• Jaga lugu:

  20 aastat vilumust M&A tehingute nõustajana

  Investment Agency meeskond tervitab kliente, koostööpartnereid ja konkurente juubeli puhul. Vasakult paremale: Illar Kaasik, Mart Lee, Indrek Orav, Aleksei Vorobjov, Indrek Uudeküll, Sulev Raik, Lisette Starostin ja Eva-Ell PaalimaaFoto: Investment Agency

  2018. tähistas oma 20. aasta juubelit Investment Agency OÜ, kelle teenuste portfell algusaastatel oli lai ja mitmekesine, kuid kes viimased kuus-seitse aastat on spetsialiseerunud kitsale tegevusalale – ettevõtte müügiprotsessi korraldamisele.

  Tähtis on aru saada ettevõtte väärtusest omaniku jaoks. Näiteks kümnemiljonilise väärtusega ettevõtte jaoks tähendab iga 1% 100 000 eurot. Oma tööd tehes ma kindlasti arvestan sellega ja panen end parima tulemuse nimel ettevõtte omaniku kingadesse.

  Illar Kaasik
  Investment Agency OÜ juhtivpartner ja juhatuse liige
  Alates 1998. aastast tegutsenud Investment Agency OÜ põhitegevusala on Eesti ettevõtete müügiprotsessi korraldamine ja edukas müük, tehes tihedat koostööd koostööpartnerite ja koostöövõrgustikega Soomes, Rootsis, Lätis, Leedus ja Venemaal.
  Lisaks tänasele teenusele on Investment Agency OÜ osutanud eelnevalt professionaalset teenust ka laenukapitali kaasamisel, ettevõtete väärtushinnangute koostamisel, ettevõtete restruktureerimisel ning paaril korral ka ettevõtete juhtimisel.
  Investment Agency OÜ juhtivpartneri ja juhatuse liikme Illar Kaasiku sõnul oli fookuse seadmine kindlale valdkonnale ettevõtte strateegiline otsus, mis annab neile tulevikus ärieelise. „Keskendumine kindlale valdkonnale annab võimaluse teenust professionaalsemalt osutada. Meie eesmärk on tegeleda ühe tootega ja teha seda väga hästi,“ põhjendab Kaasik suunamuutust.
  Algusaastatel tegeleti ettevõttes ka kinnisvara arendamisega, mille tegevus koondati aga juba kolm aastat tagasi nende tütarettevõtte Investment Agency Property Advisor OÜ alla. Viimast juhib Investment Agency OÜ pikaajaline partner ja juhatuse liige Mart Lee.
  Põhieesmärk on saavutada kõrgeim hind
  Kui tavaliselt seatakse eesmärk jõuda müügitehinguga eduka lõpuni kuue kuni kaheksa kuu jooksul, siis reeglina võtab ettevõtte müügiprotsess aega üks aasta. Kuid on ka tehinguid, mis on kestnud kaks-kolm aastat. „Kuna lepingud on pikad, nõuab see kliendi ja nõustaja vahel usaldust. On äärmiselt vajalik, et nõustaja saab aru ettevõtte ärispetsiifikast, müügivõimalustest ja sellest, kes võiks olla parim ostja,“ räägib Kaasik.
  Kaasik jätkab, et peaeesmärk on alati kõrgeima hinna saavutamine. „Nõustaja peab aru saama sellest, milline ettevõte on konkreetses turufaasis parim ostja meie kliendile. Kui majandus kasvab, võib selleks olla investeerimisfond, kui majandus langeb, pigem konkurent.“Juhtivpartneri sõnul on M&A tehingute nõustamine ühelt poolt huvitav, teiselt poolt keeruline, sest tegeleda tuleb erinevate majandusvaldkondadega. „Meie kliendid on muu hulgas nii piimandus-, metallitöötlemis-, jaekaubandus- kui ka hotellisektorist, mis tähendab seda, et peame ennast pidevalt harima ja valdkonna spetsiifikaga täielikult kurssi viima, sest ainult nii saame oma tööd teha väga hästi,“ märgib Kaasik, lisades, et töö teeb keeruliseks ka kõikuv majanduskeskkond.
  Ja toob näiteks, et majandussurutise ajal võivad olla ettevõtte tegelikud väärtused ja omaniku ootused tugevas nihkes.Kaasiku sõnul on majanduskeskkonna tundmine ja sellest lähtuvalt ettevõtte müügiprotsessi korraldamine osa nõustaja professionaalsusest ja kompetentsusest. „Ettevõtte edukas müük saab alati alguse õigest müügistrateegiast, mille käigus analüüsitakse erinevaid tegevusi ja sellest tulenevalt kavandatakse toimivad müügitaktikad.“
