investor Toomas • 2. mai 2018 kell 13:15

Tubli tulemus tõstab portfelli

Apple'i juht Tim Cook kõnet pidamas.  Foto: Scanpix

Pikaajalise investorina olen õppinud hindama seda, kui ootusi vahetult enne majandustulemusi kärbitakse, sest madalamalt on aktsial lihtsam lendu tõusta.

Apple vilistas taas negatiivsetele ootustele ja tegi vaat et oma ajaloo parima tulemuse. Tema teise kvartali tulemustest selgus, et kasv oli kiireim alates 2014. aastast. Kvartalikäive kasvas 16 protsenti, 52,9 miljardilt 61,1 miljardile dollarile. Puhaskasum aga 25 protsenti, 13,8 miljardile. Marginaal paranes lausa 13 protsenti, 23,4 protsendile. Kahekohalist kasvu näitasid ka kulud: 15 protsenti, 7,5 miljardile dollarile kvartalis.

Sellega tõestas Apple, et on jätkuvalt ettevõte, mis suudab klientidel raha taskust välja kiskuda nii, et nood ise arugi ei saa.

Mind huvitab kõige enam muidugi see, kust raha tuleb. Kuigi fännid on pikka aega rääkinud, et õunafirma pole enam üldse tavaline telefoni- ja MacBooki-müüja, vaid muundub aina enam teenusepakkujaks, on teenuste osa Apple´i käibes siiski veel tagasihoidlik. Põhiraha tuleb ikka iPhone´ist, kus käive kasvas kvartalite lõikes vaadatuna 14 protsenti 38 miljardile dollarile.

Suuruselt teine üksus on 9,1 miljardiga teenused, mille alla käivad Apple Music, App Store, iCloud ja veel nii mõndagi. Seal oli peaaegu kolmandiku suurune käibehüpe ning ühtlasi oli see ka ainus segment, mis suutis lüüa tugevaid jõulukvartali tulemusi. Kuue protsendi võrra paigutasid kliendid raha ka iPadide segmenti. Macide müük teeb aga muret, sest kokkuvõttes müüdi neid 3 protsenti vähem kui mullu samal ajal.

Ligikaudu nelja miljardi suurust käivet annab niinimetatud teiste toodete segment, kuhu kuuluvad kõiksugu muud vidinad, nagu näiteks Apple´i käekellad, kus kasv kvartalite lõikes oli kõige suurem, 38%. Ka regioonide lõikes oli kasv võimas. Iseäranis Hiinas, kus konkurentsi pakuvad omamaised Xiaomid ja teised jupp maad soodsamad Aasia telefonid ning pitsitab kaubandussõja oht, suutis Apple kasvatada käivet viiendiku võrra.

Kui ma seda teenuste osa vaatan, siis tekib küll mõte, et võib-olla ongi siin Apple´i tulevik. Kogub omale aina maksujõuliseid kasutajaid ja seilab nende seljas rahulikku tulevikku. Morgan Stanley näeb sama pilti ja ennustab, et 60% Apple´i järgnevate aastate käibe kasvust tulebki teenustest. Kui peab paika see prognoos, et isu iPhone´ide järele väheneb, siis ei jäägi õunafirmal muud üle, kui kasvu muudest segmentidest välja väänata.

USA ajaloo suurim tagasiost

Apple on olnud firma, mis oma investoreid tõsiselt võtab. Sedapuhku tegi ta investoritele topeltmeelehead: dividend, mis mullu oli 2,4 dollari juures, kasvab tänavu 16 protsenti. Lisaks suurendab Apple oma hiiglaslikku aktsiate tagasiostuprogrammi 100 miljardi dollari võrra. See on börsiajaloo võimsaim tagasiostuprogramm. Tagasiostuprogrammi käigus vähendatakse aktsiate arvu, mis omakorda muudab olemasolevad aktsiad defitsiitsemaks ja seega kallimaks.

Apple oli üks ettevõtetest, mis lõikas kasu Trumpi maksuseadustest, millega said suurkorporatsioonid odavamalt oma raha USAsse tagasi tuua ning tänu sellele ta ka heldemalt aktsionäre üle kuldab. Apple´il on viimase kvartaliaruande järgi vaba raha 45 miljardit dollarit. Apple´il endal ongi olnud vaba raha suure hulgaga, mis jõudis aasta alguseks 250 miljardi dollari ligi  nn luksusprobleem, mida sellega peale hakata? Bloombergi andmetel investeeris Apple nii jõuliselt USA võlakirjadesse, et on oma 157 miljardi dollarilise positsiooniga üks suuremaid USA võlausaldajaid ja samas kaalukategoorias näiteks Hongkongi ja Taiwaniga. Aasta alguses andis Apple aga mõista, et vähendab võlakirjade ostuprogrammi ja suunab rohkem raha investoritele.

Müüma ei kiirusta

Aktsia ise tõusis täna eelturul 3 protsenti, 175 dollari ligidale, ning kui nüüd investorite sentiment natukenegi peab, saab tänavu langusesse jäänud aktsia uue hoo sisse. Apple´it on mul tegelikult naeruväärselt vähe, sest olen aja jooksul hulga spliti käigus saadud aktsiaid rahaks teinud. Muidugi annan endale aru, et tehnoloogiasektori osakaal on mul suurevõitu, aga tehnoloogiasektori aktsia kohta pole ta suhtarvudelt kõige kallim ja kui see kõik pole nüüd ainult rahakülvamisstrateegiast tulnud eufooria, vaid ikka tugev ja laiapõhjaline kasv, siis usun, et aktsia võib veel lähiajal oma kõigi aegade tipu, 180 dollari lähistele tagasi tõusta.

Hetkel kuum