18. aprill 1996 kell 22:00

Lühiuudised

Põllumajandust tuleb toetada, aga mitte seada prioriteediks, ütles peaminister Tiit Vähi neljapäeval Maarahva kongressi volikogus esinedes.

«Eesti riik põllumajanduse arvel rikkaks küll ei saa ja meil tuleb sellest lähtuda,» märkis Vähi valitsuse pressiteenistuse teatel.

«Eesti majanduse edu ei saa rajada põllumajandusele. Edu võivad tuua transiit ja infotehnoloogia,» ütles Vähi.

Peaministri sõnul kavatseb valitsus täita oma valimislubadusi ja jätkata turumajandusreforme ning leevendada sotsiaalseid probleeme.

Vähi hinnangul tuleb piiril tugevdada kvaliteedikontrolli, kuid mitte luua tollitõkkeid.

«Tollitõkete kehtestamise asemel üritame luua teistes riikides Eesti põllumeestele müügivõimalusi,» märkis Vähi. BNS

Viljandi linnavalitsus otsustas, et algatab trükikoja Kiir erastanud Tartu aktsiaseltsi Trükiekspert vastu kohtuprotsessi, sest ostja pole tasunud lepingus ettenähtud maksetähtaegadel järelmakse ja intressi. Kokku on AS Trükiekspert Viljandi linnavalitsusele võlgu üle 700 000 krooni.

Linnavalitsuse juriidilise osakonna juhataja Reet Põldma ütles Sakalale, et Trükieksperdiga sõlmitud müügilepingu sõnastus ei anna alust lepingut tühistada. Seetõttu otsustas Viljandi linnavalitsus viimasel istungil, et võlgnevuste sissenõudmiseks pöördutakse kohtu poole. Põldma sõnul esitab linnavalitsus hagi ASi Trükiekspert vastu selle nädala jooksul.

AS Trükieksperdi 700 000kroonine võlasumma sisaldab järelmaksu põhiosa, intresse ja leppetrahvi. ETA

Rahandusminister Mart Opmanni hinnangul on Eesti riskireitingu tegemisega venitamine olnud Eestile kasulik.

Hiljutised pangakriisid Lätis ja Leedus on rahvusvahelises plaanis avaldanud mõju usaldusele Eesti finantssüsteemi vastu, märkis Opmann. «Pigem on kasulik, et Eestil veel reitingut ei ole,» lisas ta.

Eesti pangaliidu tegevdirektor Viktor Hütt on seevastu öelnud, et kommertspankade arvamuse kohaselt on kiire riskireitingu tegemine väga vajalik.

Isegi halb reiting on Hüti sõnul parem kui üldse mitte mingi reiting. Pangad on tema sõnul veendunud, et Eesti reiting ei tule halb. BNS

Eesti Pank peab vastama homme pöördumisele, milles riigikontroll avaldas valmisolekut alustada keskpanga viimase kolme aasta majandustegevuse kontrollimist niipea, kui pank vastab kirjale, ütles riigikontrolör Hindrek Meri.

Meri poolt 8. aprillil Eesti Panga presidendile Vahur Kraftile isiklikult üleantud kirjas taotleb riigikontroll muu hulgas keskpangalt ruumide eraldamist kontrollkomisjoni tarbeks ning kontaktisiku määramist komisjoniga suhtlemiseks.

Vastamiseks andis riigikontroll aega selle nädala lõpuni. Seni veel pole Hindrek Meri sõnul vastust tulnud.

Eesti Panga informatsiooniosakonna juhataja Kaupo Pollisinski ütles, et tegemist on ametkondliku kirjavahetusega, mis ei kuulu avalikustamisele. ETA

Tallinna väärtpaberibörs teeb börsi käivitamiseks vajalikke tehnilisi eeltöid.

«Ehitame välja tarkvara ja kommunikatsioonisüsteemi tulevaste börsiliikmete ja börsi vahel,» ütles börsi projektijuht Helo Meigas.

Meigase sõnul on 15.--31. maini börsil tehniliste tööde testimisperiood. Siis ühendatakse maaklerid börsi võrku, märkis Meigas. Sellega kaasneb maaklerite väljaõpe, lisas ta.

Mais on börsi aktsionäride üldkoosolek, mis kinnitab juhatuse poolt vastuvõetud reeglid. Aktsionäride üld-koosoleku kuupäev ja päevakord selguvad järgmise nädala lõpus.

Tallinna börs alustab tööd 31. mail. BNS

Eestis registreeritud ettevõtete realiseerimise netokäive oli mullu IV kvartalis 27 miljardit krooni, kasvades 1994. aasta sama perioodiga võrreldes 48,2 protsenti.

Möödunud aasta kolmanda kvartaliga võrreldes kasvas realiseerimise netokäive neljandas kvartalis statistikaameti andmeil 11,7 protsenti.