  „Tähtis on aru saada ettevõtte väärtusest omaniku jaoks. Näiteks kümnemiljonilise väärtusega ettevõtte jaoks tähendab iga 1% 100 000 eurot. Oma tööd tehes ma kindlasti arvestan sellega ja panen end parima tulemuse nimel ettevõtte omaniku kingadesse,“ lisab Kaasik.2017. aastal ettevõttega ühinenud partneri Sulev Raigi sõnul suudab spetsialist korraga hallata kaht kuni nelja mandaati. Suuremate tehingute puhul võib käsil olla ka vaid üks-kaks projekti. „Kõige olulisem märksõna on konfidentsiaalsus,“ lausub Raik. „Ka läbirääkimiste protsess ja taktika on olulised, näiteks hinnaläbirääkimistel pead täpselt teadma, millal mis kaardi välja käid.“
  Tähtsaim vara ettevõttes on töötajad
  Kuna M&A tehingute valdkond on samavõrra huvitav kui keeruline, on pikaaegse kogemusega partnerid ning andekad ja motiveeritud töötajad ettevõtte suurim kapital. Investment Agency OÜ partnerid on suurte kogemusega spetsialistid, kes veavad ja vastutavad müügi- või ostumandaadi eest algusest lõpuni. Hiljuti liitus partnerite ringiga Indrek Orav, kes on oma varasema töökogemuse kaudu muu hulgas seotud olnud Taani Kesk- ja Ida-Euroopa Investeerimisfondiga. Tal on ka pikaajaline tippjuhi ja rahvusvaheliste läbirääkimiste kogemus.
  Et oma tööd uue nurga alt näha ja sellele sügavam tähendus anda, käiakse üheskoos koolitustel ja seminaridel. Kaks korda aastas võetakse koos midagi põnevat ette, näiteks viimati mängiti curling’ut ja tutvustati uutele kolleegidele golfi võlusid.
  „Traditsiooniks on kujunenud ühine aastalõpuüritus, büroos tähistatakse ühiselt sünnipäevasid ja muid isikliku elu sündmusi,“ tunneb Investment Agency OÜ kommunikatsioonijuht Eva-Ell Paalimaa heameelt.
  Ettevõtte partneri Indrek Uudeküll sõnul töötab Investment Agency OÜ büroos täna kaheksa inimest: viis partnerit, kaks analüütikut ja kommunikatsioonijuht. „See on tavapärane, et partnerite osakaal seda tüüpi ettevõttes nii suur on. Kaheksa töötajaga M&A-boutique on lähipiirkonnas oma valdkonnas keskmise suurusega ettevõte,“ lisab Uudeküll.
  Missioon on ühendada Balti ja Skandinaavia majandusruum
  Kaasiku sõnul soovitakse enamikul juhtudel ettevõtet müüa kolmel põhjusel: ettevõtte omanik soovib vanusest tingituna äritegevusest väljuda; äritegevus on saavutanud arengufaasi tipu, omanikul on muid plaane ja ta vajab kapitali; omanik vajab lisakapitali, müües vaid osa ettevõttest.
  „Kui omaniku järeltulijad ei ole huvitatud äri jätkamisest, siis on mõttekas müüa ettevõtte uuele omanikule, kellel on visioon ja võimekus äri edendada. Vastasel juhul jääks ettevõte virelema,“ lisab Raik, märkides, et M&A tehingutega elavdatakse ka majandust.Investment Agency OÜ 2017. aasta suurim tehing oli kaheksamiljonilise omakapitaliga AS Remeksi Keskuse müük, nõustades AS Remeksi Keskuse aktsionäre ettevõtte müümisel Leedu ettevõttele AXIOMA LT UAB.
  „Meie missioon on ühendada Balti majandusruum. Kui saame müüa ühes valdkonnas tegutsevad ettevõtted Eestis, Lätis ja Leedus, leides neile ülevõtja näiteks Saksa, Rootsi või kohaliku investori näol, siis me tegelikult konsolideerime majandust ja muudame selle konkurentsivõimelisemaks ja efektiivsemaks,“ leiab Kaasik. Sedalaadi tehingud on alati keerulised, sest nende käigus on vaja siduda mitu erinevat poolt, tegemist on ju kolme riigi seadusandlusega, mille spetsiifikaga tuleb arvestada.“
  2018. aasta väljavaade on Kaasiku sõnul optimistlik ja tehingutebuum jätkub. „Majanduskeskkond soosib seda: raha hind on odav, naaberriikides on toimunud majanduskasv. Soome on kriisist välja tulnud, Läti ja Leedu on näidanud häid tulemusi, ka Venemaal läheb paremini. Kokkuvõttes loob see keskkonna, kus ettevõtte väärtused kasvavad ja neil on vaba kapitali ning investeerimis- ja kasvuhuvi. Kõik see võimaldab meil aidata klientidel läbi viia rohkem tehinguid.“
  Jaga lugu:
 • Hetkel kuum

