Investor Toomas

Kes on investor Toomas

Kes on Investor Toomas?

Ühe Tallinna väikese IT-firma osanik ning samas programmeerijana töötav 51aastane Toomas tegi 2002. aasta alguses kaaluka otsuse. Ta alustas paljudele oma tollastele eakaaslastele mõttetuna tunduvat pensionipõlve kindlustamist.

Toomas võttis teadmiseks, et tema pensionile mineku ajaks (aastal 2031) on pensionäre võrreldes tööjõulise elanikkonnaga Eestis märgatavalt enam kui praegu. See aga tähendab, et soovides korraliku elustandardi jätkumist pensionieas, pole mõtet jääda lootma vaid riiklikule pensionile.

Toomasel oli 2002. aasta alguseks koos miljon krooni ehk 64 000 eurot, mida ta otsustas aktsiaturule paigutada eesmärgiga tagada endale 30 aasta pärast muretu vanaduspõlv. Toomas on liitunud ka pensionisammastega, et kasutada ära riigi pakutavad maksusoodustused ja võrrelda enda portfelli tootlust enda pensionifondide tootlusega. Lisaks jälgib Toomas igapäevaselt oma kulutusi ning otsib erinevaid säästmisnippe.

Investeerimisstrateegia

Toomase investeerimisprogrammi pikkuseks on 30 aastat tootluse eesmärgiks on ta seadnud 12% aastas, mille õnnestumisel muutuks tema 64 000 eurot 30 aasta pärast 2 miljoniks euroks. Toomas investeerib ettevõtetesse, mis on tema hinnangul pikaajalise kasvupotentsiaaliga ning mis on end minevikus heast küljest näidanud.

Ta on koostanud endale nn jälgimisnimekirja erinevatest ettevõtetest, sektoritest ja piirkondadest ehk koondanud tema jaoks huvitavad ja päevakajalised investeerimisideed. Investeerimisotsused vaatab ta reeglina üle korra kvartalis, pärast ettevõtete kvartaliaruannete avaldamist. Ta püüab hoida end tagasi emotsioonide ajendil aktsiate ostmistest ja müümistest ning ei loobu väärtpaberitest, mille hind langeb, kuid potentsiaal säilib. Kui Toomas näeb, et ta on teinud vale investeerimisotsuse, tunnistab ta seda endale ja müüb selle ettevõtte aktsiad maha. Ta kaalub müüki ka siis, kui ettevõtte aktsia on Toomase meelest juba liiga palju tõusnud ning tundub ülehinnatud. Toomas otsustab aktsiate soetamisel mitte rabelda, vaid need aegamööda endale soetada. Aastas teeb Toomas vähemalt 12 tehingut. Toomas püüab oma investeeringud hajutada erinevate majandussektorite, piirkondade ja valuutade vahel. 2015. aasta alguses ehk pärast enam kui kümne aasta pikkust investeerimiskogemust, otsustas Toomas muutuda riskijulgemaks ehk ta hakkas 10% portfellist paigutama riskantsemalt ning lühema ajahorisondiga.

Toomase aktsiaportfell

Tallinna Sadam

Positsioon
Tallinna Sadamale kuulub Läänemere suurimaid kauba- ja reisisadamate komplekse, mida läbis 2017. a 10,6 miljonit reisijat ja 19,2 miljonit tonni kaupa. Lisaks reisijate ja kaubavedude teenindamisele tegutseb ettevõte laevanduse ärivaldkonnas. Tallinna Sadama gruppi kuulub ka jäätmekäitlusega tegelev ühisettevõte AS Green Marine. Kontserni 2017. a müügitulu oli 121,3 miljonit eurot, EBITDA 66,5 miljonit eurot ning puhaskasum 26,4 miljonit eurot.

Altria

Positsioon
Altria puhul on tegemist patuettevõttega, mille peamisteks ärivaldkondadeks on tubaka- ning veinitööstus. Kontserni kuuluvad veel Tuntud nimedest Philip Morris, mis tegeleb muuhulgas sigarettide turvalisemaks muutmisega täienevate regulatsioonide kontekstis. Altria kuulsaimaks brändiks on Marlboro.

Facebook

Positsioon
Facebook on juhtiv USA sotsiaalmeedia ettevõte, kel üle kahe miljardi kasutaja üle maailma. Facebookile kuuluvad veel Instagram, Messenger, WhatsApp, Oculus. Ostu hetkel ületas turuväärtus 461 miljardit dollarit. Mark Zuckerbergi juhitud ettevõte jõudis börsile 2012. aastal.

