Jaanilaupäeval toimuv Suurbritannia referendum on finantsringkonnad kihevile ajanud ja see sunnib mindki oma portfelli riske üle vaatama.
- Brexit tooks börsidele närvilisust juurde. Foto: Reuters/Scanpix
Sattusin mõni aeg tagasi lugema
pensionifondide juhtide ülevaateid, kes ähvardasid, et tulevik on sünge. Ebakindlust suurendavad nii USA intressimäärad, Hispaania valimised kui ka õhus hõljuv Brexit. Alles mõni päev tagasi hoiatas Etalon Varahalduse investeeringute juht
Mikk Talpsepp börsikrahhi eest. Süngete prognooside ajel võtsin minagi hiljuti hetke ja mõtisklesin selle üle, kas peaksin suve hakul oma portfellis riske vähendama.
Ryanair võib saada hoobi
Brexit mõjutaks mind otseselt ainsa Briti ettevõtte kaudu mu portfellis. Selleks on Iiri odavlennufirma
Ryanair, mille viimases kvartaliaruandes hoiatati, et ees ootab ebastabiilne suvi. Tegelikult ähvardas firma karismaatiline juht Michael O'Leary juba veebruaris, et Brexit toob kaasa lennupiletite hindade tõusu. Selle sõnumi levitamiseks paigaldas ta firma lennukitele Euroopa-meelsed sloganid. Mul oleks muidugi hea meel, kui britid O'Leary sõnumit kuulda võtaksid. Samas olen selle ettevõtte puhul valmis taluma ka lühiajalisi kõikumisi, sest usun, et Ryanair suudab kriisiolukorrast oma tavapäraselt lennuka kasvuga välja tulla. Küsimus on vaid selles, kui kaua investorite närvid vastu peavad.
Õhus ka muud mured
Pigem olen seda meelt, et referendumi tulemus ähvardab kõikuma lüüa juba niigi hapra usalduse Euroopa Liidu suhtes. Mida rohkem küsimärke, seda enam kannatab
euro teiste valuutade suhtes.
Dollari rallimises ei saa aga samuti kindel olla, sest USA majanduse suhtes on veel liiga palju ebakindlust õhus. Kuna viimased tööturu näitajad olid nõrgad, pole ka turuosalised enam veendunud, et juunis-juulis intressimäärasid tõstetakse. Samuti on lahtine, mis saab sügisestel presidendivalimistel ja milline on selle mõju börsidele. Loetletud põhjused on piisavad selleks, et praegu uutesse investeeringutesse mitte tormata.
Suvepuhkus tuleb ärev
Mäletan veel selgelt möödunud suve, mil börsidel toimus rohkem sündmusi kui terve aasta peale kokku. Seega ei saa ma endale muretult rannaliival vedelemist lubada, vaid hoian silma arvutiekraanil ja jälgin maailmas toimuvat. Pean olema valmis selleks, et ees ootab järjekordne ärev suvi.
Samas annan endale aru, et ma ei saa nende sündmuste kulgu ka parima tahtmise juures ette näha ja üleliigne paanika mind edasi ei aita. Erinevalt Mikk Talpsepast ma börsikrahhi silmapiiril terendamas ei näe, kuid arvutist liiga kaugele suve jooksul minna ei tihka. Lisaks, kui Brexit hirm pea kohalt üldse ära kaob, siis järgneb börsidel tõenäoliselt leevendusralli.
Seotud lood
Eestis seisavad tuhanded lapsed ja pered silmitsi väljakutsetega, mida on raske ette kujutada. Üks väike heategu võib nende elus palju muuta. Sel aastal astus
Wallester – innovaatiline finantstehnoloogia ettevõtte, mida tunnustati hiljuti Eesti edukaima idufirmana – olulise sammu ja asus partneriks MTÜ-le
Naerata Ometi. Selle organisatsiooni eesmärk on tagada, et keegi ei peaks eluraskustega üksi silmitsi seisma.