23. mai 1996 kell 22:00

Metallihinnad kõiguvad

Nüüd on maaklerid muutunud hindade arengu suhtes üsna ettevaatlikuks ning peavad kõige selgusetumaks alumiiniumi ja vase hinna arengusuunda.

1994. a metallihindade olulise tõusu põhjustajad olid põhiliselt suured fondid, nagu näiteks pensionifondid, kes sel ajal spekuleerisid lühiajaliselt metallidega. Kui nad 1995. a jaanuaris oma kasumid välja võtsid, langesidki hinnad. «Kuna keegi ei tea, kuidas need suured fondid käituvad, polegi võimalik suuri fundamentaalanalüüse usaldada,» väitis Londoni metallibörsi juhatuse liige Didrik Norman.

Kaks juhtivat maaklerifirmat Rudolf Wolff ja Metallgesellschaft siiski ei usu, et fondid suudaksid trende kujundada, küll aga võivad nad neid süvendada. «Lõpptulemusena määrab hinna ikkagi nõudluse ja pakkumise vahekord,» ütles Metallgesellschafti analüütik Peter Hamilton.

Vase hinna langust tänavu eeldab aastatoodangu kasv 650 000 tonni ja tuleval aastal 550 000 tonni võrra. Samal ajal peaks tarbimine suurenema sel aastal 300 000 tonni ja 1997. a 450 000 tonni. See tähendab, et eelmise aasta 250 000tonnine puudujääk muutub tänavu 100 000tonniseks ja tuleval aastal 200 000tonniseks ülejäägiks.

Seni on uut toodangut tulnud vähe turule, kuid vase nõudlus on Hiinas, USAs ja Jaapanis olnud üle ootuste suur. Pakkumist on vähendanud ka mai algul T?iili Cedelcose kaevanduses puhkenud streik. Kõigi nende tegurite mõjul peaks vase a vista hind olema märksa kõrgem kui kolme kuu tähtajaline hind. Tavaliselt on tähtajaline hind intressikulude tõttu kõrgem.

Rudolf Wolffi viimase vaseanalüüsi kohaselt on vase-tonni kolme viimase kuu hind, 2500 dollarit, liiga kõrge ja edaspidi peaks see langema 2000 dollarini.

Metallgesellschafti andmetel hakkavad vasevarud peatselt suurenema, millega võib kaasneda äkiline hinnalangus. Kuid turg ei paista sellest hoolivat. Igatahes on vasetonni a vista hind praegu 2800 dollarit ja kolme kuu lepingu hind 2690 dollarit.

Maaklerifirmad ennustavad tsingihinna tõusu. Kui praegu on tsingitonni tähtajaline hind umbes 1070 dollarit, siis aasta jooksul peaks see kerkima 1200 dollarini.

1990. aastatel turule tulnud mitu uut tsingitehast lõid tsingihinna alla 1600 dollari peale. Kuid nüüd on madal hind hakanud ebarentaableid tehaseid välja tõrjuma ning eriti Hiina tsingieksport on vähenenud.

Ka nikli hinna tõusuks on head eeldused. Eelkõige sellepärast, et enne 1998. a ei saa teoks ühtki uut projekti ning Venemaa põhilise niklitootja Norilsk Nikel toodang on esimeses kvartalis 27% võrra vähenenud.

Teisalt on küllalt suured roostekindla terase vanametallivarud, mis vähendab nikli nõudlust. Metallgesellschaft siiski ennustab, et niklitonni tähtajaline hind püsib vahemikus 8000--8500 dollarit ja tõuseb neljandas kvartalis ning ka tuleval aastal. DI

Hetkel kuum