Kord Vestmann all ja Piibeleht peal, siis jälle Piibeleht all ja Vestmann peal – täpselt sama kehtib Baltikumi aktsiaturgudel.
- Turud on jätkuvalt volatiilsed. Foto: EPA
Kui oktoobris oli Tallinna börs Baltikumi arvestuses kõrgeimal kohal ja asetus üldedetabelis 25. kohale, siis nüüd on Baltikumi tiigri koht taas kaotatud Riia väärtpaberiturule, mis sest, et Tallinna börs saavutas oma rekordilise tipu. Jah, lõunanaabrite börs on imetilluke ja ettevõtteid on seal vaid näpuotsaga, kuid indeksi 4,42protsendiline tõus on siiski muljetavaldav. Lõunanaabrid lõpetasid kuu rohkem kui 100-liikmelises Bloombergi edetabelis täpselt samal kohal, kus NasdaqOMX Tallinn kuu tagasi ehk 25. positsioonil.
Volatiilsus süvenes
Suvel ja septembris võis erinevalt maailma börsidest Baltimaades märgata teatavat stabiilsust, aga nüüdseks iseloomustavad küllaltki suured kõikumised nii Eestit, Lätit kui ka Leedut. Näiteks veel oktoobris edetabelis 25. kohta hoidnud ja 3,51 protsenti kasvanud Tallinna börs kukkus novembris 52. kohale, tõustes seejuures 1,29 protsenti. Riia väärtpaberiturg, mis võttis Tallinnalt koha üle, tõusis aga 37 positsiooni võrra.
- Börside novembri ülevaade. Foto: Äripäev
Varem edetabelis stabiilsena püsinud Vilniuse börs liikus novembris aga 62. positsioonile, kasvades 0,29 protsenti. Võrreldes septembri ja oktoobriga on Leedu väärtpaberituru kasv märgatavalt aeglustunud – nimetatud kuudel suudeti näidata vastavalt 1,69- ja 2,21-protsendilist kasvu. Kasvu aeglustumisega kaotas Vilnius Baltikumis ka seni stabiilselt hoida suudetud keskmise koha, jäädes nüüd kolme riigi arvestuses viimasele kohale.
Hiigelkasv Venezuelast
Maailma kontekstis pakkus novembris kõige suurema üllatuse Venezuela. Kuigi riigi väärtpaberiturg on oma suurte kõikumiste pärast silma jäänud ka varem, tehti möödunud kuul koguni 132,25protsendiline kasv. See on tõenäoliselt põhjendatav sellega, et investorid paigutavad hüperinflatsiooni tingimustes oma raha börsile, lootuses mingilgi määral selle väärtust säilitada. On ju Venezuela seadnud piirangud investeerimiseks välismaistele turgudele, piirates seejuures ka välismaiste investorite ligipääsu oma turule.
Maailma edetabelis tõusis Venezuela järel teisele kohale Saudi-Araabia väärtpaberiturg 21,75 protsendilise kasvuga ja esikolmikusse mahtus veel Johannesburgi turg 12,02protsendilise tõusuga. Esikümnest leiab arenenud börsiindeksitest Dow Jonesi ning S&P 500 indeksi. Tabeli põhja on taaskord kukkunud Egiptuse börsiindeks ning lisaks leiab viimasest kümnendist jälle kaks Istanbuli (BIST 100 ja BIST 30) indeksit.
Spekulandiks ei hakka
Kuigi kõikuvad turud võivad nii mõnelegi tunduda lihtsa ja kiire raha teenimise kohana, leian mina et sellega on seotud ka palju riske. Keskeas mehena eelistan öösiti rahulikult magada ning keskendun ka edaspidi oma portfelli koostamisel ainult tugevate fundamentaalnäitajatega ettevõtetele.
Seotud lood
Kui varasematel kuudel on maailma börside esikümnes domineerinud Aafrika ja Ladina-Ameerika volatiilsed turud, siis detsembris suutis end tippu murda senisest rohkem Euroopa turgusid.
Miks väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted peaksid panustama rohkem innovatsiooni ja kuidas pank saab siin olla neile abiks, räägitakse värskes Äripäeva raadio saates.