12. juuni 1996 kell 22:00

Väärtpaberitehingute maksustamine segasevõitu

«Tulude maksustamisel lähtutakse tulumaksuseadusest ja raamatupidamise seadusest ning meil pole põhjust lähtuda millestki muust ka väärtpaberitehingute maksustamisel,» lausus Järvelill.

Maksuameti maksude osakonna juhataja Eimar Soolepi sõnul maksustatakse väärtpaberitehingute juures kasumit, s.o soetamis- ja müügihinna vahet.

«Väited, nagu maksustataks väärtpaberitehingute puhul müüki, on alusetud,» lausus Soolep.

Väärtpaberimaaklerite hulgas pole väärtpaberitehingute pealt tulumaksu tasumise osas ühist seisukohta.

Sten Soosaar Talinvesti Varahalduse ASist ütles, et vaatamata FIFO meetodi kasutamisele on eraisiku maksupettuse kontroll väärtpaberitehingute korral väga vaevarikas. Tõenäoliselt on seaduserikkumise avastamiseks tehtavad kulutused suuremad kui nende leidmise korral sissenõutavad trahvid ja viivised, lisas ta.

Aktsiad pole identifitseeritavad, neil puudub järjekorranumber, väitis üks tundmatuks jääda soovinud maakler. Seega on võimatu ühe ettevõtte aktsiatega sooritatud tehingute puhul kindlaks teha, millisel ajal soetatud väärtpaberitega konkreetselt tehing tehti, lausus ta.

Tallinna väärtpaberibörs ja väärtpaberite keskdepositoorium maksuametile regulaarselt väärtpaberitehingute aruannet ei esita. Maksuamet pole seda soovinud, selgitas börsi projektijuht Helo Meigas.

Ühe maksuameti ametniku sõnul hakkab maksuamet edaspidi väärtpaberitehinguid puudutavat informatsiooni nõudma. «Kontroll väärtpaberitehingutel põhinevate maksupettuste üle peab tugevnema,» lisas ametnik.

Väikeinvestorite jaoks on väärtpaberitehingute maksustamine tunduvalt segasem.

Ühe üksikisikust väikeinvestori sõnul on see sisuliselt inimese enda südametunnistuse asi, kuidas ta väärtpaberitehingutest saadud tulu deklareerib. «Kui ma enda väitel müüsin eile ostetud väärtpaberit, siis nii see ka on,» leidis ta.

Hetkel kuum