13. mai 1996 kell 22:00

Saksa ametiühingud õhutavad tööliste streiki

Ametiühingud, kes vaid kolm kuud tagasi koostasid koos liidukantsleriga plaani tööhõive ning palgatingimuste parandamiseks, on ärritunud kavandatavast säästuplaanist, mis murrab saavutatud kokkuleppe.

Vaidluse keskpunktis on valitsuse kava kärpida järgmisel aastal kulutusi 25 miljardi marga võrra, vähendada haigustoetusi ning külmutada riikliku sektori palgad, et sel moel vähendada eelarvedefitsiiti ning võimaldada Saksamaa ühinemine Euroopa valuutaliiduga.

Süveneva kriisi tingimustes, mis tuletab meelde eelmisel aastal Prantsusmaad vapustanud üleriigilisi streike vastuseks säästuplaanidele, kutsus Kohl ametiühinguid üles säästuprogrammi mitte õõnestama. Kohli sõnul on kavandatud meetmed küll ränk, kuid paraku ainuvõimalik abinõu.

Ametiühingud süüdistavad valitsust aga heaoluriigi hävitamises ning lubavad võitlust jätkata. «Me ei lase end kantsleril haneks võtta,» ütles meediatöötajate ametiühingu IG Medien esindaja Hermann Yoller.

Riigiteenistujate ametiühing OeTV leiab, et peab alusetult kandma Maastrichti lepingus sätestatud tingimuste põhiraskust. Eile alustas enam kui 3 miljonit töötajat ühendav liit kolmandat palgaläbirääkimiste vooru tööandjatega, et suruda läbi 4,5protsendiline palgatõus ning kindlustada tööalased garantiid.

Riiklikud tööandjad siseminister Manfred Kantheri juhtimisel soovivad palkade külmutamist, toetuste kärpimist ning pikemat töönädalat, mis OeTV juhi Herbert Mai sõnul vastab palkade kärpimisele 15 protsendi võrra. Palgaläbirääkimisi on varjutanud valitsuse plaan kärpida avaliku sektori kulutusi ning reformida maksusüsteemi.

Edututest palgaläbirääkimistest frustreeritud ametiühingud korraldasid möödunud nädalal enam kui 30 000 osavõtjaga hoiatusstreike, mis halvasid transpordi ning prügiveoteenused, mitu riigiasutust oli suletud. Eile streikisid Müncheni ja Stuttgardi postitöötajad, streikidesse ähvardatakse kaasata põetusala, lennujaamad ning pangandus. REUTER-ÄP

Hetkel kuum