7. märts 1996 kell 22:00

Soome alkoholipoliitika ja piirikaubanduse käänakud

Teatavasti on Soome teatanud oma kavatsusest keelustada alkoholi sissevedu lühiajaliste reiside puhul kolmandatest riikidest. Sel moel tahab Soome lõpetada viina ning õlle massilise sisseveo Eestist ja Venemaalt.

Kõneluste konkreetset sisu ei avaldatud. Lasse Arvela Soome rahandusministeeriumist ütles, et probleem on äratanud Euroopa Liidus suurt tähelepanu.

Euroopa komisjoni ja Soome esindajad käsitlesid ka Soome otsust selle kohta, millal võivad soomlased tuua Euroopa Liidu riikidest tollivabalt sisse alkoholi ja tubakatooteid nii nagu teiste ELi liikmesriikide kodanikud.

EL on võimaldanud Soomele ja Rootsile liitumisel üleminekuaja, mille jooksul nad saavad turu ette valmistada alkoholi ja tubakatoodete sisseveo liberaliseerimiseks. Üleminekuaja pikkust ei ole sätestatud.

Soome puhul tähendaks sisseveo liberaliseerimine muutust alkoholipoliitikas ning revideerida tuleks kavandatavaid maksutulusid.

ELi kodanikud võivad maksuvabalt viia ühest ELi liikmesriigist teise 10 liitrit kanget alkoholi, 20 liitrit likööre, 90 liitrit veini ja 110 liitrit õlut.

Soomes ja Rootsis on normid liiter kanget alkoholi või kolm liitrit keskmise kangusega jooke, viis liitrit veini ja 15 liitrit õlut. Piirangud kehtivad ka tubakatoodete osas.

Kolumnist Niklas Herlin arutleb Soome Kauppalehtis selle üle, kuidas piirikaubandus on sajandeid olnud inimeste põhiõigus, ning toob sellega seoses välja Soome silmakirjalikkuse Eestist ja Venemaalt sissetoodava alkoholi kavatsetava piiramise puhul.

Herlin tõdeb, et nii kaua kui Soome ja Rootsi vahel on piir olnud, on piirikaubandus olnud läänepoolse Põhja-Soome ja idapoolse Põhja-Rootsi vana ja hea traditsioon. Vajalikku kaupa on alati ostetud sealt, kust see on kasulikum.

Ka üle Soome ja Eesti ning Soome ja Venemaa piiri on kaubandussuhteid peetud mitte ainult viimastel aastatel, vaid juba aastasadu.

Nüüd on aga sotsiaaldemokraatliku Soome mõjuvõimas kaksikmoraaliga Alko ootamatult avastanud piirikaubanduse ohud. Kuna Viiburist ja Eestist saab õlut odavamalt, siis tuleb see keelata! Selles võitluses ei jää Alko üksi. Teda toetavad nii kaupmehed kui teenindajad, kellele ei meeldi, et Eestist ja Venemaalt saab ka toitu ja teenuseid odavamalt.

Samas ei kurda soome kaupmehed sugugi selle üle, et vene kliendid aitavad oma ostudega püsti hoida Ida-Soome kauplusi või et miks nad kulutavad nii palju raha Helsingi poodides.

Idapoolse piirikaubanduse puhul ei räägita Soomes eriti sellest, et soome tarbija saab toote mõistliku hinna eest, vaid rohkem rõhutatakse seda, et idast imbub Soome uimasteid ja pangaröövleid, mistõttu viisanõudeid tuleb karmistada.

Teisalt ei nõua rootslased soomlastelt isegi passi, ehkki pooled soome narkarid on siirdunud Rootsi.

Lõpetuseks tõdeb Niklas Herlin, et Alko, karskustegelaste ja teiste idapiirikaubanduse piiramise propageerijate kõned on suisa ohtlikud. Nii soomlaste, eestlaste, venelaste kui rootslaste põhiõigus on osta kaupa ja õlut sealt, kust nad seda soovivad. STT-BNS-KL-ÄP

Hetkel kuum