6. veebruar 1996 kell 22:00

G7 kaalub Venemaa täisliikme kandidatuuri

Saksamaa kantsleri Helmut Kohli sõnul võivad USA, Jaapani, Saksamaa, Prantsusmaa, Suurbritannia, Itaalia ja Kanada liidrid lähinädalatel otsustada Venemaale G7 täisliikme staatuse andmise, muutes G7 G8ks.

Ka Prantsusmaa president Jacques Chirac ei säästa jõudu, et kindlustada Venemaale vääriline positsioon maailma riikide hulgas. Nii juhib ta koos Venemaa presidendi Boriss Jeltsiniga aprillis Moskvas toimuvat G7 tuumaohutusealast tippkohtumist.

Jeltsin võtab osa ka Suure Seitsmiku aastatippkohtumisest Lyonis, kus ta peab mitmeid kõnelusi teiste suurriikide juhtidega. Venemaa osavõtu vorm jääb samaks kui viimasel kolmel aastal. Esialgu G7 laiendamise plaane tippkohtumise päevakorras ei ole.

Diplomaatiliste allikate teateil arutas Prantsusmaa president Jacques Chirac eelmisel nädalal Venemaa staatust G7s ka USA presidendi Bill Clintoniga.

Jeltsin sõidab Lyoni Venemaa presidendivalimiste kahe vooru vahepeal ning otsus Moskva G7 täisliikmeks vastuvõtmise kohta võib sõltuda tol hetkel valitsevast poliitilisest olukorrast.

Diplomaatiliste allikate andmeil Venemaa praegune roll maailma majanduses G7 täisliikme staatust ei õigusta ning otsuse võivad tingida üksnes poliitilised kaalutlused -- Venemaa nõustumine NATO laienemisega Kesk- ja Ida-Euroopasse.

«Keegi ei soovi seda avalikult tunnistada, kuid kumbki pool peab tegema järeleandmisi. Ma ei arva aga, et Venemaa valimiskampaania oleks selliseks kompromissiks kõige sobivam aeg,» arvas üks Euroopa diplomaat. REUTER

Hetkel kuum