Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Turbulents portfellis lõppes õnnelikult

06. märts 2018, 06:00
Investor Toomas
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180306/INVESTOR/180309863/AR/0/AR-180309863.jpg
Ainult tellijale

Kui jaanuaris tuli kibe kaotus vastu võtta, siis veebruari lõpus sain raporteerida ajaloo parimast portfelli seisust.

Veebruari viimasel päeval näitas pangakonto, et olen jõudnud uue teetähiseni, 293377,63 euroni. See tähendab jaanuari lõpu seisuga 2,3protsendist tõusu. Kuigi tahaks siinkohal rusikatega rinnale taguda, annan endale aru, et veebruaris turgutasid mind kaks suurt abimeest: tulemuste hooaeg ja Ler¸y Seafoodi potentsiaali realiseerumine.

Veebruar algas minu jaoks ehmatusega: kerge varing börsidel ei jätnud ka minu portfelli puutumata ja 6. veebruaril kaotasin päevaga 7500 eurot. Seda oli valus vaadata, seda enam, et polnud selge – on tegu siis korrektsiooni algusega või siis kauaoodatud krahhiga. Pihta said mul kõik aktsiad, nii et korra jõudsin end veel õnnitleda võlakirjade osakaalu tõstmise eest möödunud aasta lõpus. Müügimõtteid siiski ei tekkinud, sest väga suuri fundamentaalseid nõrkusi ma oma aktsiate juures ei leidnud ja head aktsiat korrektsiooni ajal müüa on pikaaegse investori jaoks surmapatt.

Ja siis hakkaski portfell taastuma: tulemuste hooaeg sai hoo sisse ja enamik mu ettevõtteid pani võimsale aastale ka võimsa punkti. Sellega pöördus ka karude võim börsil, pullid andsid neile korraliku maksahaagi: investorid hakkasid aktsiaid taas suure hooga kokku ostma ja minul jäi ainult üle rihmad kinnitada ja gaas põhja vajutada.

Rõõm lõhetootjast

Kõige suuremat heameelt sain veebruaris tunda Ler¸y Seafoodi käekäigu üle. Ta on mul vaat et terve aasta murelaps olnud ja kui aktsia jaanuari lõpus 38 Norra kroonile kukkus, siis võttis ikka tuju alla küll. Kas tõesti investeerimistees, et kontserni hädad – lõhetäid, hinnasurve ja Hiina müüriga kaitstav Hiina turg – peavad kord saama seljatatud, siis vett ei pea? Hoidsin endal tuju üleval teadmisega, et fundamentaalnäitajate ja suhtarvude järgi (P/E suhe alla 10) on Ler¸y siiski üks mu portfelli soodsamaid aktsiaid.

Minu tees on, et kalatooted muutuvad maailmas aina populaarsemaks ja sealt peaks ka norrakate ja seeläbi ka minu portfelli kasv tulema. Samal ajal on Ler¸y puhul tarvis silmas pidada omamoodi "nokk kinni, saba lahti" hinnadünaamikat. Viimaste aastate suurem kasv oli tingitud sellest, et norrakatel olid igat masti bioloogilised hädad kaelas. Et Norra on maailma juhtivaid lõhetootjad, tähendas see kohe, et pakkumine maailmaturul vähenes ja nagu alati, tõstab selline asi hirmsasti hinda. Lõhe hind kerkis kuni eelmise aasta kevadeni, kus ta siis korralikult langema hakkas, sest ka tootmine sai hoo sisse. Viimastel nädalatel on hind aga usinalt tõusma hakanud ja Nasdaqi lõheindeksi järgi kaubeldakse sellega hinnatasemel 63 Norra krooni kilo – viimase kolme kuuga on tõus olnud 38 protsenti.

Kokkuvõttes jäid nii neljanda kvartali kui ka kogu aasta majandustulemused tublisti 2016. aasta omadele alla (kuigi käive kasvas 8 protsenti, vähenes kasum poole võrra) ja pärast tulemuste teatamist vajus aktsia analüütikute hävitavate kommentaaride peale ligi 5 protsenti miinusesse. Kuid siis tuul pöördus ja aktsia asus taas tõusule – sest analüütikud arvasid seda, mida minagi – et aktsia on veel liiga odav. Pärast möödunud aastat, kus kõik vähegi viisakad väärtpaberid üles osteti, on see muusika investori kõrvadele ja kokkuvõttes kosus Ler¸y mu portfellis kuuga ligi 17 protsenti ning kaupleb praegu 47 Norra krooni tasemel.

Õun jaksab veel üllatada

Mida ma ei oodanud, oli Apple'i aktsia kiire taastumine pärast veebruari alguse börsiraputust. Aktsia oli jõudnud 180 dollari lähistele ja kukkus sealt hooga 155 dollari peale. Lisaks tuli aina uudiseid, kuidas kontsern peab hiiglaslikke makse tasuma ja kuidas kontsern selleks aastaks kasumihoiatuse andis – et ei ole see kasv enam see mis varem. Aga tõusis Apple siiski ja vaat et oma endiste tippude juurde, kuuga tervelt 6 protsenti. Praegu hoiavad investoritel tuju üleval kuuldused uuest hiigel-iPhone'ist, millega ettevõte plaanib varsti kliente üllatada.

Teiste aktsiate käekäik jäi aga tagasihoidlikuks. Positiivne on, et ükski väärtpaber polnud mul nii nõrk, et börside raputus seda jäädavalt kahjustanud oleks. Plusspoolele jõudsid välja kõik Balti börside väärtpaberid, aga kõikidel teistel on veel jupp maad sinna minna. Kõige valusamalt sai lüüa Berkshire Hathaway B-aktsia, mis kaotas kuuga enam kui 4,5 protsenti. Väärtpaberi vastu õiglane olles tuleb aga öelda, et see on viimase 12 kuuga tõusnud ligi 15 protsenti ja jõudis jaanuari lõpus 220 dollari ligidale. Majandustulemused on Warren Buffetti firmal aga tugevad, nii et patt oleks muret tunda.

Mängida portfell ümber või mitte?

Tänavu vaatan investeerimismaastikku kahetiste tunnetega: kuigi suured riigid ja maailmapank näevad, et elu läheb majanduskasvu numbreid vaadates aina tõusvas joones, siis ähvardab nurga taga keskpankade intressimäärade tõstmise oht. Et neid otsuseid üleöö ei tehta, annab see mu portfellile veel võimaluse rahulikult kosuda.

Kuklas tiksub küll mõte, et aga äkki tasuks hoopis äkilisemaks hakata ja rohkem riske võtta. Aga nagu veebruarikuine börside korrektsioon näitas, siis korraliku portfelliga pole korrektsioon sugugi hirmus ja laseb rahulikult magada ka siis, kui portfellist kaob üleöö 10 000 eurot. Jahin jätkuvalt pikaajalist tootlust ja lohutan end teiste investorite paremaid tulemusi nähes sellega, et võitja pole see, kes ühe kuuga palju teenib, vaid see, kellel on pensionipõlves suurem portfell ette näidata. Mis aga huvitavaid muutusi portfelli struktuuris sugugi ei välista.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
05. March 2018, 13:43
Otsi:

Ava täpsem otsing