23. mai 1996 kell 22:00

Euro väljavaated hämarad

Valuutaliidu loomise seisukohalt on kõige ohtlikum see, kui Prantsusmaa peaks loobuma tugeva frangi poliitikast, mille tagajärjel võib Saksamaa 1998. a teatada, et ta jääb rahaliidust välja.

Walter möönis, et valuutaliidu kriteeriumide täitmise püüe pikendab praegu eri riikides kestvat majandusseisakut. «Kuid kriteeriumide muutmine oleks väga ohtlik, kuna rahaturg suhtuks sellesse negatiivselt. Riigid on nüüd küllaltki nurka surutud ja maksavad lõivu selle eest, et nad ei ajanud piisavalt karmi rahapoliitikat 1990. aastate algul.»

Kui ühisraha eurot ei looda aastaks 2000, siis järgmine võimalus selleks avaneb alles 20 aasta pärast, ennustab DBRi tegevdirektor. Tema arvates on praeguse rahaliidu loomise tähtajad tõenäolised 50%.

Kuna valuutaliitu saamise tingimuseks on valuuta eelnev sidumine valuutakursimehhanismiga (ERM) ning Soome ja Itaalia tõenäoliselt liituvad varsti ERMiga, siis on ka Rootsi sunnitud seda peatselt tegema, ennustavad Rootsi pankade Handelsbanken ja S-E-Banken ökonomistid.

S-E-Banken prognoosib, et Soome liitub ERMiga juba suvel ja Rootsi selle aasta jooksul.

Veidi pikema aja ehk poole aasta või aasta jooksul kujuneb Handelsbankeni meelest põhiprobleemiks see, et Rootsi valitsus ei ole võtnud valuutaliitu astumise suhtes seisukohta. Kuna valitseva sotsiaaldemokraatliku partei sees on arvestatav vastuseis ELile, võidakse valuutaliiduga ühinemine rahvahääletusele panna.

Handelsbanken peab tõenäoseks, et aastaiks 1995--1998 koostatud reformiprogramm võimaldab Rootsil täita Maastrichti kriteeriumid 1997. a ehk tähtajaks.

Itaalia peaminister Romano Prodi lubas rakendada ranget majanduspoliitikat, et võidelda inflatsiooniga, kahandada Itaalia eelarvedefitsiiti ning viia Itaalia liir taas ERMi.

Prodi ütles, et kõnelused liiri liitmiseks ERMiga, millest liir kukkus välja 1992. a septembris, algavad niipea, kui valitsus on esitanud oma eelarve ning kolme aasta majandusplaani. «Vaid nii taastame hindade stabiilsuse, mis kadus 1992. a septembris,» ütles ta senati ees esinedes. Ta ütles, et Itaalia kavatseb täita rahaliidu kriteeriumid enne 1999. a. Itaaliat ei peeta praegu riigiks, mis suudaks esimeste seas rahaliiduga ühineda. KL-REUTER-BNS

Hetkel kuum