1. aprill 1996 kell 22:00

Ameerika firmad huvituvad Eestist

USA suursaadik Eestis Lawrence P. Taylor ütles, et Ameerika firmad on huvitatud Eestisse tulemisest, kuna näevad siin potentsiaali, kasumit ja uusi kliente.

USA suursaadik rääkis, et Ameerika firmadel on erinevad huvid Eestisse investeerimisel. Esimesse gruppi kuuluvad firmad, kes tahavad müüa oma toodangut või teenuseid Eestis. Teise gruppi kuuluvad firmad on huvitatud kolmest Balti riigist korraga. Kolmanda grupi investorid otsivad võimalusi minna Peterburi turule. «Neljandad otsivad spetsiifilisi võimalusi Eestis, näiteks erastamisel osalemise kaudu,» selgitas Taylor.

«Suurim üllatus oli nii aktiivne USA firmade huvi,» lausus Taylor. «Kohtumise eesmärk oli tutvustada ärilisi võimalusi Põhja-Balti regioonis.» Londonis kohtusid USA Taani, Soome, Läti, Leedu, Norra, Rootsi ja Eesti suursaadik USA suurematest korporatsioonidest firmade 3M, Hewlett Packard ja IBM esindajatega.

Kohtumisel osalenud Eesti väikeettevõtete assotsiatsiooni EVEA välissuhete direktrissi Marina Kaasi sõnul käsitleti Põhjamaade piirkonda ja Balti riike ühtse turuna, kuna iga riik eraldi kujutab endast väga väikest turgu.

Kaasi sõnul rõhutati konverentsil, et kui sellele piirkonnale liita Loode-Venemaa, moodustab see turu, mille suurus on sada miljonit inimest. Kaasi arvates on siiski küsitav, kas selline lähenemine on õigustatud, kuna nendel riikidel on väga suured kultuurilised, majanduslikud ja tehnoloogilised erinevused.

«Nende turgude ostujõud, struktuur ja omapära on väga erinev. Mina ei ühendaks Peterburi ja Rootsi turgu, kuna neile ei sobi sama turstrateegia ja toodete valik,» märkis Kaas. Ta lisas, et tema arvates võib selline ühtse regiooni käsitlus välisfirmasid eksitada.

Kaas pidas ürituse suurimaks puuduseks aga seda, et kuigi selle nimi oli kontaktseminar, otsustasid korraldajad Balti riikide ettevõtjad kõrvale jätta ja kutsusid kohale vaid riiklike struktuuride ja organisatsioonide esindajad. Ta lisas, et ka Ameerika äriringkondade esindajad olid pettunud, et nad ei kohtunud silmast-silma ettevõtjatega.

Hetkel kuum