Admiral Markets ASi allutatud võlakiri 28.12.2027

Positsioon
Admiral Markets AS on juhtiv internetipõhiste kauplemisteenuste osutaja, kes pakub kauplemist Forex instrumentidega ning aktsiate, indeksite, väärismetallide, energia ja krüptovaluutade CFD-dega. Admiral Marketsi võlakirjad noteeriti Nasdaq Balti börside võlakirjanimekirjas 11. jaanuaril 2018. aastal. Võlakirja nimiväärtus on 100 eurot ja aastane intressimäär 8%, mida makstakse välja kaks korda aastas.

EfTEN Real Estate Fund III AS

Positsioon
EfTEN Real Estate Fund III AS (lühinimi: EFT1T) on Balti rahavoogu tootvasse ärikinnisvarasse investeeriv kinnisvarafond, mis on suunatud eelkõige jaeinvestoritele. Fondi juhib EfTEN Capital, mis on Balti riikide suurim ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja. Nasdaq Balti börside põhinimekirjas hakati EfTENi kolmanda kinnisvarafondi aktsiatega kauplema 1. detsembril 2017.

iShares MSCI Brazil Capped (EWZ)

Positsioon
iShares MSCI Brazil Capped ETF järgib MSCI Brazil 25/50 indeksit. ETF investeerib suure ja keskmise suurusega Brasiilia ettevõtetesse ning hõlmab 85% kogu turust. Suurima osakaalu (ligi 40%) instrumendist moodustab finantssektor. ETFi aastane haldustasu on 0,63% ning dividenditootlus ligi 1,7%. Fondi valuuta on dollar ning see on kaubeldav New Yorgi börsil. ETF on keskmisest kõrgema riskiga.

Tallink Grupp

Positsioon
AS Tallink Grupp on Euroopa juhtiv laevandusettevõte, mis pakub kvaliteetseid mini-kruiise, reisijate- ja ro-ro kaubaveo teenuseid Läänemerel. Ettevõttele kuulub kokku 18 alust - kruiisilaevad, kiired ro-pax laevad ja ro-ro kaubalaevad. Tegutsetakse laevaliinidel Eesti ja Soome, Soome ja Rootsi, Eesti ja Rootsi ning Läti ja Rootsi vahel. Peamistel liinidel hoitakse juhtivat turupositsiooni.

Equinor

Positsioon
Equinor (endise nimega Statoil ASA) on Norra energeetikaettevõte ja ühtlasi Põhjamaade suurim ettevõte. Nii Oslo kui New Yorgi börsil noteeritud ning 67% ulatuses Norra riigile kuuluv Equinor uurib nafta ja maagaasi leiukohti ning toodab, transpordib, rafineerib ja müüb naftat ja maagaasi. Börsifirma tegutseb 37 riigis ning selle turuväärtus on ligi 55 miljardit dollarit.

Ryanair

Positsioon
Ryanair on Iiri odavlennufirma, mille aktsiad on noteeritud nii Iiri, kui ka Londoni börsil. 2016. aastal lendas Ryanairiga üle 106 miljoni reisija. Aastaks 2024 on seatud eesmärgiks lennutada 180 miljonit reisijat.

Apranga

Positsioon
Apranga on Baltikumi suurim rõivaste jaemüüja. Leedu ettevõtte tegutseb kõigis kolmes Balti riigis ning lisaks enda brändidele on sel veel ka frantsiisilepingud selliste tuntud kaubamärkide müügiks nagu Zara, Hugo Boss, Emporio Armani – kui nimetada vaid mõnda. Ettevõte loodi 1945. aastal ja Vilniuse börsi põhinimekirja kanti see 2005. aasta oktoobris.

Olympic Entertainment Group

Positsioon
Olympic Entertainment Group AS ja tema tütarettevõtted on juhtiv hasartmänguteenuste osutaja Balti riikides ning opereerib kasiinosid Poolas, Slovakkias, Valgevenes ja Itaalias. Lisaks tavakasiinodele pakub ettevõte ka internetikasiino teenuseid.

Microsoft

Positsioon
Microsoft Corporation on 1975. aastal Bill Gatesi ja Paul Alleni asutatud rahvusvaheline tarkvarafirma, mis on kogunud tuntust eelkõige oma operatsioonisüsteemiga Windows ja kontoritarkvaraga Microsoft Office. Ettevõtte aastane käive ulatub 85 miljardi euroni.

