30. november 1995 kell 22:00

Ärimaa hind kesklinnas tõuseb

Tallinna linnaplaneerimisameti spetsialisti Sven Heili sõnul on maa maksustamishinna tõstmise tinginud kinnisvara turuväärtuse tõus. Tallinna eramute omanikel tuleb järgmisel aastal tasuda maamaksu ligi viiendiku võrra enam kui seni.

Maa maksustamishinna eelnõu tuleb Tallinnna linna volikogus arutusele 14. detsembril ja jõustub vastuvõtmise korral järgmise aasta alguses.

Linnavolikogu peab kinnitama uued maa maksustamishinnad ja määrama maamaksu määra. Maamaksu määr on kindel protsent maa maksustamishinnast. Volikogu otsustada on, milliseks see kujuneb 0,8--1,2 protsendi vahemikus ja see otsus on poliitiline, rääkis Heil.

Järgmisest aastast hakkab kogu maamaksust saadav tulu laekuma linna eelarvesse, varem läks pool tulust riigile. Eelmisel aastal sai Tallinn maamaksust tulu 14 miljonit krooni. Uuel aastal sõltub tulu linnavolikogu poolt kinnitatavast maksumäärast ja see on 32--48 miljonit krooni. Esimene maa hindamine tehti kolme aasta eest, edaspidi plaanitakse hindamisi korraldada perioodiliselt.

Maa turuväärtuse järgi on Tallinnas 22 tsooni, millest kesklinn jaguneb omakorda viieks.

Maakasutusviisidel on omakorda erinevad hinnad, neid kategooriaid on kokku kuus. Odavaim on üldkasutatav maa ja kalleim ärimaa. Madalaimalt maksustatav piirkond Tallinnas on Kopli poolsaare tipp ja kalleim kesklinn.

Tootmismaa hind on väljaspool kesklinna sama suur kui eramutel, kesklinnas aga makstakse maamaksu äripinna tariifi järgi.

Korrusmajade maamaks tuleb korrutada koefitsiendiga vastavalt korruste arvule. Nende maamaks on võrdne eramute maamaksuga.

Heili sõnul puudutab maamaks kõiki maa kasutajaid ja omanikke. Hoonete rentnikke maksutõus otseselt ei mõjuta, kuid võib kajastuda rendihinnas.

Hetkel kuum