Äripäev • 23. jaanuar 2018 kell 3:00

Riigikogu valimiste kampaania on alanud

Foto: Anti Veermaa

Sõltumata justiitsministri umbusaldushääletuse tulemustest on valitsuspartnerite vahel usaldus kadunud.

Eelmisel nädalal justiitsminister Urmas Reinsalu (IRL) tehtud avaldus teater NO99 lavastaja Tiit Ojasoo kaitseks langes viljakale pinnale ning hakkas elama oma elu, ähvardades matta enda alla nii oma looja kui ka kogu Jüri Ratase valitsuse. Ühiskonna pahameele pälvis justiitsministri teade, et kahetseb Ojasood tabanud kriitika valguses oma kunagist naistevastase vägivalla hukkamõistmist.

Äripäeva hinnangul ei ole kogu lahvatanud skandaali keskmes mitte poliitikute suur mure naistevastase vägivalla pärast,­ vaid kalk poliittehnoloogiline arvestus ning varakult alanud riigikogu valimiste kampaania.

Tulevärk ületas ootusi

Küllap ajendas ka Reinsalu Ojasoo kaitseks arvamusartiklit kirjutama soov lõigata poliitilist profiiti ning tagada endale­ “keskealiste valgete meeste” valijagrupi toetus, mis muidu ehk EKRE taskusse võinuks libiseda. Järgnenud poliitiline tulevärk ilmselt siiski ületas tema ootusi ning sundis ebaõnnestunud sõnavaliku pärast vabandust paluma.

Kindlasti on aga puhas poliitarvestus opositsiooni algatatud umbusaldusavaldus Reinsalu vastu. Kummastav on näha umbusalduse eeskõnelejana paljude poliitlahingute kogenud veterani Jürgen Ligi (RE), kelle enda avalike esinemiste ajalugu sisaldab nii Kadri Simsonile (KE) antud soovitust mitte kaagutada kui ka värvikat iseloomustust kolleeg Jevgeni Ossinovskile (SDE) “sisserändaja poeg roosast erakonnast”. Tõsi, see viimane avaldus viis lõpuks Ligi tagasiastumiseni rahandus­ministri ametist.

Reinsalu ise oma Ken Kesey raamatust “Lendas üle käopesa” laenatud “kanakarja kambakat” tagasiastumise vääriliseks väljendiks ei pea ning on otsustanud lahingu­ umbusaldushääletuse kaudu vastu võtta. Hääletuse tulemuste prognoosimise muudab keeruliseks asjaolu, et soorollid ühiskonnas on teema, mille puhul tavapärased koalitsiooni-opositsiooni jõujooned ei kehti. Nii on paljudel sotsiaaldemokraatidel keeruline oma valijale selgitada, miks nad umbusaldushääletusel rohelist nuppu ei vajutanud, ja näiteks EKRE saadikutel, miks nad seda tegid.

Vaieldamatult on lähisuhtevägivald Eestis probleem. Politsei registreeris mullu üle 3000 lähisuhtevägivallaga seotud kuriteoteate, kannatanute hulgas oli pea 2300 naist ja 400 alaealist. Seda on nii väikese ühiskonna jaoks selgelt liiga palju.

Skandaal kui ogar meediatoode

Kui keegi tüliõunaks saanud Reinsalu ­arvamusartikli lõpuni luges, siis leidis ta sealt ka seisukoha, et Ojasoo ümber puhkenud meediakära naeruvääristab tegelikku lähisuhtevägivalla probleemi ühiskonnas ja teeb sellest ogara meediatoote. Oma artikliga andis Reinsalu paraku sellele meediatsirkusele üksnes hoogu juurde.

Sõltumata umbusaldushääletuse tulemustest saab valitsuse koostöövõime selle­ tulemusena tugeva hoobi. Osa koalitsiooni saadikuid on juba teatanud, et toetavad­ Reinsalu umbusaldamist. Keeruline on pärast seda rääkida usaldusest valitsuspartnerite vahel, isegi kui umbusaldus lõppkokkuvõttes läbi ei lähe. Riigikogu valimisteni on jäänud 13 kuud ning istuva­ valitsuse jaoks on see väga pikk aeg, mis kulutab ilmselt korralikult kõigi osaliste närve ja toob vähe tegelikke töövõite.

Hetkel kuum