Äripäev • 8. november 2018 kell 4:00

Ei ole vaja meie ühist raha kõrbeliiva valada

Eesti võiks Dubai EXPO-l osaleda vaid juhul, kui ettevõtjad kannaksid vähemalt poole kuludest.

Foto: Anti Veermaa

Kuigi tänavu kevadel otsustas valitsus eelmise ettevõtlus- ja IT-ministri Urve Palo eestvõttel, et ei Eesti lähe seekord Dubais toimuvale EXPO-le, sest ettevõtjate huvi selle vastu on leige, tahab uus minister Rene Tammist sinna siiski minna. Tal on kavas küsida riigi reservfondist 2 miljoni euro eraldamist maailmanäitusest osavõtuks.

Äripäev leiab, et kui valitsus on otsuse teinud, siis võiks seda ka järgida. Kui vahepeal on ilmnenud uued asjaolud, mis muudavad Dubai EXPO-l osalemise kindlasti vajalikuks, siis tuleks neid selgelt kommunikeerida.

Seda aga tehtud ei ole ja praegu näeb asi välja nii, et kõige häälekamalt EXPO-l osalemist soovinud IT-ettevõtjad on Tammisti lihtlabaselt ära lobistanud. Tasub meenutada, et valitsus otsustas tänavu veebruaris, et toetab Eesti osalemist Dubai EXPO-l juhul, kui Eesti ettevõtjad on valmis kandma poole maailmanäitusel osalemise kuludest. Oodatult jäi ettevõtjate huvi üksikute eranditega leigeks ning nii tuligi märtsis otsus mitte osaleda.

IT-ettevõtjate ärihuvid

Ühena vähestest avaldas valitsuse toonase otsuse kohta avalikku nördimust Pärsia lahe piirkonnas juba tegutsev IT-ettevõte Nortal. Nortali juht Priit Alamäe leidis, et Dubais võetakse EXPO-l osalemist või mitteosalemist suhteliselt isiklikult ning Eesti mitteosalemine mõjub solvanguna. Kui Palo kõrvad jäid IT-ettevõtja murele kurdiks, siis Tammist on märksa vastutulelikum. Tema kontoris valminud plaani kohaselt vastutab EXPO sisuprogrammi väljatöötamise ja elluviimise eest erasektori ettevõtetest moodustatud konsortsium. Majandusministeerium on juba ette valmistanud ka kahepoolse kokkuleppe infotehnoloogia ja telekommunikatsiooni liiduga, milles on sätestatud, et Eesti kandev teema Dubai EXPO-l on IT ja e-valitsus.

Võrreldes kevadega on nüüdseks vähenenud nii maailmanäitusel osalemise kogueelarve kui ka ettevõtjate panus sellesse. Kui aasta algul arvestati 4 miljoni euro suuruse arvega, mis oleks tulnud erasektoriga pooleks teha, siis Tammisti kava näeb kogueelarveks ette ligi 3 miljonit eurot, millest kuni kolmandiku võtaksid kanda ettevõtjad. Tegelikult on aga vähenenud üksnes kulu ettevõtjatele, maksumaksja kergendab oma kukrut mõlema plaani korral ikka 2 miljoni võrra – lihtsalt esitlus jääb mõnevõrra lahjemaks. Kuna ka aega näitusel osalemise ettevalmistamiseks napib, siis on kavas loobuda oma paviljoni ehitamisest ja see lihtsalt rentida.

Tegelikud kulud veelgi suuremad

Kevadel teatas valitsus, et investeerib Dubai EXPO-l osalemise raha hoopis piirkonda saatkonna rajamisse ning saadab sinna ka EASi esindaja, kuna sellest tekib suuremat reaalset tulu. Araabia Ühendemiraatides EASi välisesinduse ja tulevikus ka suursaatkonna avamise plaanist ei soovi Tammist loobuda ning nii ongi kavas kaugesse kõrbeliiva valada mitte esialgselt mõeldud 2 miljonit eurot maksumaksja raha, vaid oluliselt rohkem.

Äripäev leiab, et selline maksumaksja raha kulutamine mõne üksiku ettevõtte ärihuvides on vastutustundetu. Eesti võiks EXPO-l osaleda vaid juhul, kui osa võtvad ettevõtjad ise vähemalt poole maksumusest enda kanda võtaksid, nagu teevad ka mitu Eesti naaberriiki.

Hetkel kuum