Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Statoil

Positsioon
Statoil ASA on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Statoil uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Investor Toomas jätkab rekordite purustamist

01. juuni 2016, 13:45
iPhone. Möödunud kuul Apple'i aktsia tõusis.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160601/INVESTOR/160609985/AR/0/AR-160609985.jpg

Mais kerkis mu portfelli väärtus üle 250 000 euro taseme ja jõudis uue rekordini. Sellest võin järeldada, et optimism on turgudel tagasi.

Möödunud kuul kerkis mu portfelli väärtus korraks 253 235 euroni, mis on uus rekordkõrge tase. Maikuu lõpuks oli portfelli suurus 252 217,81 eurot, mis on 3,2% rohkem kui möödunud kuul. Eelmine rekord pärines aprillist ja selleks oli 250 734 eurot. Maid jäävad iseloomustama märksõnad nagu LHV börsile tulek, Buffetti firma investeerimine Apple’isse, dividendihooaja algus, 250 000eurosest klaaslaest läbimurdmine, lugejatelt saadud kuhi soovitusi ning silmapiirile kerkinud uued ettevõtted.

LHV aktsia sai tuule tiibadesse

Mais toimus LHV aktsiate märkimine hinnaga 6,95 eurot aktsia. Märkisin üle 2700 aktsia, koguväärtuses 19 000 eurot. Väärtuspäeval pudenes mu kontole 967 aktsiat, mille väärtus oli pisut üle 6700 euro. LHV aktsia tõusis möödunud kuu lõpuks 7,95 euroni, mis on rohkem kui 14% tõusu. Arvan, et võib rahule jääda küll. Kuigi aktsia esimesel kauplemispäeval kohe kõrgustesse ei lennanud, ei võtnud see ka suunda alla. Esimese kauplemisnädala püsis aktsia kindlalt plussis ning ühtlasi oli LHV aktsia möödunud kuul 13 protsendiga mu portfelli suurim tõusja.

Laekusid esimesed dividendid, vahetasin valuutat

Maikuuga algas ka minu portfellis dividendihooaeg, kui laekusid dividendid rõivamüüjalt Apranga. Leedu vägilane maksis omanikutulu 720 eurot, millest 108 eurot läks tulumaksuks. Kätte sain seega 612 eurot. Juunis on oodata rohkem dividende, kokku ootan sel aastal dividende üle 7000 euro.

Kuna otsustasin kindluse mõttes märkide üle 2700 LHV aktsia, kokku peaaegu 19 000 euro eest, siis pidin vahetama vaba valuutat oma kontol. Selleks vahetasin kõik Briti naelad, koguväärtuses 10 626 naela, eurodeks. Seega enam pole mu kontol ühtegi Briti naela. Arvan, et tegemist on hea kokkusattumusega, kuna Brexiti hirmu tõttu on naela kurss hakanud teiste valuutade vastu langema.

Aprilli parim oli mai halvim

Aprillis oli parim aktsia Statoil, kuid möödunud kuul oli see rohkem kui 6 protsendiga portfelli halvim. Nafta hinna kõikumine jätkub ning seetõttu pole ka imestada, et see avaldab mõju Statoili aktsiale. Suurem selgus Statoili kohapealt tuleb 27. juulil, kui ettevõte teatab oma 2. kvartali tulemused. Kuna Norra naftafirma on pidanud madala nafta hinna tõttu oluliselt kulusid koomale tõmbama, võib tulemustest paista positiivne üllatus, sest nafta kaupleb praegu 50 dollari lähedal ehk oluliselt kõrgemal, kui see oli aasta alguses.

Arvan, et nafta hind peaks jääma mingile tasemele pikemalt pidama, siis saavad naftafirmad teha endale ka kindlamaid eelarveid. Sest on ju ka mitmed naftaeksperdid märkinud, et parim hind on stabiilne, mitte pidevalt kõikuv hind.

Rõõmu valmistas aprilli halvim aktsia Apple, millesse investeeris Warren Buffetti ettevõte Berkshire Hathaway. See põhjustas Apple’i aktsiale rohkem kui 6protsendilise tõusu. Tehingud tehti ilma Buffetti endaga konsulteerimata, kuna investeerimisguru on usaldanud kaht fondijuhti – Todd Combi ja Ted Weschlerit –, kes võivad teha iseseisvalt tehinguid kuni 9 miljardi dollari väärtuses. 

Lugejad andsid nõu

Mais pöördusin ka lugejate poole, et saada nõu minu vaba raha paigutamiseks, mida on pisut üle 53 000 euro. Tore oli vastu saada ideid, mis olid elust enesest ehk inimesed olid ise oma raha sinna paigutanud. Populaarne soovitus oli ühisrahastus. Soovitati ka üürikinnisvara, väärtpabereid ning idufirmasid. Sõelale jäi üsna mitu ideed.

Ja need, kel tekib veel ideid, saavad mulle igal ajal kirjutada. Äsja toimunu polnud mingi konkreetne värbamiskampaania ning need, kes kardavad, et ei jõudnud oma ideed saata, siis teadke, et ootan teie ideid kogu aeg.

Mis hakkab aktsiaturgudel juhtuma?

Mainisin eespool, et optimism paistab olevat turgudel tagasi ja seda näitab ka aktsiahindade tõus. Kuigi see aasta algas ettevaatlikult ja börside järsu kukkumisega, on aasta keskpaigaks börsid põhjadest tagasi põrganud. Ma arvan, et aasta teine pool tuleb üsna sarnane sellele, mis toimus aasta esimeses pooles.

Mäletan, et möödunud aasta lõpus tegin prognoose selleks aastaks ja uskusin, et tuleb kahvatu aasta. Siiamaani on nii ka läinud. S&P 500 ja Dow Jones on aasta algusest tõusnud peaaegu 3 protsenti. Samas on olnud tegemist väga kõikuvate turgudega.

Maikuus muutus portfelli koosseis järgnevalt:

LHV Group +12,95%

Leroy Seafood +8,65%

Ryanair +6,54%

Apple +6,53%

Microsoft +6,28%

EXSA +2,95%

Olympic EG +2,58%

Tallink +0,91%

Tallinna Vesi A-aktsia -0,68%

Apranga -3,07%

Berkshire Hathaway B-aktsia -3,4%

Statoil -6,26%

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
01. June 2016, 13:47
Otsi:

Ava täpsem otsing