LHV Group allutatud võlakiri 29.10.2025

Positsioon
LHV Pank on 1999. aastal loodud Eesti kapitalil põhinev pank. AS LHV Pank pakub hoiuseid, ärilaene, arveldusteenust, väärtpaberivahendust, pensionifonde, liisingut ja varahaldusteenust nii eraisikutele kui ettevõtetele. 2005. aastal asutati LHV Group ning 2016. aastal noteeriti ettevõtte aktsia Nasdaq Tallinna börsil.

Ler¸y Seafood

Positsioon
Norra kontsern Leroy Seafood Group hõlmab endas suurt hulka väiksemaid allüksusi, mis tegelevad nii kalade püügi, - kasvatuse kui ka erinevate mereandide turustamisega. Maailma ühel suurimal lõhetootjal on tütarettevõtted Taanis, Prantsusmaal ja Portugalis.

Inbank allutatud võlakiri 28.09.2026

Positsioon
Inbank on välja kasvanud 2011. aastal loodud finantstehnoloogiaettevõttest Cofi. 2016. aasta septembris toimus Inbanki võlakirjade emissiooni eesmärgiks oli tugevdada ettevõtte kapitalistruktuuri ja turupositsiooni, toetada edasist kasvu ja laienemist uutele sihtturgudele ning kindlustada turvaline kapitalipuhver grupi ettevõtetele. Inbanki võlakirjad on vabalt kaubeldavad Tallinna börsil.

Berkshire Hathaway (BRK-B)

Positsioon
USA investeerimisfirma pikaajaline tegevjuht on maailma üks kõigi aegade edukaim investor Warren Buffett. Berkshire ja selle tütarfirmad hõlmavad suurel hulgal kõige erinevamaid ärivaldkondi, alates kindlustus- ja kommunaalteenustest kuni kinnisvara, raudteekaubaveo, panganduse ja jaemüügini. Ajavahemikus 1965-2015 kerkis Berkshire Hathaway raamatupidamisväärtus aktsia kohta 19,2% aastas. S&P 500 indeksi tootlus oli samal ajavahemikul 9,7% aasta kohta. 2017. aasta seisuga on ettevõtte turuväärtus enam kui 415 miljardit dollarit.

Baltic Horizon Fund

Positsioon
Baltic Horizon Fund on reguleeritud suletud lepinguline kinnisvarafond, mis on registreeritud Eestis. Fond sarnaneb rahvusvaheliselt tuntud REIT fondide kontseptiga kus lõviosa fondi üüritegevuse rahavoost makstakse regulaarselt välja investoritele. Fondi peamine fookus on investeerida ärikinnisvarasse Eestis, Lätis ja Leedus fokuseerides pealinnadele – Tallinn, Riia, Vilnius. Fondil puudub tähtaeg.

Apple

Positsioon
Apple Inc. on 1. aprillil 1976. aastal USAs asutatud rahvusvaheline ettevõte, mis toodab ja turustab personaalarvuteid ning mobiiliseadmeid. Lisaks pakub firma erinevat tarkvara, teenuseid, lisaseadmeid ja võrgulahendusi. Apple müüb oma toodangut globaalselt nii veebipoodide ja tavakaupluste kui lepinguliste edasimüüjate kaudu. Ettevõtte tuntuimad riistvaralised tooted on Macintoshi arvutid, iPod, iPhone ja iPad. Käive ulatus 2014. aastal 160 mld euroni.
Sulge Tutvustus

Tubli tulemus tõstab portfelli

02. mai 2018, 16:15
Apple'i juht Tim Cook kõnet pidamas.
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20180502/INVESTOR/180509962/AR/0/AR-180509962.jpg
Ainult tellijale

Pikaajalise investorina olen õppinud hindama seda, kui ootusi vahetult enne majandustulemusi kärbitakse, sest madalamalt on aktsial lihtsam lendu tõusta.

Apple vilistas taas negatiivsetele ootustele ja tegi vaat et oma ajaloo parima tulemuse. Tema teise kvartali tulemustest selgus, et kasv oli kiireim alates 2014. aastast. Kvartalikäive kasvas 16 protsenti, 52,9 miljardilt 61,1 miljardile dollarile. Puhaskasum aga 25 protsenti, 13,8 miljardile. Marginaal paranes lausa 13 protsenti, 23,4 protsendile. Kahekohalist kasvu näitasid ka kulud: 15 protsenti, 7,5 miljardile dollarile kvartalis.

Sellega tõestas Apple, et on jätkuvalt ettevõte, mis suudab klientidel raha taskust välja kiskuda nii, et nood ise arugi ei saa.

