investor Toomas • 10. juuni 2016 kell 11:15

Investor Toomas: mida teha Brexiti hirmuga?

Brexit tooks börsidele närvilisust juurde.  Foto: Reuters/Scanpix

Jaanilaupäeval toimuv Suurbritannia referendum on finantsringkonnad kihevile ajanud ja see sunnib mindki oma portfelli riske üle vaatama.

Sattusin mõni aeg tagasi lugema pensionifondide juhtide ülevaateid, kes ähvardasid, et tulevik on sünge. Ebakindlust suurendavad nii USA intressimäärad, Hispaania valimised kui ka õhus hõljuv Brexit. Alles mõni päev tagasi hoiatas Etalon Varahalduse investeeringute juht Mikk Talpsepp börsikrahhi eest. Süngete prognooside ajel võtsin minagi hiljuti hetke ja mõtisklesin selle üle, kas peaksin suve hakul oma portfellis riske vähendama.

Ryanair võib saada hoobi

Brexit mõjutaks mind otseselt ainsa Briti ettevõtte kaudu mu portfellis. Selleks on Iiri odavlennufirma Ryanair, mille viimases kvartaliaruandes hoiatati, et ees ootab ebastabiilne suvi. Tegelikult ähvardas firma karismaatiline juht Michael O'Leary juba veebruaris, et Brexit toob kaasa lennupiletite hindade tõusu. Selle sõnumi levitamiseks paigaldas ta firma lennukitele Euroopa-meelsed sloganid. Mul oleks muidugi hea meel, kui britid O'Leary sõnumit kuulda võtaksid. Samas olen selle ettevõtte puhul valmis taluma ka lühiajalisi kõikumisi, sest usun, et Ryanair suudab kriisiolukorrast oma tavapäraselt lennuka kasvuga välja tulla. Küsimus on vaid selles, kui kaua investorite närvid vastu peavad. 

Õhus ka muud mured

Pigem olen seda meelt, et referendumi tulemus ähvardab kõikuma lüüa juba niigi hapra usalduse Euroopa Liidu suhtes. Mida rohkem küsimärke, seda enam kannatab euro teiste valuutade suhtes. Dollari rallimises ei saa aga samuti kindel olla, sest USA majanduse suhtes on veel liiga palju ebakindlust õhus. Kuna viimased tööturu näitajad olid nõrgad, pole ka turuosalised enam veendunud, et juunis-juulis intressimäärasid tõstetakse. Samuti on lahtine, mis saab sügisestel presidendivalimistel ja milline on selle mõju börsidele. Loetletud põhjused on piisavad selleks, et praegu uutesse investeeringutesse mitte tormata.

Suvepuhkus tuleb ärev

Mäletan veel selgelt möödunud suve, mil börsidel toimus rohkem sündmusi kui terve aasta peale kokku. Seega ei saa ma endale muretult rannaliival vedelemist lubada, vaid hoian silma arvutiekraanil ja jälgin maailmas toimuvat. Pean olema valmis selleks, et ees ootab järjekordne ärev suvi.

Samas annan endale aru, et ma ei saa nende sündmuste kulgu ka parima tahtmise juures ette näha ja üleliigne paanika mind edasi ei aita. Erinevalt Mikk Talpsepast ma börsikrahhi silmapiiril terendamas ei näe, kuid arvutist liiga kaugele suve jooksul minna ei tihka. Lisaks, kui Brexit hirm pea kohalt üldse ära kaob, siis järgneb börsidel tõenäoliselt leevendusralli.

Hetkel kuum