6. mai 1996 kell 22:00

Hispaanial on uus valitsus

Zarzuela palees uut valitsust ametisse vannutanud Hispaania kuningas Juan Carlos nimetas seda uue ajastu alguseks riigi poliitikas.

Jose Maria Aznar, kes valitsuse usaldushääletusel vajas parlamendis piirkondlike parteide toetust, lubas reforme ning lahendada riigi põhilised majandusprobleemid: suure töötuse ja eelarvepuudujäägi. Valitsuse majandusministriks saanud Rodrigo Rato etendas peamist osa väikeparteide toetuse saavutamisel. Lubades katalaani ja baski rahvuslikele parteidele suuremat piirkondlikku iseseisvust, eriti maksude küsimuses, pälvis valitsus usaldushääletusel 350 parlamendiliikmest 181 toetuse.

Hispaania välisministriks saab endine Euroopa komisjoni liige Abel Matutes.

Felipe Gonzalez on aidanud pärast diktaator Francisco Franco surma 1975. a juhtida riigi avatuse ja demokraatia teele ning võitnud Hispaaniale kätte olulise koha Euroopa Liidus.

Majanduses olid sotsialistide saavutused tagasihoidlikumad. Valitsuse võlg küünib 46 triljoni peseetani ehk 359 miljardi dollarini ja töötus 22,7 protsendini.

Aznar deklareeris, et tema taotluseks on korrastada riigi majandus Euroopa valuutaliidu nõuetele vastavaks, mis eelkõige tähendab eelarvedefitsiidi kärpimist ja kulude vähendamist.

Nädala lõpul teeb valitsus teatavaks oma tegevusprogrammi, mis Aznari sõnul tuleb reformistlik ja tsentristlik.

Endisel maksuinspektoril Aznaril puudub Gonzaleze juhisarm ja populaarsus, kuid ta on ilmutanud suurt osavust endise paremäärmusliku partei juhtimisel tsentrisse. Nüüd tuleb tal näidata oma oskusi peaministrina. REUTER-ÄP

Hetkel kuum