Mind huvitab kõige enam muidugi see, kust raha tuleb. Kuigi fännid on pikka aega rääkinud, et õunafirma pole enam üldse tavaline telefoni- ja MacBooki-müüja, vaid muundub aina enam teenusepakkujaks, on teenuste osa Apple´i käibes siiski veel tagasihoidlik. Põhiraha tuleb ikka iPhone´ist, kus käive kasvas kvartalite lõikes vaadatuna 14 protsenti 38 miljardile dollarile.

Suuruselt teine üksus on 9,1 miljardiga teenused, mille alla käivad Apple Music, App Store, iCloud ja veel nii mõndagi. Seal oli peaaegu kolmandiku suurune käibehüpe ning ühtlasi oli see ka ainus segment, mis suutis lüüa tugevaid jõulukvartali tulemusi. Kuue protsendi võrra paigutasid kliendid raha ka iPadide segmenti. Macide müük teeb aga muret, sest kokkuvõttes müüdi neid 3 protsenti vähem kui mullu samal ajal.

Ligikaudu nelja miljardi suurust käivet annab niinimetatud teiste toodete segment, kuhu kuuluvad kõiksugu muud vidinad, nagu näiteks Apple´i käekellad, kus kasv kvartalite lõikes oli kõige suurem, 38%. Ka regioonide lõikes oli kasv võimas. Iseäranis Hiinas, kus konkurentsi pakuvad omamaised Xiaomid ja teised jupp maad soodsamad Aasia telefonid ning pitsitab kaubandussõja oht, suutis Apple kasvatada käivet viiendiku võrra.

Kui ma seda teenuste osa vaatan, siis tekib küll mõte, et võib-olla ongi siin Apple´i tulevik. Kogub omale aina maksujõuliseid kasutajaid ja seilab nende seljas rahulikku tulevikku. Morgan Stanley näeb sama pilti ja ennustab, et 60% Apple´i järgnevate aastate käibe kasvust tulebki teenustest. Kui peab paika see prognoos, et isu iPhone´ide järele väheneb, siis ei jäägi õunafirmal muud üle, kui kasvu muudest segmentidest välja väänata.

USA ajaloo suurim tagasiost

Apple on olnud firma, mis oma investoreid tõsiselt võtab. Sedapuhku tegi ta investoritele topeltmeelehead: dividend, mis mullu oli 2,4 dollari juures, kasvab tänavu 16 protsenti. Lisaks suurendab Apple oma hiiglaslikku aktsiate tagasiostuprogrammi 100 miljardi dollari võrra. See on börsiajaloo võimsaim tagasiostuprogramm. Tagasiostuprogrammi käigus vähendatakse aktsiate arvu, mis omakorda muudab olemasolevad aktsiad defitsiitsemaks ja seega kallimaks.

Apple oli üks ettevõtetest, mis lõikas kasu Trumpi maksuseadustest, millega said suurkorporatsioonid odavamalt oma raha USAsse tagasi tuua ning tänu sellele ta ka heldemalt aktsionäre üle kuldab. Apple´il on viimase kvartaliaruande järgi vaba raha 45 miljardit dollarit. Apple´il endal ongi olnud vaba raha suure hulgaga, mis jõudis aasta alguseks 250 miljardi dollari ligi  nn luksusprobleem, mida sellega peale hakata? Bloombergi andmetel investeeris Apple nii jõuliselt USA võlakirjadesse, et on oma 157 miljardi dollarilise positsiooniga üks suuremaid USA võlausaldajaid ja samas kaalukategoorias näiteks Hongkongi ja Taiwaniga. Aasta alguses andis Apple aga mõista, et vähendab võlakirjade ostuprogrammi ja suunab rohkem raha investoritele.

Müüma ei kiirusta

Aktsia ise tõusis täna eelturul 3 protsenti, 175 dollari ligidale, ning kui nüüd investorite sentiment natukenegi peab, saab tänavu langusesse jäänud aktsia uue hoo sisse. Apple´it on mul tegelikult naeruväärselt vähe, sest olen aja jooksul hulga spliti käigus saadud aktsiaid rahaks teinud. Muidugi annan endale aru, et tehnoloogiasektori osakaal on mul suurevõitu, aga tehnoloogiasektori aktsia kohta pole ta suhtarvudelt kõige kallim ja kui see kõik pole nüüd ainult rahakülvamisstrateegiast tulnud eufooria, vaid ikka tugev ja laiapõhjaline kasv, siis usun, et aktsia võib veel lähiajal oma kõigi aegade tipu, 180 dollari lähistele tagasi tõusta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. May 2018, 13:41
Otsi:

Ava täpsem otsing