6. veebruar 1996 kell 22:00

Rahalõhnaline päev Liivalaia tänaval

Teen ettepaneku juua eduka Eesti eest, lõpetas esmaspäeva hilisõhtul oma toosti veidi väsinud, kuid heatujuline Joakim Helenius, Hansa Investeeringute ASi juhatuse esimees. Heleniusel oli ka põhjust rahuloluks, sest tema meeskonna mitmekuine ettevalmistustöö oli kandnud vilja. Kõrgetasemeline rahvusvaheline investorite grupp eesotsas maailma suurima investeerimisfirma Fidelity esindajaga oli sundimatus vestluses väljavalitud Eesti ettevõtete juhtide ning peaministriga. Olümpia hotelli Omega saali oli õhtusöögile kogunenud soliidne eesti, vene ja inglise keelt kõnelev seltskond, et panna väärikas punkt töisele ja rahalõhnalisele päevale.

USAst, Suurbritanniast, ?veitsist, Rootsist ja Soomest Tallinna saabunud külalised olid esmaspäeval tutvunud Balti laevaremonditehasega ning istunud mitu tundi Hansa Investeeringute Liivalaia tänava kontoris, et jälgida mitmete teiste Eesti ja ka ühe Peterburi firma presentatsioone. Eile hommikul tehti teel Riiga peatus Pärnus, et põigata läbi Viisnurgast. Nende meeste hinnangust sõltub, kas Baltimaad saavad mõne kuu pärast 40 miljonit dollarit ning kas seeläbi suureneb ka paljude teiste rahvusvaheliste investeerimisfirmade huvi Eesti vastu.

Välisinvestorite huvi korral luuakse investeerimisfond Baltic Basin Fund, mida rahastavad rahvusvahelised finantsasutused ja mille investeerimistegevust hakkab juhtima AS Hansa Investeeringud. Kuid lihtsustatult on asi nii: investeerimisfirma muudab siinse ettevõtte hea presentatsiooni abil välisinvestori jaoks ahvatlevaks investeeringuobjektiks, ettevõtte aktsiakapital täieneb seejärel mõne kuni mõnekümne miljoni krooni võrra ning investeerimisfirma saab oma vahendustasu.

Tõenäosus, et uus fond tekib ning mõned Eesti ettevõtted rahasüsti lähematel kuudel saavad, on suur. Ainuüksi fakt, et rahamehed pidasid vajalikuks siia tulla, näitab, et huvi Eestisse investeerimiseks on tekkinud. Lisaks eespool nimetatud Balti laevaremonditehasele ja Viisnurgale on Hansa Investeeringutele veel silma hakanud puidufirma Silvester, ehitusfirma Koger & Sumberg, Baltika, hotell Olümpia ja Tallinna Sadamaga seotud ettevõtted. Kui suur on neisse firmadesse saabuv dollarite hulk ning millal need täpselt tulevad on veel vara öelda, ent raha lõhna on õhus juba tunda.

Balti riikidesse plaanitavast 40 miljonist dollarist langeb umbes pool Eesti peale. 200--250 miljonit krooni on suur summa, kui arvestada, et eelmisel aastal investeeriti Eestisse veidi alla poolteise miljardi krooni. See on piisav raha, et oluliselt turgutada ülalnimetatud firmasid ning maksta palka ja preemiaid Hansa Investeeringute töötajatele, kuid Eesti vajaks välisraha tunduvalt rohkem. Investeerimisfirmade kaudu saabuv kapital suundub juba niigi edukatesse ettevõtetesse, ent tunduvalt suuremat mõju omaks suured otseinvesteeringud, mille tulemusena tekiks uus ja võimas ettevõte. Tunnustades Hansa Investeeringute edu, jääb Äripäev endiselt TÕELIST investeeringut ootama, mis paiskaks siin korraga käibele vähemalt miljard krooni.

Hetkel kuum