis?

Soovitati ka imevaluutat, mille väärtus pidi kordades tõusma. Nimelt kirjutas mulle lugeja Kenert, kes soovitas mulle valuutat, millesse investeerimine ületaks kõiki mu seniseid tulemusi. Lähemalt uurides selgus, et Kenert soovitas mulle krüptovaluutat, millest tuntuim on bitcoin.

Minu järeldused

Arvan, et kõik ideed on huvitavad ning piisava aja ja tahtmise juures ka täideviidavad. Ühisrahastusplatvormide suhtes olen olnud skeptiline ja olen seda ka praegu. Mitte, et mul uute ideede vastu midagi oleks, vaid minu arvates on tegemist uue valdkonnaga ja seetõttu tahaks enne näha selles sektoris mõningaid tagasilööke, kui enda raha sinna viima hakkan.

Soovitus osta Leedu panga Šiauliu Bankase aktsiat oli huvitav, kuna see aktsia on viimase kuue kuuga tõusnud üle 30 protsendi. Paranenud on ka panga tulemused ning eelmisel aastal ulatus puhaskasum 12,6 miljoni euroni. Bloombergi andmetel on panga P/E (aktsia hinna ja kasumi suhe) 4,26. Selle näitaja põhjal on tegemist odava aktsiaga. Ma küll ei hakka praegu Leedu panga kohta otsust langetama, kuid aktsia võtan jälgimisnimekirja.

Lugeja soovitus investeerida idufirmadesse tõotab tuua suurt tootlust, kuid sellega seoses kasvab märkimisväärselt ka risk. Maailmas on tuhandeid idufirmasid, millel on huvitav idee, kuid mis ei suuda endale leida investoreid. Sama paljud idufirmad ei löö läbi ning püsima jäävad vähesed. Seetõttu oleks idufirmasse investeerimine justkui kellegi teise ideesse panustamine, mis iseenesest pole halb asi. Kui aga idee läbi ei löö, sipleb firma raskustes ning võib üsna kiiresti tegevuse lõpetada.

Üürikinnisvara on hetkel kuum teema, kuid tõenäoliselt pole ma nii suur ekspert antud valdkonnas, et oskaks sealt endale tootlust välja võluda. Ka ei meeldi mulle see pidev asjaajamine, mis käib üürikinnisvaraga koos. Ka tuleks mul leida üürikorterisse õige üürnik, hoolitseda elamismurede eest – näiteks kui pesumasin juhtub katki minema, pean uue ostma jne. Ühesõnaga, jooksmist oleks palju. Eelistaksin selles võrdluses pigem väärtpabereid.

Seetõttu vaatasin huviga ideid investeerida väärismetallide kaevandajate ETFi GDX ning dividendikuningatesse. Saan ju ka ise sel aastal peaaegu kaks korda rohkem dividende kui mullu, seetõttu dividendiaktsiad mulle meeldivad. Jaak Roosaare jagatud lingist oleks kasu ka teistele investoritele, kes otsivad dividendiaktsiaid.

InBanki pakkumine maksta hoiuseintressi 2,5% aastas oleks plaan sellisele rahale, mida ma mitte kuhugi ei investeeriks ja mis pikaajaliselt lihtsalt seisaks kontol. Tõenäoliselt kogu oma vaba raha aastateks hoiusele kinni ei paneks. Kuid hea teada, et pangahoiuse näol on selline võimalus olemas, kuna suurte kommertspankade intressid on praegu ülimadalad.

Lugeja ettepanek teha minu rahaga tehinguid kasutatud autodega ja kasum pooleks jagada on iseenesest tubli pealehakkamine, kuid autodesse investeerimise all pidasin ma silmas uunikume, mille väärtus aja jooksul kasvab, mitte vastupidi. Selliste autode hinnad on märksa kõrgemad ka ja selliseid sõidukeid müüakse tihtilugu oksjonitel. Seega, kasutatud autode äris ma kaasa lüüa ei kavatse.

Mis puutub aga krüptovaluutadesse, siis tõenäoliselt sinna ma investeerima ei hakka, kuna tegemist on vägagi riskantse valdkonnaga. Siinkohal tasuks meenutada bitcoiniga seotud skandaale – maailma suurima bitcoinibörsi sulgemine, bitimüntide vargus ning maailma suurima krüptovaluuta hinna järsk langus.

Lugejad andsid mulle asjalikumat finantsnõu kui investeerimisnõustajad. Ka torkas mulle silma, et lugejad andsid nõu investeeringute kohta, millesse nad ise on raha paigutanud ja millesse nad ise usuvad. Kõiki ideid ma tõenäoliselt töösse ei võta, kuid mõne ehk tõesti. Tänan kõiki, kes võtsid vaevaks ideid välja käia ja vastu kirjutada!

Äripäev http://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. May 2016, 11:54
Otsi:

Ava täpsem otsing