Üks võimalus, mis aitab tööandjatel võidelda kvalifitseeritud tööjõu puudusega, on töökohapõhine ehk õpipoisiõpe.
- Margus Zujev (vasakult), Krister Peetmaa ja Lembit Vali. Foto: Andres Laanem
Kvalifitseeritud tööjõu puudus on üks suurimaid väljakutseid, millega ettevõtted iga päev silmitsi seisavad. Erialad arenevad ja muutuvad ning koos nendega muutuvad ka töö sisu ja kvalifikatsiooninõuded.
Töökohapõhist õpet on Eesti kutsekoolides läbi viidud pea paarkümmend aastat, abiks Euroopa Sotsiaalfond. Õpipoisiõpe toimub ettevõtte, kooli ja õppija koostöös ning vähemalt 2/3 õppest toimub töökohal ning kuni kolmandik koolis. Läbitakse kutseõppekava ja lõpetanule omistatakse kutsekvalifikatsioon.
Õpipoisiõpe on eriti oluline valdkondades, kus töö iseloom ja tingimused ei võimaldagi õpet läbi viia koolis. Samuti erialadel, kus kvalifikatsiooninõuded on muutumas või kus kvalifitseeritud tööjõudu napib ning ümberõpe võiks tööjõupuudusele leevendust pakkuda.
Räägime saates “Õppetund” lahti töökohapõhise õppe protsessi, selle väljakutsed ja kasutegurid ning teeme seda elektritööde ettevõtte E-Servise näitel. Eesti Elektritööde Ettevõtjate Liidu eestvedamisel ja koostöös Tallinna Polütehnikumiga koolitatakse sel viisil töötajaid juba kaheksandat aastat.
Saatekülalisteks on Tallinna Polütehnikumi energeetika ja automaatika erialaosakonna kutseõpetaja ja projektijuht Lembit Vali ning elektritööde ettevõtte E-Service tegevjuht ja juhatuse liige Krister Peetmaa ning projektijuht Margus Zujev.
“Õppetunni” saadet juhib Katre Savi.
Tahad head töötajat? Investeeri õpipoisiõppesse
Seotud lood
FIDE kiir- ja välkmale maailmameistrivõistlused toimuvad 2024. aastal esmakordselt New Yorgis. 26. detsembril Wall Streetil algav suursündmus toob kokku maailma tippmaletajad ja rõhutab male sümbolväärtuseid – strateegiat ja riski –, mida seekord väljendatakse globaalse ärikeskuse südames.