Ettevõtete kasum enne tulumaksu oli mullu IV kvartalis 139 miljonit krooni, mis on vaid 21 protsenti II ja III kvartali samast näitajast.

Samas oli ettevõtete kasum mullu viimases kvartalis 453 miljoni krooni võrra suurem kui 1994. aasta neljandas kvartalis.

Riigiomandis ettevõtted langesid III kvartali 32 miljoni kroonisest kasumist enne maksustamist IV kvartalis 30 miljoni kroonisesse kahjumisse. Samal ajal suurenes munitsipaal- ja välisomandi ettevõtete kasum, teatas statistikaamet. BNS

Valmimas on TeleMedia Eesti ASi koosatud Tallinna ja Harjumaa eraisikute telefoniraamat. Iga telefoniomaniku koju peaks kataloog jõudma käesoleva aasta juunis-juulis, ütles firma tegevdirektor Avo Anton.

Katalooge on kokku umbes 200 000 ja telefoniomanikud saavad need tasuta.

Kataloog on A4 formaadis ja mõnesajaleheküljelise mahuga. Projekti tuludest ei soovinud Anton veel rääkida. ÄP

Rahandusministeerium soovib alandada kohalikele omavalitsustele kehtivat piirangut, mis ei luba neil kulutada üle 20 protsendi oma eelarvest laenude tagasimaksmiseks.

Rahandusminister Mart Opmann ütles, et rahandusministeerium kavatseb esitada valitsusele makseraskuste reguleerimise seaduse. Seadus reguleeriks kohalike omavalitsuste võetud laenude tasumise, juhul kui nad on majanduslikesse raskustesse sattunud, selgitas ta.

Opmann ütles, et ministeerium koostab ülevaadet kohalike omavalitsuste laenuvõtmisest, et saada 1997. aasta riigieelarve ettevalmistamise käigus probleemist täpne ettekujutus.

Kohalike omavalitsuste laenuvõtmiste hulk ja summa kasv on intensiivistunud eelmise aasta lõpus ja tänavu, märkis Opmann. BNS

Rahaautomaatide ühiskasutamise testimine jõuab järgmisel nädalal uude etappi, ütles pankade kaardikeskuse tegevdirektor Margus Aun.

Auna sõnul jõuab sularahaautomaatide ühiskasuta mise testimine arvuti tasemelt automaadi testimise tasemele. Ta lisas, et nad testisid ka varem sularahaautomaate, kuid nüüd asuvad kontrollima raha reaalset laekumist pankade vahel. BNS

Tallinna Pank tõi esmaspäeval turule mitu pakett-teenust koondnimetusega Expresspank, mis võimaldab sooritada makseid ka telefoni ja arvuti teel.

«Tallinna Pank pakub alates esmaspäevast erinevate kontopakettidena teenuseid nii era- kui ka juriidilistele isikutele, mis eeldavad arenenud kommunikatsioone, mida veel aasta tagasi ei olnud,» ütles panga avalike suhete direktor Raivo Vare.

Esmaspäevast alates võib kontopaketti omav eraisik teha raha ülekandeid või saada teavet oma konto kohta telefoni teel. Eliitpaketi ostnud juriidiline isik võib saada sama teenust ka arvuti teel.

Vare märkis, et uued teenused nõuavad edaspidi kõigilt klientidelt elektronpangakaardi olemasolu ja kõigi seni Tallinna Panga poolt väljastatud kaartide vahetamist, seda eelkõige turvalisusest lähtudes. ETA

Eesti kaubandus-tööstuskoda ja Soome-Eesti kaubandusühing võtsid juhatuste ümarlaual vastu avaliku pöördumise kiire viisavabaduse kehtestamise toetuseks Eesti ja Soome vahel.

Eesti kaubandus-tööstuskoja esindaja Andres Paling ütles, et teisipäeval peetud Eesti ja Soome ärisuhteid käsitleval ümarlaual sai viisavabaduse puudumine erilise tähelepanu osaliseks ning seetõttu võeti vastu pöördumine. Seal seisab, et Soome ja Eesti majanduslike suhete pikaajalisele arengule on tähtis inimeste, kaupade ja kapitali takistamatu liikumine üle piiride.

Palingu sõnul käsitles seminar veel teisi Eesti ja Soome ärisidemeid takistavaid asjaolusid, nagu töö- ja elamislubade taotluste käsitlemise aeglus ja vajaliku info puudmine. BNS

Tartu linnavalitsus otsustab esmaspäeval, kas panna Kauburi kaubamaja erastamisele tervikvarana või erastada selle hulgiladu eraldi.

Tartu linnavalitsuse ettevõtlusosakonna asejuhataja Malle Blumenau ütles, et neljapäeval võttis linnavalitsus vastu otsuse kuulutada Kauburi ladude esimene erastamisvoor ebaõnnestunuks.

