Osaluspõhine ühisrahastus on arvestatav võimalus oma raha kasvatamiseks

10. juuni 2016, 13:48
https://www.aripaev.ee/storyimage/EA/20160610/COMMERCE/160619971/AR/0/AR-160619971.jpg

Ajalooliselt on olnud ettevõtete väärtuse kasv vaatamata turukõikumistele üks kindlamaid ja tulusamaid tootluse allikaid investoreile, seda eelkõige aktsiaturgude kaudu. Nüüd on ühisrahastuse näitajad paremadki kui börsil.

USA tähtsaim börsiindeks S&P500 on tõusnud ajalooliselt ligi 11% aastas. Erinevatel põhjustel on aktsiate tootlus viimase 10–20 aasta jooksul aga langenud, näiteks Nasdaq on praegu ainult 10–11% üle oma 2001. aasta toonase mullise tipu, Tallinna börsil on mõned üksikud aktsiad tõusnud üle oma 2008. aasta rekordtaseme ja isegi S&P500 on enda 2002. aasta põhjadest tõusnud viimase 14 aasta jooksul umbes 6,6% aastatempoga ning 2000. aasta tipust ainult 1,4% aastas.

Ühisrahastuse näitajad paremadki kui börsil

Suuresti tänu börside liiga rangetele auditeerimis- ja teavitamisnõuetele toimub järjest enam kasvu börsi väliselt ja teisalt ka ei soovi edukad ning kiirelt kasvavad ettevõtted börsile minna, sest muud rahastusvariandid on lihtsamad.

Nii jääb järjest vähem kasvu börsile, mille saavad endale jõukamate isikute raha haldavad fondid, väärtuse kasv on jäänud palju väiksemale ringile inimestest kui varem. Õnneks aga ühisrahastus on seda trendi muutmas, rahastamist demokratiseerimas, järjest rohkem väärtusekasvu on nüüd kätte saadav taas ka laiemale ringile.

Üldiselt kardetakse, et alustav ettevõtlus on väga riskantne, aga osaluspõhiselt rahastatud ettevõtted tõestavad, et nende puhul see nii hull ei ole. Näiteks Saksamaa ühisrahastusplatvormi Companisto puhul on pankrotti läinud kõigest 13,16% ettevõtetest ja kogu investeeritud rahast 5,57%, näitab uuring, ning UK põhiliste ühisrahastussaitide puhul on see olnud sarnane 12,5%.

Ka tootlus on igati arvestatav olnud 8,5% ligidal Companisto näite puhul, kusjuures see number on pigem kõrgemgi, kuna paljudel ettevõtetel pole olnud viimase aja jooksul sellist ettevõtte väärtust määravat sündmust nagu uus rahastusvoor, ülevõtt või IPO.

Julgeks arutleda, et ühisrahastuse näitajad võivad isegi paremad kui börsil olla, tootlus kipub olema ja ka riskantsuse näitajad ei ole börsi puhul kiita selle LHV uurimuse järgi: 39% ettevõtetest kaotavad raha, 65% ettevõtetest jäävad turule alla ja kogu tootluse tõid koju ainult TOP 25% ettevõtetest.

Osaluspõhisel ühisrahastusel on veelgi plusse, selle puhul väiksemate summadega investeerides teenustasud ei kasva, saab kätt proovida tihti isegi 100 euro või väiksema summaga. Börsil aga tuleks sihtida vähemalt 1000 euro kanti või suuremaid tehinguid üldjuhul, muidu tulevad ostu-müügi teenustasud kokku üle 1%.

Ühisrahastus aitab uutel Eesti ettevõtetel kasvada ja loob töökohti

Üks häid kaasnähtusi on ka majanduse otsene toetamine loodavate töökohtade, ettevõtete käibe- ja ekspordi kasvu läbi. Erinevalt börsil järelturult ostmisest toetab ühisrahastuse puhul investor kõiki neid asju otseselt ja aitab uutel Eesti ettevõtetel kasvada. Kes teab, äkki kasvavad neist tulevikus välja uued meie majanduse vedurid, nagu seni on olnud uutest valdkondadest näiteks Skype, Transferwise, Playtech ja teised edulood, mille kõrged palgad ja maksutulu on väga vajalikud.

Tihti aitavad uued osanikud ka ettevõtetel ise kasvada nii ise klient olles kui ka enda oskusteavet eestvedajatega jagades ja ise oma tutvusringkonnale ettevõtet tutvustades. Selline ühistegevus loob vägagi positiivse sünergia ja kahandab veelgi riske ning aitab kasvule kaasa. Uute osanike otsene seotus rahastatud ettevõtetega annab ka teadmisi ning julgust ise kunagi tulevikus ettevõtlusega tegeleda.

Kodutööd ettevõtete analüüsimisel tuleb ikka teha ja hajutamine on väga tähtis, aga siit võib leida täitsa arvestatava koha, kuhu osa oma rahast kasvama panna.

Praegu kogub Eesti ainsa osaluspõhise ühisrahastuse platvormil Fundwise’is investeeringuid esimene 3D-mäng ja mängumootor nimega Overstep. Mängul on sotsiaalmeedias juba üle 15 000 jälgija üle maailma. Tiimi veab eestlane, kes meelitas Pärnusse 30 rahvusest inimest, kes kõik on mängu kallal töötanud üle aasta tasuta. Ettevõttel on koostööleping Microsoftiga tagamaks mängu kiiret levikut. Ambitsioonika mänguettevõtte osanikuks võib saada alates 360 eurost. Muide ka Eesti üks tuntumaid edulugusid Skype sai alguse mängufirmast. Lisaks on Overstep seni ka Fundwise’i kõige kiirem startija, sest esimene investeering tuli neile kõigest kahe minutiga. Overstepi ühisrahastuskampaania: fundwise.me/et/pitch/overstep

 

Allikas: Saksamaa ühisrahastusplatvorm Companisto

Kui soovid rohkem infot, jäta kontaktandmed siia:

Sisuturundus (ST) on oma kauba, teenuse või firma tutvustamine huvitavate lugude jutustamise kaudu. Vormilt sarnaneb ST kvaliteetsele meediale, mistõttu on väga oluline, et ST oleks lugeja või vaataja jaoks ühemõtteliselt eristatud. ST on uudne ja moodne turundusviis, mille puhul jagatakse klientidega ka infot, mis varem jäi vaid siseringi teada. ST teenib alati tellija turunduslikke eesmärke.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    10. June 2016, 13:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing