10. detsember 1995 kell 22:00

Itaalia valmistub saama ELi juhtriigiks

Dini suutis küllalt veenvalt hajutada ajakirjanduses avaldatud kahtlust, et Itaalia on sunnitud korraldama ennetähtaegsed parlamendivalimised just Euroopa Liidu (EL) eesistujariigi staatuses.

Varem on kõigi suuremate Itaalia erakondade esindajad kinnitanud otsustusvõimetus parlamendis, et ennetähtaegsed valimised on paratamatud.

Nii peaminister Dini kui ka Itaalia president Oscar Luigi Scalfaro on hoiatanud, et valimistega kaasnevad pinged võivad Itaalia head mainet ELi juhtimise ajal tõsiselt kahjustada. «Meil kõigil tuleb teha nii, et Euroopa ei saaks meid pärast süüdistada oma probleemidega Euroopa koormamises,» tõdes Scalfaro.

Endine Itaalia keskpanga peadirektor Lamberto Dini juhib väljastpoolt parlamenti kokku pandud ametnike valitsust pärast seda, kui meediakuninga Silvio Berlusconi paremtsentristlik valitsus mullu detsembris tagasi astus.

Dini on lubanud, et ta võib aastavahetusel, pärast järgmise aasta eelarve kinnitamist tagasi astuda.

Nüüd tuleb Itaalia parlamendil otsustada, kas paluda Dinil ametisse edasi jääda, moodustada uus valitsus või hoopis parlament laiali saata ja valmistuda uute valimiste korraldamiseks.

Itaalia on algse Euroopa majandusühenduse üks asutajaliikmeid. Nüüd saab ta ELi eesistujamaaks kriitilisel ajal, mil EL valmistab ette laienemist ida suunas. Märtsis on kavas põhjalikult läbi vaadata ELi töömeetodid ja institutsioonide struktuur.

Itaalia plaanid ELi juhtimise ajaks on valmis ja neid hakkab järgima kas praegune või mõni muu valitsus, kinnitas Itaalia peaminister Dini. Ta tõdes, et Itaalia erakondade seas valitseb laialdane üksmeel ELi tähtsuse suhtes.

Itaalia rahvamajanduse kogutoodang (RKT) suurenes teises kvartalis 2,9% ja kolmandas 3,4% ehk loodetust rohkem.

Neljandas kvartalis peaks majanduskasv veidi raugema, kuna nii tööstuse kui ka tarbimise indikaatorid viitavad 2,5% suurusele kasvule. Sellise arengu põhjuseks on suhteliselt loid tarbimine ja kapitaliinvesteeringute tsükli aeglustumine.

Itaalia RKT kasvule on viimastel aastatel lisaks kapitaliinvesteeringutele tõhusalt kaasa aidanud ka Itaalia liiri nõrkusest tingitud aktiivne välisnõudlus.

Milano turuanalüütiku Abbotto arvates väheneb Itaalia ekspordi osakaal RKT kasvus nii teisel poolaastal kui tuleval aastal. Põhiliselt on see tingitud ülemaailmse majanduskasvu aeglustumisest.

Paribas Capital Marketsi ökonomist Luca Jellinek lisas, et lähitulevikus intressi alandamise võimalus puudub. Inflatsioon on kõrge ja majanduskasv tugev, mis ei jäta intressi alandamiseks võimalust. REUTER-KL

Hetkel kuum