Sille Pettai: rohepööre vajab heas mõttes survet
Me ei saa eeldada, et ühiskonna meel muutub pelgalt riigi võetud rohepöörde eesmärkide najal. Vajame sotsiaalset ja seadusandlikku survet ning raami, kirjutab SmartCapi fondijuht Sille Pettai Äripäeva idufirmade portaalis foundME.
Me ei saa eeldada, et ühiskonna meel muutub pelgalt riigi võetud rohepöörde eesmärkide najal. Vajame sotsiaalset ja seadusandlikku survet ning raami, kirjutab SmartCapi fondijuht Sille Pettai Äripäeva idufirmade portaalis foundME.
USA aktsiate pika mõõnaperioodi lõpetas rallinädal
USA peamine börsiindeks S&P 500 tõusis täna 2,47% ja tänasega lõppenud nädalal 6,5%, lõpetades seitsmenädalase langusperioodi.
USA peamine börsiindeks S&P 500 tõusis täna 2,47% ja tänasega lõppenud nädalal 6,5%, lõpetades seitsmenädalase langusperioodi.
Pea püsti, see on normaalne kriisiaeg
Kobarkriiside raskuse all optimismi säilitamine on võimalik ja annab tugeva efekti, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Kobarkriiside raskuse all optimismi säilitamine on võimalik ja annab tugeva efekti, kirjutab Äripäev juhtkirjas.
Sunly juht ametnikele: otsustage ja kaitske otsuseid ka kohtus, aga lõpetage venitamine
Ehkki meretuulikud võiksid katta Eesti elektrivajaduse, pole ühtegi tuulikut veel püsti pandud. Küsimus, kas sel kümnendil selleni jõutakse, lööb asjaosalised kahte lehte.
Ehkki meretuulikud võiksid katta Eesti elektrivajaduse, pole ühtegi tuulikut veel püsti pandud. Küsimus, kas sel kümnendil selleni jõutakse, lööb asjaosalised kahte lehte.
Venemaa autovedajad virelevad siseturul
Üle kuue miljoni Venemaa veoki, mille tee välismaale on lukku keeratud, on püüdnud leida tööd siseturul, kuid kaks korda langenud transpordihinnad ei tõota midagi head: enamik autodest lihtsalt seisab, vahendab logistikauudised.ee.
Üle kuue miljoni Venemaa veoki, mille tee välismaale on lukku keeratud, on püüdnud leida tööd siseturul, kuid kaks korda langenud transpordihinnad ei tõota midagi head: enamik autodest lihtsalt seisab, vahendab logistikauudised.ee.

Küpsised

Äripäev kasutab küpsiseid parima ajakirjandusliku teenuse, huvipakkuvama sisu ja hea kasutajakogemuse võimaldamiseks. Meie veebilehel on järgmist liiki küpsised: vajalikud-, statistika-, eelistuste- ja turunduse küpsiseid. Küpsiste kasutamise eesmärkide ja töötlemise aluse osas saad rohkem infot Meie Küpsiste Poliitikast. Vajutades „Luban kõik“ nõustud Küpsiste kasutamisega meie ja kolmandate osapoolte poolt Meie Küpsiste poliitikas ja käesolevas Küpsiste lahenduses toodud tingimustel. Vajutades „Muudan eelistusi“ saad oma eelistusi alati muuta ja täiendavalt infot erinevate Küpsiste kohta.

Loe lähemalt meie Privaatsus - ja Küpsisepoliitikast.