«Esimeses voorus tuli üks pakkumus aktsiaseltsilt Germinis, kuid nende tingimused ei rahuldanud linnavalitsust,» ütles Blumenau. Tema sõnul ei jõutud kokkuleppele töötajate ülevõtmises. Blumenau ütles, et uus erastamisvoor tuleb kahe kuu pärast. BNS

Euroopa rekonstruktsiooni- ja arengupank (EBRD) ning Eesti võtavad edasisel koostööl suuna isetasuvatele projektidele ja erasektori aktiivsemale finantseerimisele.

Sofiast EBRD aastakoosolekult saabunud rahandusminister Mart Opmann ütles neljapäeval pressikonverentsil, et EBRD, Euroopa investeerimispank (EIB) ja teised finantsvahendajad kinnitasid jätkuvat huvi Eestile laenamise vastu.

Laenude pakkumine Eestile ületab vastuvõtlikkuse piiri, märkis Opmann. Eesti on edaspidi seevastu huvitatud võtmast laene, mis end ära tasuvad, selgitas ta. BNS

Märtsis suurenes ringluses olevate lattide hulk kolme mln ehk 1,3% võrra, teatas Läti Panga monetaarpoliitika analüüsi osakonna juhataja Vilnis Purvin?.

2,7 mln lati ehk 5,4% võrra kahanes märtsis väljaantud kohalike krediitide maht, kuna vähenesid pankadele väljaantud lombardilaenud ja repooksjonitel sõlmitud tehingud. Kohalikud deposiidid suurenesid 7,2 mln lati võrra, valitsuse laenud vähenesid 7,4 mln lati võrra.

Läti keskpanga aktivad kullas ja konverteeritavas valuutas suurenesid märtsis 12 mln lati ehk 3,1% võrra. Märtsi lõpul moodustasid need aktivad 405,369 mln latti. Välispassivad vähenesid 2,5 mln lati võrra, kuna Läti Pank tagastas osa rahvusvahelisest valuutafondist (IMF) saadud laenust.

Vargad võtsid üles pool kilomeetrit raudteerööpaid Venemaal Kaug-Idas ning müüsid need piiri taha Hiinasse, teatas Itar-TASS.

Valedokumentide alusel viidi üle piiri 94 raudteerööbast.Vene toll avastas varguse järgmisel päeval, kui laadung oli piiri ületanud. Miilits pidas kinni kuus kahtlusalust, kes olevat saanud igaüks 200 dollarit. AP-BNS

RAS Liviko kavatseb alustada alkoholi villimist pooleliitristesse lapikpudelitesse, ütles Liviko turundusjuht Peeter Pallo.

«See peab olema lapikpudel, mis põue mahub,» märkis ta. Pallo sõnul loodab Liviko esimese partii lapikpudelitesse villitud viina saada valmis jaanipäevaks.

Pallo ei osanud veel öelda, kui suure osa toodangust Liviko lapikpudelitesse villib. Ta lisas, et see sõltub turunõudlusest. BNS

Statistikaameti andmeil olid hinnad Eesti restoranides veebruaris möödunud aasta veebruariga võrreldes tõusnud 25 protsendi võrra.

Jaanuariga võrreldes kerkisid hinnad restoranides kolm protsenti. Toitlustusteenuste müük langes jaanuariga võrreldes püsivhindades ühe protsendi võrra.

Veebruaris said restoranid statistikaameti andmeil toitlustamisest tulu 48 miljonit krooni. Kokku tegutseb Eestis ligi 1300 toitlustusettevõtet, neist kolmandik Põhja-Eestis. BNS

Neljapäeval alustas Tallinnas Lasnamäel tööd kaabeltelevisioonifirma STV uus peajaam Teleste 900.

Jaam on võimeline tagama kvaliteetse telesignaali kõigile kaabeltelevisiooni võrkudele Tallinnas, kui nad on ühendatud ühte süsteemi optilise kaabli abil, ütles STV asepresident Raivo Mihkelsoo. BNS

Investeerimisfirma Pindi Invest omanik Rein Kilk kinnitas, et ettevõte tunneb huvi Põhja-Eesti suurima päevalehe Eesti Päevaleht vastu ega välista ajalehe aktsiate omandamist.

Kilk märkis, et ta jälgib Eesti Päevalehega seonduvat, kuid lehe omanike struktuur on keeruline. Kilgi sõnul ei ole Pindi huvi Eesti Päevalehe vastu suurem kui mõne muu ettevõtte vastu. Ta lisas, et praegu pakub Pindile suurt huvi Eesti Kindlustus ja ka õmblusettevõte Walko.

Üks Eesti Päevalehe omanikke Marek Starndberg ütles, et ei tea Pindi plaanist osta Päevalehe aktsiaid ja tema pole selles osas mingeid läbirääkimisi pidanud. BNS

Hetkel kuum